Tour of Oman 2018: etap 5. "Superman" Lopez górską kolejką na metę

Lopez z Lutsenko cieszą się na mecie

Miguel Angel Lopez (Astana) wygrał królewski etap Tour of Oman, zakończony podjazdem pod Jabal Al Akhdhar.

Kolumbijczyk na metę wjechał po popisie drużynowej pracy przed kolegą z ekipy Kazachem Alexeyem Lutsenką. Trzecie miejsce zajął Hiszpan Jesus Herrada (Cofidis). 33. przyjechał Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates).

Nowym liderem wyścigu został Lutsenko, który w klasyfikacji generalnej wyprzedza o 11 sekund Lopeza i o 28 sekund Hiszpana Gorkę Izagirre (Bahrain-Merida).

Trasa prowadziła w kierunku łańcuchu górskiego Al Hajar, położonego nieco na południe od Maskatu i choć kolarze nie pokonywali żadnej górskiej premii przed rozpoczęciem finałowej wspinaczki, pagórkowaty teren pozwolił na rozkręcenie się przed ostatnimi 6 kilometrami - podjazdem na "Zieloną Górę" (5,7 km; 10,5%).

W ucieczce dnia znaleźli się Marco Marcato (UAE Team Emirates), Benjamin Declercq (Sport Vlaanderen-Baloise), Pim Ligthart (Roompot-Nederlandse Loterij), Nicholas Schultz (Caja Rural-Seguros RGA) oraz Robin Carpenter i Adam De Vos (Rally Cycling), wypracowując sobie przewagę czterech i pół minuty nad peletonem.

Grupę zasadniczą prowadziły zespoły Astana, Bahrain-Merida i Dimension Data, próbując kontrolować sytuację. Uciekinierom na początku ostatniej wspinaczki pozostały 2 minuty przewagi, ale to okazało się niewystarczającym buforem by myśleć o etapowym zwycięstwie. Szczęścia próbował Marcato, którego jednak 4 kilometry przed szczytem minął Carpenter.

Amerykanin stromy fragment wspinaczki zaczął 50 sekund przed napędzaną przez kolarzy Astany i UAE Team Emirates grupą liderów. Ci błyskawicznie złapali kolarza Rally Cycling i pod dyktando Jana Hirta i Alexeya Lutsenki (obaj Astana) rozpoczęli walkę o etapowe zwycięstwo.

Koła dwóch kolegów z kazachskiej ekipy trzymał Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez, a tercetowi z Astany oprzeć się zdołał jedynie Hiszpan Gorka Izagirre (Bahrain-Merida). Na trzy kilometry przed metą czwórka ta miała 15 sekund przewagi nad grupką 10 goniących zawodników, z której kontrowali Nicolas Roche (BMC Racing) i Jesus Herrada (Cofidis).

2 kilometry przed metą tempa narzucanego przez Hirta nie wytrzymał Izagirre i górska kolejka Astany ruszyła na metę. Kilometr dalej pracę skończył Hirt i Lopeza prowadził już tylko Lutsenko, broniąc 10-sekundowej przewagi nad niepoddającym się Izagirre.

Duet Astany bez kłopotów osiągnął metę i świętował sukces Lopeza oraz koszulkę lidera Lutsenki, natomiast podium dnia dopełnił odradzający się w końcówce Herrada.

Wyniki 5. etapu Tour of Oman 2018 (2.HC), Sama'il - Jabal Al Akhdhar (152 km):

1 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                         3:43:58  
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team    
3 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits                     00:12  
4 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                                00:15  
5 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                                  00:22  
6 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                                 00:25  
7 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                               00:33  
8 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                             00:43  
9 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                                00:47  
10 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                                 00:49  
11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits            00:52  
12 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                                00:59  
13 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert                    01:02  
14 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                             01:13  
15 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida    
16 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                              01:32  
17 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert    
18 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                              01:51  
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     02:00  
20 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                               02:12  
21 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-Oscaro                       02:18  
22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                           02:20  
23 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij    
24 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team    
25 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   02:33  
26 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                              02:53  
27 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                                  02:55  
28 Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  02:59  
29 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                     03:19  
30 Floris Gerts (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                    03:20  
31 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                                 03:23  
32 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data                   03:29  
33 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates                        03:32  
34 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                                 03:34  
35 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
36 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij             03:54  
37 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA             04:26  
38 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                               04:28  
39 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  04:49  
40 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                                05:06  
41 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro                         05:13  
42 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                              05:24  
43 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors    
44 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                                 05:56  
45 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert    
46 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
47 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                             05:59  
48 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA                        06:18  
49 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin    
50 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                             06:31  
51 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                                06:53  
52 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                                   07:01  
53 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                                07:09  
54 Danny Pate (USA) Rally Cycling                                    07:12  
55 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin                         07:45  
56 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                                 07:55  
57 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                    08:03  
58 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
59 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                               08:05  
60 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                               08:15  
61 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates    
62 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin                        08:37  
63 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA      
64 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport                                 08:45  
65 Pim Ligthart (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                    09:00  
66 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                                 09:06  
67 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team                           09:08  
68 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA    
69 Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Oscaro                               09:17  
70 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA    
71 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert                          09:27  
72 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                                   09:29  
73 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                                 09:47  
74 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors    
75 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors    
76 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert    
77 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert    
78 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                                 09:58  
79 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                                10:06  
80 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club    
81 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                      10:51  
82 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits    
83 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport    
84 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    11:01  
85 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                                     11:09  
86 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                            11:15  
87 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                                  11:17  
88 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team                        11:18  
89 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                      11:20  
90 Scott Davies (GBr) Dimension Data                                 11:29  
91 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data    
92 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club                           11:51  
93 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates                        12:04  
94 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Oscaro                              12:06  
95 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                            12:12  
96 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team                             12:55  
97 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                              12:58  
98 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club                          13:13  
99 Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb                    13:15  
100 Eric Young (USA) Rally Cycling                                   13:19  
101 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club                           13:28  
102 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                            13:32  
103 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                                13:50  
104 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors    
105 Tyler Magner (USA) Rally Cycling                                 14:06  
106 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Oscaro                              14:10  
107 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                 14:12  
108 Brad Huff (USA) Rally Cycling                                    14:14  
109 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Oscaro                             14:33  
110 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                          14:46  
111 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                                15:14  
112 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport    
113 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                             15:21  
114 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    16:08  
115 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
116 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                             16:10  
117 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                             16:59  
118 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Club                          18:12  
119 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                              18:22  
120 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                        18:30  
121 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Oscaro    
122 Boris Vallee (Bel) Wanty-Groupe Gobert                           18:50

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

1 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                           19:38:21  
2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                           00:11  
3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                                00:28  
4 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits                     00:30  
5 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                                  00:32  
6 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                             01:05  
7 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits             01:14  
8 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert                     01:24  
9 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                                 01:29  
10 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates                                 01:37  
11 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                              01:54  
12 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                              02:02  
13 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert    
14 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida                            02:15  
15 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                                02:16  
16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                           02:17  
17 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                             02:34  
18 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                              03:06  
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     03:15  
20 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team    
21 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   03:48  
22 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                                 04:09  
23 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-Oscaro                       05:40  
24 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                              05:45  
25 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin                                  05:47  
26 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                     06:23  
27 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                                 06:30  
28 Floris Gerts (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                    06:42  
29 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                                    07:18  
30 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij             07:36  
31 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro                         08:05  
32 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  08:06  
33 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                               08:24  
34 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                              09:08  
35 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                                09:23  
36 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert                         09:29  
37 Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates                        09:41  
38 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb                                   10:29  
39 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                             11:27  
40 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA                        11:35  
41 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                             12:15  
42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                               12:18  
43 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data                   12:27  
44 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                                13:10  
45 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                                 13:21  
46 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                  13:28  
47 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                               13:57  
48 Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  14:02  
49 Scott Davies (GBr) Dimension Data                                 14:27  
50 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team                             14:37  
51 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates                        14:46  
52 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors                              14:47  
53 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                                 15:23  
54 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                            16:39  
55 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                                 17:06  
56 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Oscaro                              17:27  
57 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                                 17:35  
58 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA    
59 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                                 17:37  
60 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                               17:52  
61 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                         18:30  
62 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                                18:58  
63 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                   19:02  
64 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                                19:22  
65 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                             19:34  
66 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert                          19:53  
67 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                               20:42  
68 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Oscaro                               22:22  
69 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club                          24:39  
70 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport                             24:49  
71 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    24:50  
72 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport                                 24:52  
73 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin                        24:55  
74 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                                   24:59  
75 Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Oscaro                               25:28  
76 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                             26:15  
77 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                      26:56  
78 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                       27:37  
79 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                            27:46  
80 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert                            27:53  
81 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert    
82 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                                     28:43  
83 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                         28:46  
84 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors                         29:21  
85 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                              29:34  
86 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                              29:57  
87 Danny Pate (USA) Rally Cycling                                    30:16  
88 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                      30:34  
89 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team                        31:23  
90 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team                           32:37  
91 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Oscaro                              32:42  
92 Pim Ligthart (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                    32:44  
93 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                              32:58  
94 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport                                 33:55  
95 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport                                 34:49  
96 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin                         35:05  
97 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA                        36:00  
98 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                               36:14  
99 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                                  36:41  
100 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA                         36:44  
101 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA                    37:16  
102 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  37:19  
103 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                           37:54  
104 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club                          38:15  
105 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                   38:34  
106 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                                39:04  
107 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                            39:38  
108 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits              42:44  
109 Eric Young (USA) Rally Cycling                                   43:52  
110 Tyler Magner (USA) Rally Cycling                                 45:23  
111 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                          45:33  
112 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    46:08  
113 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors                           48:15  
114 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club                           49:07  
115 Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb                   49:37  
116 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                              50:10  
117 Brad Huff (USA) Rally Cycling                                    52:14  
118 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Oscaro                                54:42  
119 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                             55:06  
120 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                 59:59  
121 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Club                        1:00:05  
122 Boris Vallee (Bel) Wanty-Groupe Gobert                         1:00:26

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: