Paryż-Nicea 2018: etap 8. De la Cruz znów królem chaosu, fortel Marca Solera

De La Cruz pokonuje na finiszu Fraile

David de la Cruz (Team Sky) wygrał w Nicei ostatni etap 76. Paryż-Nicea. Triumf w klasyfikacji generalnej zapisał Hiszpan Marc Soler (Movistar Team).

Hiszpan z brytyjskiej grupy po raz drugi z rzędu najlepszy okazał się na tradycyjnie chaotycznym odcinku do Nicei. 28-latek po ucieczce wygrał w finale sprint z Omarem Fraile (Astana). Trzeci na kresce Marc Soler wygrał wyścig, po tym jak stratę 38 sekund zanotował dotychczasowy lider - Simon Yates.

W klasyfikacji końcowej Soler o 4 sekundy wyprzedził Brytyjczyka z Mitchelton-Scott i o 14 sekund Gorkę Izagirre (Bahrain-Merida). Po raz trzeci z rzędu różnica między pierwszym i drugim zawodnikiem wyścigu wyniosła mniej niż 5 sekund. Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) ukończył zawody na 29. pozycji.

Podobnie jak w ostatnich latach "wyścig ku słońcu" żegnał krótkim (110 km), ale wypełnionym sześcioma górskimi podjazdami odcinkiem. Deszczowa pogoda nie zniechęcił kolarzy Astany i Lotto Soudal, którzy rozrabiali już na Cote de Levens (20 km; 6,2 km; 5,6%), a prowadzenie w klasyfikacji górskiej konsolidował Thomas De Gendt (Lotto Soudal).

Po premii walka rozgorzała o sekundy bonifikaty na lotnym sprincie, gdzie punktowali zarówno Gorka Izagirre jak i Tim Wellens. Na Cote de Chateauneuf (36 km; 5,3 km; 4,3%) na czoło wysforowali się Omar Fraile i Jakob Fuglsang (Astana) oraz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), a w pogoni znalazło się 23 zawodników z liderem wyścigu Simonem Yatesem. Brytyjczykowi towarzyszyli Christopher Juul Jensen, i Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott), a także Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Luis Leon Sanchez i Michael Valgren (Astana), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Samsic), Sergio Henao i David de la Cruz (Team Sky), Ion i Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), Dylan Teuns (BMC), Tim Wellens i Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Marc Soler (Movistar), Jesus Herrada (Cofidis), Felix Grosschartner i Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe).

Przewaga trójki oscylowała w granicach minuty, ale na 40 kilometrze upadek Fuglsanga sprawił, że Col de Calaison (53 km; 6,3 km; 4,5%) rozpoczęli tylko Francuz i Hiszpan. Alaphilippe nie miał jednak wystarczająco dużo sił by utrzymać się z Fraile i odstał na zjeździe. Z grupki lidera kontrę tymczasem rozpoczęli Hiszpanie - Gorka Izagirre, de la Cruz i Soler.

Do prowadzącego dojechać zdołali tylko kolarze Sky i Movistaru i trio rozpoczęło wspinaczkę pod Cote de Peille (76 km; 6,6 km; 6,8%). Soler był w tym punkcie wirtualnym liderem, a trójka zgodnie współpracowała i jako pierwsza rozpoczęła Col d'Eze (83 km; 1,6 km; 8,1%). Grupka Yatesa traciła w tym punkcie 1:05.

Podjazd nie wniósł zasadniczych zmian, ale na zjeździe kompanię rodaków porzucił Fraile i rozpoczął kolejną samotną szarżę. Hiszpan zyskał kilka sekund i wydawało się, że odjedzie, ale wkrótce de la Cruz i Soler ponownie zmaterializowali się na jego kole.

Tym razem trudno było mówić o współpracy - hiszpańscy górale na ostatniej trudności - Col des Quatre Chemins (101 km; 5,5 km; 5,5%) - rozpoczęli rozgrywkę o zwycięstwo. Jako pierwszy strzelił Soler, a zmęczonego Fraile na 11 kilometrów przed metą urwał atak de la Cruza.

Za plecami kolarzy z Półwyspu Iberyjskiego toczyła się rozgrywka o podium wyścigu. 13 kilometrów przed metą zaatakował Ion Izagirre, a odpowiedź Yatesa nie zdołała zaspawać wyrywy. Kolarz Mitchelton-Scott odstał gdy mocniej depnął Wellens, dociągając do prowadzącego Baska jego brata Gorkę, Richarda Carapaza (Movistar Team) oraz Teunsa.

Yates gonił sam, nie otrzymując wsparcia od Alexisa Vuillermoza (AG2r La Mondiale) i Patricka Konrada (Bora-hansgrohe). Brytyjczyk utrzymywał 12-sekundową stratę do grupki Wellensa i minutę straty do prowadzących.

9 kilometrów przed metą, na szczycie podjazdu, de la Cruza złapał Soler, natomiast niegroźna kraksa na zjeździe zatrzymała braci Izagirre. Chwilę później do prowadzącej dwójki dojechać zdołał Fraile, ponownie na mokrej szosie zmuszając rywali do wysiłku.

Zjazd okazał się zbawieniem dla Yatesa, któremu najpierw udało się dociągnąć do wściekłych Izagirre, a chwilę później do grupki Wellensa.

Na czele de la Cruz i Fraile w sprinterskim pojedynku walczyli o etapowe zwycięstwo. Dwójka wpadła razem na kreskę, ale szybszy okazał się kolarz Team Sky, powtarzając swoje zwycięstwo sprzed roku. Grupka Yatesa straciła 38 sekund, a trzeci na mecie Soler mógł świętować zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 8. etapu Paryż-Nicea 2018 (2.WT), Nicea - Nicea (110 km):

  1 David De La Cruz (Spa) Team Sky                      2:53:06
  2 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
  3 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         00:03
  4 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    00:38
  5 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  6 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
  7 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
  8 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
  9 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 10 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 11 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              00:55
 13 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  01:30
 14 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   02:45
 16 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
 17 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       03:03
 18 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   03:44
 19 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 20 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 21 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 22 Sergio Henao (Col) Team Sky
 23 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    03:46
 24 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
 25 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    06:13
 26 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 06:26
 27 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   08:32
 28 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 29 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   08:43
 30 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         09:42
 32 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       09:45
 33 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      10:10
 34 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 12:56
 35 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             12:58
 36 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                            13:51
 37 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille                 14:05
 38 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 39 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille
 40 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 41 Benjamin King (USA) Dimension Data
 42 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 43 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 44 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 45 Nicolas Edet (Fra) Cofidis
 46 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 47 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 49 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
 50 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
 51 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 52 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 53 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 54 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 55 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 56 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 57 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 58 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
 59 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             14:10
 60 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     19:11
 61 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    21:50
 62 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     23:42
 63 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille
 64 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
 65 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 66 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 67 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 68 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 69 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       24:34
 70 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
 71 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               25:36
 72 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 73 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
 74 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 77 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
 78 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
DNF Ian Stannard (GBr) Team Sky
DNF Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
OOT Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
DNF Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
DNF Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
OOT Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
DNF Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
DNS Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
DNF Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
DNF Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
DNS Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
OOT Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
DNS Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
OOT Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
DNF Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
DNF Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
DNF Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
DNF Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
DNF André Greipel (Ger) Lotto Soudal
DNF Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
DNF Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
DNF Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
DNF Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
DNS Christophe Laporte (Fra) Cofidis
DNS Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
DNF Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
DNF Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
DNF Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
DNF Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
DNF Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
DNF Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      30:22:41
  2 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                     00:04
  3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:14
  4 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:16
  5 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  6 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      00:32
  7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    00:44
  8 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               01:54
  9 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        02:15
 10 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              02:35
 11 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    03:47
 12 Sergio Henao (Col) Team Sky                            04:08
 13 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            05:03
 14 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   05:51
 15 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         08:16
 16 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    11:35
 17 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   12:45
 18 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             14:13
 19 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 14:53
 20 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   16:14
 21 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                17:19
 22 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille                 20:15
 23 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         22:09
 24 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             22:36
 25 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   22:59
 26 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      24:25
 27 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   24:47
 28 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   28:04
 29 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   29:13
 30 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     29:47
 31 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  31:15
 32 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                  33:01
 33 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              36:08
 34 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   37:50
 35 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 37:51
 36 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             38:07
 37 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille             38:31
 38 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      38:35
 39 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo                 40:59
 40 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  41:07
 41 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   43:18
 42 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             44:04
 43 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            44:31
 44 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      45:25
 45 Benjamin King (USA) Dimension Data                     45:36
 46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    46:03
 47 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         47:41
 48 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  47:52
 49 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     48:43
 50 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    51:20
 51 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    52:15
 52 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      52:49
 53 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   53:58
 54 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       55:52
 55 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    57:40
 56 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  59:41
 57 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                    01:00:27
 58 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa  01:02:07
 59 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                01:04:59
 60 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                  01:05:15
 61 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                  01:06:09
 62 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                    01:08:41
 63 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic           01:08:54
 64 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                   01:09:32
 65 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                  01:10:49
 66 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                  01:11:03
 67 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin               01:13:02
 68 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                   01:13:27
 69 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                     01:14:11
 70 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  01:16:06
 71 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale            01:16:44
 72 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                       01:19:07
 73 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                   01:22:21
 74 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                         01:23:52
 75 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe            01:27:31
 76 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                  01:28:41
 77 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    01:36:14
 78 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors              01:37:11

Klasyfikacja punktowa:

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            37 pkt
  2 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                       31
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                28
  4 Marc Soler (Spa) Movistar Team                            27
  5 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        24
  6 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         24
  7 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   23
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                       20
  9 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                         17
 10 David De La Cruz (Spa) Team Sky                           16

Klasyfikacja górska:

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        69 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                         37
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        21
  4 Marc Soler (Spa) Movistar Team                            21
  5 David De La Cruz (Spa) Team Sky                           19
  6 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                         14
  7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                                14
  8 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                       14
  9 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                      13
 10 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors                12

Klasyfikacja młodzieżowa:

  1 Marc Soler (Spa) Movistar Team                      30:22:41
  2 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              02:35
  3 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    03:47
  4 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            05:03
  5 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      52:49
  6 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                01:04:59
  7 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                    01:08:41
  8 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                  01:16:06
  9 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                   01:22:21

Klasyfikacja drużynowa:

  1 Bahrain-Merida                                      91:31:07
  2 Astana Pro Team                                        04:23
  3 Mitchelton-Scott                                       06:14
  4 AG2R La Mondiale                                       06:29
  5 Bora-Hansgrohe                                         09:28
  6 Team Sky                                               10:40
  7 Movistar Team                                          12:55
  8 BMC Racing Team                                        33:26
  9 Quick-Step Floors                                   01:14:56
 10 Cofidis                                             01:15:24
 11 Team Fortuneo -Samsic                               01:18:07
 12 Team Katusha-Alpecin                                01:24:22
 13 Delko Marseille Provence-KTM                        01:29:14
 14 Lotto Soudal                                        01:30:17
 15 Trek-Segafredo                                      01:30:43
 16 Team Dimension Data                                 01:43:08
 17 Direct Energie                                      01:44:06

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Apollo

    12 marca 2018, 20:12 o 20:12

    Oby Grand Toury do ostatniego etapu były tak emocjonujące jak tegoroczny Paryż - Nicea !!!

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: