Abu Dhabi Tour 2018: etap 1. Jeden - zero dla Alexandra Kristoffa

Alexander Kristoff pierwszy na kresce

Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) wygrał pierwszy odcinek Abu Dhabi Tour i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu po Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Mistrz Europy na finiszu w Madinat Zaya wyprzedził z peletonu Andree Guardiniego (Bardiani-CSF) oraz Caleba Ewana (Mitchelton-Scott).

Otwarcie zmagań w Emiratach nie było łatwe, monotonia mogła poważnie zaszkodzić zdrowiu. Peleton po starcie skierował się na pustynię, zaliczając 55-kilometrową prostą, następnie po skręcie w lewo 20-kilometrową, po której zawrócił do Madinat Zaya. Dwa kolejne zakręty, poprzedziły 60-kilometrową ostatnią prostą.

Koncentracja uciekła Markowi Cavendishowi (Dimension Data) już na dojedzie do linii startu. Brytyjczyk upadł, uszkodził brak i na tym zakończył swój epizod.

Ucieczkę zawiązało pięciu odważnych Toms Skujiņš (Trek - Segafredo), Damiano Caruso (BMC Racing), Vincenzo Albanese (Bardiani), Nikolay Trusov (Gazprom-RusVelo) i Charles Planet (Team Novo Nordisk). Peleton napędzali kolarze Quick-Step Floors, później również Lotto-Soudal i Mitchelton-Scott, pilnując różnicy w granicach 2-4 minut.

Harcownikom trudno było ukryć się przed pościgiem, nawet wysokie wydmy w tym pomóc im nie mogły. 20 kilometrów przed metą na czele pozostawał samotny Caruso, ale to był już tylko łabędzi śpiew włoskiego zawodnika.

Na szerokim finiszu nikomu nie zabrakło miejsca. Quick-Step rozprowadził Elię Vivianiego, a drugą stroną jezdni popędził Kristoff, który wykorzystał ustawienie za Calebem Ewanem.

W finale straciłem rytm i koło Roberto Ferrariego, ale odnalazłem się za Calebem Ewanem, o którym wiedziałem, że jest szybki. On rozpoczął swój finisz, a ja wyczekałem za jego plecami do ostatniej chwili, unikając narażenia się na czołowy wiatr

- na gorąco Norweg skomentował końcówkę.

Wyniki 1. etapu Abu Dhabi Tour 2018 (2.WT), Madinat Zaya - Adnoc School (189 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates           4:48:24
  2 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
  3 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
  4 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
  5 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
  6 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
  7 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
  8 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
  9 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
 10 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 11 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 12 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
 13 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 14 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 15 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 16 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 17 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 18 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 19 José Rojas (Spa) Movistar Team
 20 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 21 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 22 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
 23 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 24 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 25 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 26 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 28 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 29 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 31 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 32 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 33 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 34 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 36 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 37 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 38 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 39 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 40 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 41 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 42 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 43 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 44 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 45 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 46 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 47 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 48 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
 49 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 50 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 51 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 52 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 53 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
 54 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 55 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 56 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 57 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 58 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 59 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 60 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 61 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 62 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 63 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
 64 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 65 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 66 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 67 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 68 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 69 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 70 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 71 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 72 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 73 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 74 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 75 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 76 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 77 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 78 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 79 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 80 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 81 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 82 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 83 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 84 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 85 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 86 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 87 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 88 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
 89 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 90 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 91 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac
 92 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 93 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 94 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 96 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 97 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
 98 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 99 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
100 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
101 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
102 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
103 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
104 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
105 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
106 Scott Davies (GBr) Dimension Data
107 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
108 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
109 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
110 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
111 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
112 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
113 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
114 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
115 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
116 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
117 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
118 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
119 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
120 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
121 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
122 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
123 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
124 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
125 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
126 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                00:15
127 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         00:19
128 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   00:21
129 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
130 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      00:24
131 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
132 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              00:37
133 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     00:50
134 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                 01:13
135 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     01:56
136 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          01:57
137 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     02:00
DNS Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
DNF Mark Cavendish (GBr) Dimension Data

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates           4:48:14
  2 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     00:04
  3 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      00:06
  4 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
  5 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
  6 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      00:07
  7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:09
  8 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                   00:10
  9 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
 10 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 11 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
 12 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
 13 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
 14 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 15 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 16 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
 17 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 18 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 19 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
 20 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 21 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 22 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 23 José Rojas (Spa) Movistar Team
 24 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 25 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 26 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
 27 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 28 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
 29 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
 30 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 31 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 32 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 33 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 34 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 35 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 36 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 37 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 38 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 40 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 41 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 42 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 43 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 44 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 45 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 46 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 47 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 48 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 49 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 50 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
 51 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
 52 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 53 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 54 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 55 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 56 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
 57 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 58 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 59 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 60 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 61 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 62 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 63 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 64 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 65 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 66 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
 67 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
 68 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 69 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 70 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 71 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 72 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 73 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
 74 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 75 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 76 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 77 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 78 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 79 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 80 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 81 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 82 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 83 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 84 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 85 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 86 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac
 87 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 88 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 89 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 90 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
 91 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 92 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 93 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac
 94 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 95 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 96 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 97 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 98 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 99 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
100 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
101 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
102 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
103 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
104 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
105 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
106 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
107 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
108 Scott Davies (GBr) Dimension Data
109 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
110 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
111 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
112 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
113 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
114 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
115 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
116 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
117 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
118 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
119 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
120 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
121 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
122 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
123 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
124 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
125 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
126 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                00:25
127 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         00:29
128 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors                   00:31
129 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
130 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      00:34
131 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
132 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              00:47
133 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     01:00
134 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                 01:23
135 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     02:06
136 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          02:07
137 James Knox (GBr) Quick-Step Floors                     02:10

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: