Setmana Ciclista Valenciana 2018. triumf Hannah Barnes, dobry start Niewiadomej

Hannah Barnes (Canyon-SRAM) wygrała czterodniowy wyścig Setmana Ciclista Valenciana (2.2).

Brytyjka po dwóch etapowych wygranych zapisała na koncie wyścig rozgrywany na drogach Walencji i na podium stanęła przed Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla) i Alicią Gonzalez (Movistar Team).

7. miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Polka rozpoczęła sezon od hiszpańskiej etapówki, w barwach nowego zespołu wybierając pagórkowate trasy Hiszpanii, a nie, jak w poprzednich latach, Omloop Het Nieuwsblad.

Niewiadoma pokazał się już na pierwszym odcinku, na finałowym podjeździe atakując wraz z Ashleigh Moolman-Pasio (Cervélo-Bigla) i na zjeździe próbując utrzymać przewagę. Dwójka złapana została w samej końcówce, a etapowa wiktoria przypadła drużynowej koleżance 23-latki - Brytyjce Hannah Barnes.

Brytyjka na drugim etapie uległa tylko Włoszce Marcie Bastianelli (Ale Cipollini) i utrzymała prowadzenie. Trzeciego dnia sprinterki uznać musiały wyższość Holenderki Nicoli Steigengi, natomiast decydujące dla losów wyścigu przetasowania przynieść miał czwarty etap.

Ostatni odcinek, trzy 39-kilometrowe rundy wokół Benidromu, naznaczony był 6-kilometrowym podjazdem pod Finestrat. Niewiadoma wraz z dwiema drużynowymi koleżankami - Pauline Ferand-Prevot i Barnes - znalazła się w czołówce, współpracując z Margaridą Garcią i Alicią Gonzalez (Movistar Team), Cecilie Uttrup Ludwig oraz Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla), a także Sharą Gillow i Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope).

Dziewiątka w finale wyścigu uzyskała 2 minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez ekipę Ale Cipollini, a pracę na rzecz Barnes wykonywały Niewiadoma i Ferrand-Prevot. Brytyjka nie zmarnowała szansy i na finiszu ograła Moolman-Pasio, zapewniając sobie równocześnie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Dla 24-latki to pierwszy w karierze wygrany wyścig etapowy. Barnes w ostatnich sezonach dała się poznać jako niezła sprinterka, potrafiąca radzić sobie w trudniejszym terenie. Na koncie zapisywała etapowe wygrane w Women's Tour (2015), tytuł mistrzyni Wielkiej Brytanii (2016), a przed rokiem wygraną etapową podczas Giro Rosa i 3. miejsce w OVO Energy Women's Tour.

Klasyfikacja końcowa Setmana Ciclista Valenciana 2018 (2.2):

1. Hannah Barnes (Canyon-SRAM)               12:47:11
2. Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla)            00:17
3. Alicia Gonzalez (Movistar Team)               00:25
4. Cecilie Uttrup Ludwig (Cervelo-Bigla)            00:32
5. Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)     00:33
6. Margarita Garcia (Movistar Team)              00:34
7. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) 
8. Shara Gillow (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)      00:36
9. Pauline Ferrand-Prevot (Canyon-SRAM)
10. Marta Bastianelli (Ale Cipollini)             02:54

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: