David Lappartient: "Postępowanie Team Sky jest niszczące dla kolarstwa"

kolarze Sky na podium Tour de France

Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej, David Lappartient, uderza w coraz wyższe tony.

Szef UCI oświadczył, że drużyna Sky powinna tymczasowo zawiesić Chrisa Froome'a, do czasu rozwiązania sprawy czterokrotnego zwycięzcy Tour de France. Lappartient dodał, że poprze organizatorów Giro d'Italia i Tour de France, jeżeli odmówią Brytyjczykowi startu w tych wyścigach.

Zgodnie z prawem Froome ma prawo się ścigać, nie mogę do niczego zmusić Sky. To do nich należy decyzja, ale jeżeli wygra jakieś wyścigi, to może być źle, jeżeli następnie zostanie zdyskwalifikowany. Mając to na uwadze uważam, że byłoby lepiej, gdyby drużyna uspokoiła sytuację, nie posyłając Froome'a na wyścigi

- cytuje francuskiego działacza serwis "Cyclingnews".

Lappartient zaznaczył, że sprawa wyjaśnienia podwyższonego poziomu salbutamolu u Froome'a podczas Vuelta a Espana może potrwać nawet rok. Dodał, że będzie wspierał organizatorów Giro i Tour, jeśli odmówią Brytyjczykowi prawa przyjazdu.

Dotyczy to RCS i ASO. Wiem, że niektórzy organizatorzy w swoim regulaminie posiadają paragraf dający im prawo odmówienia prawa do startu, w przypadku naruszenia wizerunku wyścigu. To mogłoby zakończyć się w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu, dlatego uważam, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest powstrzymanie się Froome'a od startów. Postaram się przyspieszyć rozwiązanie jego sprawy, ale zajmie to trochę czasu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: