Abu Dhabi Tour 2018: etap 2. Elia Viviani przejmuje przewodnictwo

Elia Viviani na kresce 2. etapu Abu Dhabi

Elia Viviani (Quick-Step Floors) wygrał drugi odcinek wyścigu WorldTour w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Abu Dhabi Tour.

Włoski sprinter w finale płaskiego jak stół etapu okazał się szybszy od Danny'ego Van Poppela (LottoNL-Jumbo) i Pascala Ackermanna (Bora-hansgrohe). 23. przyjechał Rafał Majka (Bora-hansgrohe).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Viviani.

Ucieczka dnia ponownie skusiła Francuza Charlesa Planeta (Team Novo Nordisk), a także Joey'a Rosskopfa (BMC Racing), Alexandra Porseva (Gazprom-Rusvelo), Alessandra Tonelliego (Bardiani CSF) i Jaco'a Ventera (Dimension Data). Przewaga piątki zbliżyła się do 4 minut.

Ciekawie zrobiło się około 35 kilometrów przed metą, gdy uciekinierów doścignięto, a peleton przy bocznym wietrze rozerwał się. Kontakt z czołówką stracili Rafał Majka i Paweł Poljański (Bora-hansgrohe), ale też tuzy sprintu, jak Elia Viviani.

Zrobiła się 30-sekundowa dziura i rozpoczął pościg. Ton uciekającej grupie nadawali kolarze Movistar, co wykorzystał Alejandro Valverde, zgarniając na lotnej premii bonifikatę czasową. Z tyłu nóg nie oszczędzali zawodnicy Quick-Step. To się opłaciło, gdyż po następnych 15 kilometrach druga grupa doszła czołówkę.

W końcówce na czele pokazały się koszulki Katusha-Alpecin i LottoNL-Jumbo, jednak najlepiej robotę wykonali koledzy Eliego Vivianiego, który na kresce bardzo wyraźne pokonał Van Poppela.

Wyniki 2. etapu Abu Dhabi Tour 2018 (2.WT), Yas Mal - Yas Beach (154 km):

  1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                 3:15:30
  2 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
  3 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
  4 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
  5 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
  6 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
  7 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
  8 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
  9 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
 10 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 11 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 12 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 13 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo
 14 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 15 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 16 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
 17 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 18 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
 19 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
 20 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 21 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 22 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
 23 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 24 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 25 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 26 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 27 José Rojas (Spa) Movistar Team
 28 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 30 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 31 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 32 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 33 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 34 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 36 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 37 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 38 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 39 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 40 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 41 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 42 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 43 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 44 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 45 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 46 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 47 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 48 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 49 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 50 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 51 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 52 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 53 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
 54 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 55 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 56 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
 57 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 58 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 59 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 60 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 61 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 62 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 63 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
 64 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 65 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 66 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 67 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 68 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 69 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 70 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 71 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 72 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 73 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 74 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 75 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 76 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
 77 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 78 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 79 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
 80 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 81 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
 82 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 83 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 84 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
 85 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 86 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 87 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac
 88 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 89 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 90 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
 91 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 92 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 93 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 94 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      00:18
 95 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     00:20
 96 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              00:23
 97 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
 98 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         00:31
 99 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  00:35
100 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                     00:50
101 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               00:55
103 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                  01:14
104 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     01:36
105 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                04:07
106 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
107 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
108 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
109 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
110 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
111 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
112 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
113 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
114 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
115 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
116 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
117 Sebastian Henao (Col) Team Sky
118 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
119 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
120 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
121 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
122 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
123 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
124 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
125 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
126 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
127 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
128 Scott Davies (GBr) Dimension Data
129 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
130 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
131 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
132 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
133 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
134 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
135 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
136 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
137 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    04:13

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                 8:03:44
  2 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
  3 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                   00:04
  4 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      00:06
  5 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 00:07
  7 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
  8 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
  9 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      00:08
 10 José Rojas (Spa) Movistar Team                         00:09
 11 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida                 00:10
 12 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 13 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 14 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
 15 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 16 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 17 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 18 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 19 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
 20 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 21 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 22 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 23 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 24 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 25 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 26 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 27 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 28 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 29 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 30 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 31 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 32 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 33 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 34 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 35 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 36 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 37 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 38 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 39 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 40 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 41 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 42 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 43 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
 44 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 45 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 46 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 48 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 49 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 50 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 51 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 52 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 53 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 54 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 55 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
 56 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 57 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 58 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 59 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 60 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 61 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 62 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 63 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 64 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 65 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 66 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 67 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 68 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 69 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 70 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 71 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 72 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 73 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 74 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
 75 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac
 76 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 77 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 78 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 79 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
 80 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 81 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 82 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
 83 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 84 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
 85 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     00:24
 86 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                00:25
 87 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    00:30
 88 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 89 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   00:31
 90 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                        00:33
 91 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      00:34
 92 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  00:45
 93 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      00:49
 94 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     00:54
 95 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      01:00
 96 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 97 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 98 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               01:05
 99 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              01:10
100 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                  01:24
101 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     02:06
102 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          02:07
103 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     02:10
104 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     02:36
105 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   04:13
106 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
107 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo                 04:15
108 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   04:16
109 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF                   04:17
110 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
111 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
112 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
113 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
114 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
115 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
116 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
117 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
118 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
119 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
120 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
121 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
122 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
123 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
124 Sebastian Henao (Col) Team Sky
125 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
126 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
127 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
128 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
129 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
130 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
131 Scott Davies (GBr) Dimension Data
132 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
133 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
134 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
135 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
136 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    04:23
137 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                 05:29

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: