Omloop Het Nieuwsblad 2018. Christina Siggaard niespodzianką wiosny

Dunka Christina Siggaard (Team Virtu Cycling Women) wygrała 13. edycję wyścigu Omloop Het Nieuwsblad.

23-latka odniosła pierwsze zawodowe zwycięstwo w karierze i w finale 122-kilometrowego wyścigu niespodziewanie pokonała Amerykankę Alexis Ryan (Canyon-SRAM) i Włoszkę Marię Giulię Confalonieri (Valcar PBM).

Panie po starcie z Gandawy i ostrym z Merelbeke do pokonania miały osiem podjazdów i trzy odcinki bruku. Pierwszą wspinaczką w programie był Katteberg (km 60), po którym pojawiły się trzy płaskie odcinki "kocich łbów" - Ruiterstraat (km 61), Jagerij (km 63) i Haaghoek (km 77). W dalszej kolejności peleton pokonywał Molenberg (km 69), Leberg (km 80), Berendries (km 84), Valkenberg (km 90) i Tenbosse (km 96). W obrębie ostatnich 20 kilometrów pojawiły się znane z Ronde van Vlaanderen dwa brukowane podjazdy - Muur-Kapelmuur (km 106) oraz Bosberg (km 110). Ze szczytu tego ostatniego do mety pozostawało 12 kilometrów.

W ucieczce dnia znalazły się Floortje Mackaij (Team Sunweb), Karol-Ann Canuel i Christine Majerus (Boels Dolmans), Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Chloe Hosking (Ale Cipollini), Elena Cecchini (Canyon-SRAM), Danielle Rowe (Waowdeals Pro Cycling), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) oraz Polona Batagelj (BTC City Ljubljana).

Dziewiątka uzyskała 40 sekund przewagi nad peletonem po wspinaczce na Berendries i rozkręcała ściganie na przekór zespołowi Suweb, który kontrolować próbował sytuację. Akcja nie miała jednak większych szans powodzenia - układ czołówki nie zadowalał największych ekip, które przed wspinaczką na Muur skasowały odjazd.

Brukową ikonę Flandrii peleton kobiet zaczął w komplecie, ale stromy podjazd po kostce błyskawicznie rozbił grupę. W czołówce znalazły się m.in. Longo Borghini, Hosking, Ellen van Dijk i Coryn Rivera (Team Sunweb), a także Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott), ale nawet Bosberg nie zdołał pomóc im wypracowaniu zwycięskiej różnicy.

Finałowe kilometry pokonała 25-osobowa grupa, z której w finale najszybciej finiszowała Christina Siggaard. Młoda Dunka z Team Virtu niespodziewanie ograła o wiele bardziej doświadczone rywalki, stając na podium przed również notującą jeden z lepszych wyników w karierze Alexis Ryan.

Wyniki Omloop Het Nieuwsblad 2018 (1.1), Gandawa - Ninove (122 km):

1 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling Women               3:35:20  
2 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing    
3 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM    
4 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini    
5 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women    
6 Nina Kessler (Ned) Hitec Products-Birk Sport    
7 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
8 Jolien D'Hoore (Bel) Mitchelton-Scott Women    
9 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM    
10 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5   
11 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5    
12 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies    
13 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini    
14 Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans
15 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
16 Julie Leth (Den) Wiggle High5    
17 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling    
18 Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women    
19 Thalita De Jong (Ned) Experza-Footlogix    
20 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport    
21 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana    
22 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5    
23 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing    
24 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana    
25 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team    
26 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg                              00:05  
27 Moniek Tenniglo (Ned) DJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
28 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
29 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing    
30 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott Women    
31 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini    
32 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women    
33 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                          00:09  
34 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women    
35 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
36 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women    
37 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing    
38 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott Women                               00:28  
39 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott Women    
40 Marjolein van 'T Geloof (Ned) Lotto Soudal Ladies                        01:32  
41 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women    
42 Roxane Fournier (Fra) DJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
43 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg    
44 Sarah Rijkes (Aut) Experza-Footlogix                                     01:32  
45 Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling    
46 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans 
47 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5    
48 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM    
49 Romy Kasper (Ger) Ale Cipollini    
50 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing    
51 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing                                    01:38  
52 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana                                   04:59  
53 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans                                         05:07
54 Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women    
55 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport                               07:26  
56 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg                                 09:41  
57 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana                                 09:45  
58 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women                                  05:07  
59 Anne De Ruiter (Ned) Parkhotel Valkenburg    
60 Lone Meertens (Bel) Keuken Redants Cycling Team                          09:45  
61 Marieke van Witzenburg (Ned) Health Mate-Cyclelive Team    
62 Kirsten Peetoom (Ned) Jos Feron Lady Force    
63 Kaat Hannes (Bel) Jos Feron Lady Force    
64 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies    
65 Fien Delbaere (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team    
66 Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
67 Laura Vainionpää (Fin) Health Mate-Cyclelive Team    
68 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling Women   
69 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling Women 
70 Monique van de Ree (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team    
71 Stine Borgli (Nor) Autoglas Wetteren Cycling Team    
72 Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza-Footlogix    
73 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling    
74 Marion Sicot (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport    
75 Pascale Jeuland (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport    
76 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products-Birk Sport    
77 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling Women    
78 Greta Richioud (Fra) DJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
79 Line Marie Gulliksen (Nor) Hitec Products-Birk Sport    
80 Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies    
81 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport    
82 Allegra Arzuffi (Ita) Valcar PBM    
83 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana    
84 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM                                          09:49  
85 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM    
86 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg    
87 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women                                   09:52  
88 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans
DNF Laura Van Geyt (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen    
DNF Lisa Vermeire (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen    
DNF Shana Van Glabeke (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen    
DNF Maxime Roes (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen    
DNF Karolina Perekitko (Pol) Wielerclub de Sprinters Malderen    
DNF Lensy Debboudt (Bel) Keuken Redants Cycling Team    
DNF Trine Holmsgaard (Den) Experza-Footlogix    
DNF Quinty Van De Guchte (Ned) Isorex Cycling Team    
DNF Alexandra Nessmar (Swe) Jos Feron Lady Force    
DNF Frida Knutsson (Swe) Jos Feron Lady Force    
DNF Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling Women   
DNF Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana    
DNF Arianne Pruijsser (Ned) Jos Feron Lady Force    
DNF Vibeke Dybwad (Nor) Keuken Redants Cycling Team    
DNF Agnieszka Skalniak (Pol) Experza-Footlogix    
DNF Susanna Zorzi (Ita) Experza-Footlogix    
DNF Malin Eriksen (Nor) Keuken Redants Cycling Team    
DNF Evy Roelen (Bel) Keuken Redants Cycling Team    
DNF Caren Commissaris (Bel) Jos Feron Lady Force    
DNF Chloë Turblin (Fra) Health Mate-Cyclelive Team    
DNF Alicia Helderweirt (Bel) Isorex Cycling Team    
DNF Holly Breck (USA) Cylance Pro Cycling    
DNF Marcella Toldi (Bra) Cylance Pro Cycling    
DNF Sarah Borremans (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team    
DNF Maelle Grossetete (Fra) DJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
DNF Martine Fon (Nor) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Janine van der Meer (Ned) Health Mate-Cyclelive Team    
DNF Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling    
DNF Delphine Brits (Bel) Health Mate-Cyclelive Team    
DNF Keira Mc Vitty (GBr) Isorex Cycling Team    
DNF Lara Defour (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team    
DNF Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini    
DNF Kim Kohlmeyer (Ger) Autoglas Wetteren Cycling Team    
DNF Grace Garner (GBr) Wiggle High5    
DNF Tara Gins (Bel) Health Mate-Cyclelive Team    
DNF Chayenne Vranken (Bel) Isorex Cycling Team    
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport    
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport    
DNF Kim De Baat (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport    
DNF Mieke Leeman (Bel) Isorex Cycling Team    
DNF Julie Solvang (Nor) Hitec Products-Birk Sport    
DNF Kim Van Den Steen (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team    
DNF Anisha Vekemans (Bel) Ale Cipollini    
DNF Therese Belfors (Swe) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Soetkin Vertenten (Bel) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Naïka Deneef (Bel) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Gaia Tortolina (Ita) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Ilse Temmerman (Bel) quano-Wase Zon Cycling Team    
DNF Kerry Jonker (Aus) Isorex Cycling Team    
DNS Puck Moonen (Ned) Lotto Soudal Ladies    
DNS Lauren Kitchen (Aus) DJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope    
DNS Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: