Superprestige 2017/18 #7: Mathieu Van Der Poel śrubuje wynik

Mathieu Van Der Poel

Holender Mathieu Van Der Poel (Corendon-Circus) zwyciężył w przedostatniej rundzie Telenet Superprestige i tym samym umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej cyklu.

Mistrz Europy w belgijskim Hoogstraten pokonał Laurensa Sweecka (Era-Circus) oraz swojego brata Davida Van Der Poela (Corendon–Circus).

Na ciężkiej, błotnistej trasie i przy sinym wietrze, początkowo z niewielką przewagą jechał Michael Vanthourenhout (Marlux – Bingoal). Na drugiej rundzie czołówka powiększyła się do 11 zawodników, a tempo nadawał mistrz świata Wout Van Aert (Crelan-Charles).

Jadący dotąd spokojnie Van Der Poel przejął inicjatywę po 1/3 wyścigu. Trzecie okrążenie ukończył w towarzystwie Van Aerta i swojego brata Davida. Następna grupa traciła w tym punkcie niespełna 10 sekund.

Taki układ nie utrzymał się jednak długo. Mistrz Europy bardzo łatwo zdobył znaczną przewagę. Kolejną pętlę rozpoczął z przewagą 22 sekund nad 5-osobowym pościgiem.

Za półmetkiem grupa powiększyła do 9 zawodników. Mathieu robił swoje, a daleko za jego plecami toczyła się zacięta walka. Na kilkanaście metrów odskoczył Vanthourenhout, jednak nie utrzymał długo tej przewagi. W grze o drugie miejsce na ostatniej rundzie pozostało 7 „błotniaków”.

Z grupy zaatakował Sweeck i to była trafna decyzja, gdyż szybko uciekł na bezpieczny dystans. O trzecim miejscu rozstrzygnął sprint na kreskę, który przyniósł sukces Davidowi Van Der Poelowi.