Danilith Nokere Koerse 2018. Jakobsen utrał nosa faworytom

Fabio Jakobsen

21-letni Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors) wygrał 72. edycję belgijskiego wyścigu Nokere Koerse.

Holender na finiszu z okrojonej grupy pokonał Amaury'ego Capiota (Sport Vlaanderen - Baloise) i Hugo Hofstettera (Cofidis).

Na 10. miejscu finiszował Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice).

Wyścig Nokere Koerse jest przedwstępem do kluczowych belgijskich klasyków. W środę zawodnikom przyszło rywalizować w dobrych warunkach atmosferycznych. Do pokonania mieli 22 sektory bruku, ale nie tej samej trudności co na Paryż-Roubaix.

Ucieczkę dnia uformowało ośmiu zawodników: Daniel Turek (Israel Cycling Academy), Ivo Oliveira (Hagens Berman Axeon), Rob Ruijgh (Tarteletto - Isorex), Connor Dunn (Aqua Blue Sport), Yannick Martinez (Delko Marseille), Simon Seiller (Direct Energie), Timothy Stevens (Cibel - Cebon) i Martijn Budding (Roompot - Nederlandse Loterij). Eskapada szybko wypracowała ponad 8 minut przewagi i żwawo pokonywała kolejne kilometry.

Peleton kontrolował odjazd, na czele  migały różne koszulki, a to świadczyło o tym, że kilka ekip ma interes w tym, aby dogonić ucieczkę. Widoczni byli kolarze CCC Sprandi Polkowice.

Nieco ponad 50 kilometrów przed metą doszło do kraksy, w której ucierpieli m.in. Wout Van Aert (Vérandas Willems-Crelan ) i Christopher Lawless (Team Sky). Przewaga ucieczki systematycznie spadała i 40 kilometrów przed metą wynosiła 3 minuty.

32 kilometry przed metą od peletonu oderwała się grupka zawodników, w której kręcili m.in. Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Nathan Van Hooydonck, Loic Vliegen (BMC Racing), Baptiste Planckaert (Katusha-Alpecin) i Wout Van Aert, Pieter Serry, Florian Senechal (Quick-Step Floors), Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic) i Jasper Philipsen (Hagens Berman Axeon).  Nieco później na atak z ucieczki zdecydował się Dunne.

Na 17 kilometrów przed metą grupy jadące przed peletonem połączyły się, a ich strata do samotnego Dunne'a wynosiła 30 sekund. Różnica pomiędzy peletonem, a pościgiem oscylowała w podobnych granicach.

Współpraca w grupie pościgowej zdecydowanie się nie układała, przez co na 11 kilometrów przed metą peleton wchłonął 17-osobową grupkę. Na następnym kilometrze złapany został Dunne.

Na 5 kilometrów przed metą tempo w głównej grupie napędzał niezmordowany Wout Van Aert. Na finiszu niespodziewanie najlepszy był 21-Fabio Jakobsen, który odniósł wyraźne i zasłużone zwycięstwo.

Wyniki Danilith Nokere Koerse 2018 (1.HC), Deinze - Nokere (191,1 km):

  1 Fabio Jakobsen (Ned) Quick - Step Floors                 4:32:56
  2 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
  3 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  4 Roy Jans (Bel) Cibel - Cebon
  5 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
  6 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha Alpecin
  7 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
  8 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems - Crelan
  9 Maxime Vantomme (Bel) Wb Aqua Protect Veranclassic
 10 Kamil Gradek (Pol) Ccc Sprandi Polkowice
 11 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 12 Loic Vliegen (Bel) Bmc Racing Team
 13 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club
 14 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
 15 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
 16 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Floris Gerts (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 18 Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe
 19 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 20 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club
 21 Reto Hollenstein (Swi) Team Katusha Alpecin
 22 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin
 23 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 24 Rui Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon
 25 Pieter Serry (Bel) Quick - Step Floors
 26 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 27 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 28 Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe
 29 Julien Stassen (Bel) Wb Aqua Protect Veranclassic          00:06
 30 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                   00:12
 31 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert              00:18
 32 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems - Crelan             00:26
 33 Florian Senechal (Fra) Quick - Step Floors                 00:38
 34 Davide Martinelli (Ita) Quick - Step Floors
 35 Tanner Putt (USA) Unitedhealthcare Professional Cyclin     00:40
 36 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems - Crelan                00:45
 37 Michal Kolár (Svk) Bora - Hansgrohe                        00:47
 38 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                            00:54
 39 Christian Knees (Ger) Team Sky
 40 Ylber Sefa (Alb) Tarteletto - Isorex                       01:02
 41 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
 42 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bmc Racing Team                 01:14
 43 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 44 Francisco Jose Ventoso Alberdi (Spa) Bmc Racing Team
 45 Matteo Pelucchi (Ita) Bora - Hansgrohe
 46 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe
 47 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick - Step Floors
 48 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 49 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems - Crelan
 50 Rémi Cavagna (Fra) Quick - Step Floors
 51 Dennis Coenen (Bel) Cibel - Cebon
 52 Paweł Bernas (Pol) Ccc Sprandi Polkowice                   01:18
 53 Jan Willem Van Schip (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 54 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 55 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 56 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij      01:33
 57 Joseph Rosskopf (USA) Bmc Racing Team                      01:42
 58 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
 59 Travis Mccabe (USA) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
 60 Tom Bohli (Swi) Bmc Racing Team
 61 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy                01:47
 62 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe
 63 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise          02:04
 64 Yoann Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 65 Timothy Dupont (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 66 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 67 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
 68 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto - Isorex
 69 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 70 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij        02:06
 71 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence Ktm
 72 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 73 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe
 74 Timothy Stevens (Bel) Cibel - Cebon                        02:54
 75 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 76 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 77 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits       02:59
 78 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon                  03:02
 79 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                              03:15
 80 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
 81 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
 82 David Boucher (Bel) Tarteletto - Isorex
 83 Niels De Rooze (Bel) Tarteletto - Isorex
 84 Lukas Spengler (Swi) Wb Aqua Protect Veranclassic
 85 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                          03:22
 86 Simon Sellier (Fra) Direct Energie                         03:24
 87 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise         03:25
 88 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                      03:57
 89 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
 90 Frantisek Sisr (Cze) Ccc Sprandi Polkowice
 91 Polychronis Tzortzakis (Gre) Tarteletto - Isorex           04:45
 92 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club
 93 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon                     05:00
 94 Alexander Cataford (Can) Unitedhealthcare Professional     05:15
 95 Jimmy Duquennoy (Bel) Wb Aqua Protect Veranclassic         05:17
 96 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie                         05:19
 97 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport
 98 Alex Kirsch (Lux) Wb Aqua Protect Veranclassic
 99 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Cycling Club       05:23
100 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
101 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence Ktm        05:25
102 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club
103 Dorian Godon (Fra) Cofidis, Solutions Credits              06:06
104 Jo?o Almeida (Por) Hagens Berman Axeon                     06:07
105 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha Alpecin
106 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems - Crelan             06:11
107 James Shaw (GBr)                                           06:14
108 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto - Isorex                  06:59
109 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence Ktm
110 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                           07:01
111 Stijn De Bock (Bel) Cibel - Cebon
112 Dieter Bouvry (Bel) Cibel - Cebon
113 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence Ktm
114 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
115 Daniel Eaton (USA) Unitedhealthcare Professional 
116 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert           07:04
117 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
118 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
119 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: