Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Paryż-Nicea 2018

Peleton na trasie Paryż-Nicea

W niedzielę po raz 76. w drogę ku lazurowemu wybrzeżu wyruszy peleton Paryż-Nicea. 

Trudno uwierzyć, że jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku “wyścig ku słońcu” jednoznacznie kojarzył się z początkiem kolarskiego sezonu. Wiązała się z nim pierwsza po zimie transmisja w Eurosporcie i pierwsze “na żywo” emocje wyposzczonych fanów kolarstwa. Zwycięstwo w Nicei należało do najbardziej wartościowych w karierze i stanowiło dobrą prognozę na resztę sezonu.

Dziś, w natłoku kolarskich wydarzeń, Paryż-Nicea nieco stracił ze swojego blasku. Nadal pozostaje jedną z najważniejszych wiosennych etapówek, choć nie wzbudza już wyjątkowych emocji, m. in. dlatego, że obsada jest zauważalnie słabsza od konkurencyjnego Tirreno-Adriatico. Przed telewizorami warto jednak zasiąść, choćby po to, by kibicować naszym, Przemysławowi Kasperkiewiczowi (Delko Marseille) i Pawłowi Poljańskiemu (Bora-hansgrohe).

Trasa Paryż-Nicea 2018

mapka Paryż-Nicea 2018

Droga “ku słońcu” rozpocznie się po raz dziewiąty z rzędu w departamencie Yvelines. Poprowadzi na pagórkowatej trasie z Chatou do Meudon. Metę wyznaczono na wzniesieniu przy obserwatorium astronomicznym, o długości 1,9 km i stromiźnie 5,4%, co powinno zachęcić do agresywnego ścigania.

Sprinterzy do gry włączą się drugiego dnia, finiszując w Vierzon. Trzeciego będzie im o to trudniej, gdyż 20 kilometrów przed kreską przyjdzie się przeprawić przez Cote de Charbonnieres (4,6 km; 4,7%).

Czwarty etap dokona rozstawienia przed większymi górami, na trasie pagórkowatej jazdy indywidualnej z La Fouillouse do Saint-Étienne (18,4 km).

8 marca, piąty odcinek z metą przy fortyfikacjach w Sisteron powinien paść łupem uciekinierów, natomiast szóstego dnia kolarze zaliczą sześć górskich premii, w tym przełęcz Colle-sur-Loup (1,8 km; 10%), położoną niespełna 9 kilometrów przed kreską w Vence.

Przedostatni, królewski etap, peleton rozpocznie już z Nicei. Jazda zakończy się tu na długim i regularnym podejściu pod Valdeblore La Colmiane (16,3 km; 6,2%).

Podobnie jak w ostatnich latach wyścig podsumuje krótki (110 km), dynamiczny, a tym samym trudny do kontrolowania, odcinek po wzgórzach nad Niceą. Organizator wprowadził na trasie pewne zmiany. Wspinaczka na Col d’Eze nastąpi od innej niż dotychczas strony (1,6 km; 8,1%), a ostatnim podjazdem przed metą będzie przełęcz Col des Quatre Chemins (5,5 km; 5,5%).

4 marca – etap 1: Chatou – Meudon (135 km)

przekrój 1 etapu Paryż-Nicea 2018

5 marca – etap 2: Orsonville – Vierzon (187,5 km)

przekrój 2 etapu Paryż-Nicea 2018

6 marca – etap 3: Bourges – Châtel-Guyon (210 km)

przekrój 3 etapu Paryż-Nicea 2018

7 marca – etap 4: La Fouillouse – Saint-Étienne (18,4 km; jazda indywidualna na czas)

 

przekrój 4 etapu Paryż-Nicea 2018

8 marca – etap 5: Salon-de-Provence – Sisteron (165 km)

przekrój 5. etapu Paryż-Nicea 2018

9 marca – etap 6: Sisteron – Vence (198 km)

przekrój 6. etapu Paryż-Nicea 2018

10 marca – etap 7: Nicea – Valdeblore La Colmiane (175 km)

 

przekrój 7. etapu Paryż-Nicea 2018

11 marca – etap 8: Nicea – Nicea (110 km)

przekrój 8. etapu Paryż-Nicea 2018

Bonifikaty

10-6-4 sekundy na mecie etapów (z wyłączeniem jazdy na czas) oraz 3-2-1 na lotnych premiach.

Obsada Paryż-Nicea 2018

Listę startową wyścigu otwiera obrońca tytułu Sergio Henao (Team Sky). Kolumbijczyk nie ścigał się dużo, ale zdążył obronić tytuł mistrza kraju. W brytyjskiej ekipie tym razem wyżej może zameldować się Wout Poels.

Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) zadebiutuje w Paryż-Nicea. Do tej pory Kolumbijczyk wybierał Tirreno-Adriatico, a tym razem postanowić zmienić swój sprawdzony kalendarz. Po zwycięstwie w Herald Sun Tour spróbuje udowodnić, że zeszłoroczne problemy zdrowotne są daleką przeszłością. W obwodzie Australijska ekipa pozostawia Simona Yatesa.

UAE Team Emirates postawi na Daniela Martina, którego będzie ubezpieczał Rui Costa. Apetytu na sukces nie ukrywa Tim Wellens (Lotto Soudal), czyli zwycięzca z Andaluzji.

Astana wystawia sprawdzony duet Jakob Fuglsang – Luis Leon Sanchez, a Trek-Segafredo Bauke Mollemę. Barwy Katusha-Alpecin będzie reprezentował Ilnur Zakarin, Bahrain-Merida – Ion Izagirre, natomiast Quick-Step Floors nigdy nienasycony Julian Alaphilippe.

Team Sunweb stawia na młodego Sama Oomena, BMC Racing zwycięzcę w Nicei widzi w osobie Tejaya van Garderena. Ile jest wart po raz pierwszy w koszulce Fortuneo-Samsic zademonstruje szerokiej publiczności Warren Barguil.

W sprintach zobaczymy mocną i szeroką stawkę. Arnaud Demare (FDJ), Nacer Bouhanni (Cofidis), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), John Degenkolb (Trek-Segafredo), Alexander Kristoff (UAE TEam Emirates), Elia Viviani (Quick-Step Floors), Andre Greipel (Lotto-Soudal), Phil Bauhaus (Team Sunweb), Sam Bennett (Bora-hansgrohe) i Daniel McLay (EF Education First-Drapac), powinni zapewnić dobre widowisko.

Pełna lista startowa.

Historia Paryż-Nicea

Pomysłodawcą wyścigu, który narodził się w 1933 roku, był Albert Lejeune dziennikarz i właściciel dwóch gazet, wydawanej odpowiednio w Paryżu “Le Petit Journal” oraz w Nicei “Le Petit Nice”. Poprzez organizację wyścigu Francuz pragnął podnieść sprzedaż nakładów swoich gazet.

W pierwszej edycji wyścigu triumfował Belg Alphonse Schepers. Wyścig rozgrywano do momentu wybuchu II wojny światowej. Zawody próbowano reaktywować w 1946 roku, lecz z marnym skutkiem. Kolarze na dobre do rywalizacji powrócili dopiero w 1951 roku i w wyścigu ku słońcu ścigają się po dziś dzień. Warto wspomnieć, że triumfatorem najdłuższej edycji (1955 km) w 1959 został Francuz z polskimi korzeniami Jean Graczyk.

Niestety wyścig ma również swoje ciemne strony. W 2003 roku na trasie drugiego etapu doszło do wypadku, w którym ucierpiał jadący bez kasku Andriej Kiwilew. Kazach złamał dwa żebra i kość czołową, zmarł następnego dnia w szpitalu. Miał zaledwie 30 lat.

Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej Paryż-Nicea odniósł Sean Kelly. Irlandczyk triumfował na francuskich szosach aż 7 razy z rzędu w latach 1982-1988, co czyni go niedoścignionym. Pięć triumfów zanotował Jacques Anquetil. Z kolei trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawali Eddy Merckx, Laurent Jalabert i Joop Zoetemelk.

Najwięcej etapów w historii imprezy padło łupem Laurenta Jalaberta – aż 10. Na drugim miejscu znajduje się Mario Cipollini z 8 zwycięstwami.

Polskie sukcesy sprowadzają się do wygranego etapu w koszulce mistrza Polski przez Piotra Wadeckiego w 2001 roku oraz zwycięski prolog i drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Michała Kwiatkowskiego w 2015.

Przed rokiem

  1 Sergio Henao (Col) Team Sky                         29:50:29
  2 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                  00:02
  3 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors                  00:30
  4 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                     00:01
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             01:22
  6 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    01:34
  7 Jon Izaguirre (Spa) Bahrain-Merida                     01:41
  8 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                       04:07
  9 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                          04:39
 10 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                       09:14

Transmisja tv

niedziela: Eurosport 2 – 15:30
pon.- środa: Eurosport 1 – 15:15
czwartek: Eurosport 1 – 16:00
piątek: Eurosport 1 – 15:15
sobota: Eurosport 1 – 13:30
niedziela: Eurosport 2 – 13:45