Prezentacja Trofeo Alfredo Binda 2018

Coryn Rivera

Włoskie ściganie w Cittiglio - batalia nielicznych góralek czy jednak sprint z większej grupki? Kolejna odsłona Women's WorldTour - Trofeo Alfredo Binda - już 18 marca.

Trofeo Alfredo Binda to trzeci wyścig w kalendarzu cyklu Women's WorldTour, poprowadzony na mocno pagórkowatej trasie w położonym na północy Półwyspu Apenińskiego miasteczku Cittiglio.

Rozgrywana po raz 43. impreza co roku oferuje wymagającą trasę, na której tradycyjnie mierzą się najlepsze góralki i zawodniczki lubiące pagórkowate klasyki. Przed rokiem doszło do nietypowego wydarzenia - wyścig skończył się sprintem z pokaźnej grupy, a na kreskę jako pierwsze wpadły sprinterki Coryn Rivera i Arlenis Sierra.

W niedzielnym wyścigu zobaczymy trzy biało-czerwone: Katarzynę Niewiadomą (Canyon-SRAM), Annę Plichtę (Boels Dolmans) oraz Małgorzatę Jasińską (Movistar Team). Dodatkowo, w rozgrywanym rano wyścigu juniorek wystąpią cztery Polki.

Trasa

Zawodniczki na wymagającej trasie będą miały do pokonania 131,3 kilometra. Na początku płaski 22-kilometrowy odcinek dojazdowy, a potem do pokonania 38-kilometrowa runda z podjazdem pod Cunardo (4 km, 5%). Następnie na zawodniczki czekają cztery okrążenia o długości 17,8 kilometra, naznaczone dwiema wspinaczkami - Castalzuigno (1,5 km, 5%) oraz Orino (3 km, 5%). Meta wyścigu usytuowana będzie w miejscowości Cittiglio.

Peleton wyruszy z miejscowości Taino o 12:15, triumfatorka wyścigu na mecie spodziewana jest między 15:33 a 15:55.

Faworytki

Jedną z głównych faworytek do końcowego sukcesu, będzie utytułowana zawodniczka drużyny Boels-Dolmans Megan Guarnier, która dwa lata temu zakończyła wyścig na drugiej pozycji. Groźna może być brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z Rio w wyścigu ze startu wspólnego Włoszka Elisa Longo Borghini. Zawodniczka drużyny Wiggle High5 dwa tygodnie temu stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu Strade Bianche.

W gronie faworytek znajduje się także Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM). 23-letnia zawodniczka ma za sobą świetny początek sezonu. Wyścig Setmana Ciclista Valenciana zakończyła na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, a toskański klasyk Strade Binache po raz trzeci z rzędu ukończyła na drugiej pozycji.

O drugie z rzędu zwycięstwo może pokusić się Coryn Rivera (Team Sunweb). Amerykanka przed rokiem wygrała po niespodziewanym finiszu z peletonu, a przez cały rok zdążyła poprawić jazdę na pagórkach. Pilotowana przez Ellen van Dijk powinna trzymać się najlepszych.

Nie można zapomnieć o obecnej mistrzyni Europy oraz trzykrotnej złotej medalistce mistrzostw świata Marianne Vos (WaowDeals Pro Cycling). Doświadczona Holenderka w przeszłości aż trzykrotnie zwyciężała we włoskiej imprezie i choć obecnie nie ma za sobą tak mocnej ekipy i nie dysponuje już dawną mocą, to wciąż zaliczana jest do szerokiego grona faworytek.

Women's WorldTour

Trofeo Alfredo Binda to już trzeci wyścig należący do WorldTouru pań. Pierwsze dwie odsłony zgarnęły zawodniczki ekipy Boels-Dolmans. W Strade Bianche najlepsza okazała się Anna van der Breggen, a w Ronde van Drenthe triumfowała Amy Pieters.

W klasyfikacji generalnej cyklu liderką jest van der Breggen z dorobkiem 255 punktów, na drugim miejscu jest Pieters z 200 punktami na koncie, podium uzupełnia Alexis Ryan (Canyon-SRAM), która zgromadziła 150. Czwarte miejsca zajmuje Katarzyna Niewiadoma.

Transmisja

Relację na żywo obejrzeć można na kanale wyścigu w serwisie Youtube - ostatnie 68 kilometrów, od 14:50.

Transmisję przeprowadzi także stacja Rai Sport, początek o 14:35.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Xedron

    17 marca 2018, 23:31 o 23:31

    Nie sugerowałbym się rankingiem z oficjalnej strony UCI. W nim Anna jest liderką z 205 punktami (nie 255), a tak naprawdę zdobyła w tym roku tylko i aż 120 za zwycięstwo w Strade Bianche. W Ronde van Drenthe nie zdobyła żadnego punktu - zajmując 21 miejsce została pierwszą zawodniczką bez zdobyczy punktowej. Pozostańmy przy rankingu z Procyclingstats.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: