Przełaje

Przełajowe MŚ 2018: Iserbyt ponownie najlepszy wśród orlików

Eli Iserbyt (Belgia) wywalczył w holenderskim Valkenburgu tytuł mistrza świata młodzieżowców w kolarstwie przełajowym.

20-latek pokonał na niezwykle błotnistej trasie mistrza świata z ubiegłego roku Jorisa Nieuwenhuisa (Holandia) oraz Francuza Yana Grasa.

Dla młodego Belga to drugi tytuł mistrzowski w kategorii młodzieżowej – poprzednio tęczową koszulkę zdobył w 2016 roku w Heusen-Zolder.

W wyścigu młodzieżowców tempo było mocne od samego startu, na początku ton rywalizacji nadawał Francuz Antoine Benoist, lecz chwilę później na czele uformowała się czteroosobowa grupka. Kręcili w niej Iserbyt, Nieuwenhuis, Benoist oraz Sieben Wouters (Holandia). Na drugim z pięciu kółek mocniej ruszył Holender z ekipy Sunweb, a w pogoń za nim poszedł Iserbyt.

Przewaga Holendra oscylowała w granicach 8 sekund. Na jednym z błotnistych zjazdów Nieuwenhuis wywalił się i natychmiast stracił nadrobioną przewagę. Broniący tytułu sprzed roku faworyt gospodarzy podczas przejazdu przez boks techniczny wskazywała palcem na prawy but.

Na następnym kółku okazało się, że podczas upadku naciągnęła się żyłka w bucie, a Holender musiał ten but szybko wymienić, na czym stracił cenne kilkanaście sekund. Z przodu spokojnie kręcił Iserbyt powiększając przewagę nad resztą stawki. Do Nieuwenhuisa szybko dojechał Gras i ta dwójka walczyła o srebrny medal.

Zły dzień miał natomiast główny faworyt wyścigu oraz zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Thomas Pidcock (Wielka Brytania). Zawodnik na co dzień reprezentujący Telenet-Fidea Lions jechał w okolicach 8. miejsca i  zaliczył bardzo nieprzyjemny upadek.

Na ostatnie kółko Iserbyt wpadł ze sporą przewagą, nie przeszkodził mu nawet lekki upadek, który miał miejsce na czwartym kółku. Na metę wjechał z bezpiecznym zapasem, 28 sekund przed finiszującym na drugim miejscu Nieuwenhuisem. Brąz tego dnia przypadł Grasowi.

Najlepszy z Polaków – Tomasz Budziński – zakończył zmagania na 44. pozycji.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2018 – wyścig mężczyzn do lat 23 (CM), Valkenburg:

Karol Dziambor

Pogacar i Van der Poel przed Liege-Bastogne-Liege | Lopez wygrał Tour of the Alps

Julian Alaphilippe pertraktuje z TotalEnergies. Wiadomości i wyniki z piątku, 19 kwietnia.

19 kwietnia 2024, 21:00

La Fleche Wallonne 2024. Kevin Vauquelin w życiowej formie

Kevin Vauquelin drugim miejscem w La Fleche Wallonne 2024 osiągnął swój życiowy wynik w worldtourowym wyścigu.

19 kwietnia 2024, 16:18

Zapowiedź Liege-Bastogne-Liege 2024

W niedzielę kolarze i kolarki zakończą sezon wiosennych klasyków. Na ardeńskich wzgórzach czekają dwie bitwy o zwycięstwo w monumencie Liege-Bastogne-Liege.

19 kwietnia 2024, 15:20

Simon Carr wygrał królewski etap Tour of the Alps | Remco Evenepoel wróci na ścieżkę

Chris Harper bez groźnych obrażeń. Płacić, czy nie płacić? Oto jest pytanie. Wiadomości i wyniki z czwartku, 18 kwietnia.

18 kwietnia 2024, 20:28

La Fleche Wallonne 2024. Maxim van Gils potwierdził renomę ściankowca

Maxim van Gils zajął trzecie miejsce w jednej z najtrudniejszych edycji La Fleche Wallonne. Tym wynikiem Belg z Lotto Dstny…

18 kwietnia 2024, 08:20

La Fleche Wallonne 2024. Stephen Williams: “to był mój dzień”

Stephen Williams triumfował w Strzale Walońskiej i sięgnął po największy sukces dotychczasowej kariery.

18 kwietnia 2024, 07:33