Daniel Marszałek w Sabaudii

Daniel Marszałek

Sabaudzkie szczyty przejechane i opisane przez Daniela Marszałka.

Obserwatorom kolarstwa w Polsce Daniela Marszałka przedstawiać nie trzeba. Jego wiedza na temat historii wyścigów i własne doświadczenia z chyba każdego podjazdu na europejskim kontynencie nie raz wzbogacały kolarskie transmisje. Z Rowery.org Daniel współpracował między innymi tworząc cykl "Odcinki specjalne Wielkich Tourów", czyli szerokie zapowiedzi najtrudniejszych odcinków Giro d'Italia i Tour de France.

By poznać podjazdy w Alpach, Pirenejach czy Dolomitach wcale nie trzeba czekać na kolejne zaproszenie Daniela do komentatorskiego studia, bo wspomnienia ze wszystkich jego wypraw lądują na jego blogu.

Po czterech latach, w towarzystwie kolegów, postanowił wrócić na wijące się ku niebu szosy Sabaudii. Tak sam pisze o swojej wyprawie:

Na okres od 1 do 16 czerwca zaplanowałem przegląd kolejnych podjazdów w północnej części Alp francuskich. Tym niemniej swój “rewir łowiecki” ograniczyłem tylko do terenu dwóch departamentów: Haute Savoie oraz Savoie. Jedyny wyjątek uczyniłem dla położonego tuż za francuską granicą szwajcarskiego podjazdu do Barrage d’Emosson. Tak z racji bliskości jak i faktu, że został on przetestowany na francuskich wyścigach czyli: Criterium du Dauphine Libere 2014 i Tour de France 2016. Adekwatnie do liczby kolarskich atrakcji w każdym z departamentów na Górną Sabaudię przeznaczyłem tylko cztery dni, zaś na Sabaudię „właściwą” aż dwanaście.

Barwny opis całej wyprawy obfituje w szczegóły dotyczące historii odwiedzanych miejsc, detale dotyczące podjazdów i zdjęcia, dzięki którym jeszcze łatwiej przenieść się na tamte szosy.

Fot. Daniel Marszałek

Wielka wycieczka w Sabaudii wyglądała następująco:

1.06 – Col de la Pierre Carree & Romme-sur-Cluses

2.06 – Plateau de Saix & Les Gets / Le Mont Chery

3.06 – Plateau de Solaison & Le Mole

4.06 – Barrage d’Emosson (CH) & Le Bettex

5.06 – Col de l’Arpettaz & Col des Cyclotouristes

6.06 – Val Pelouse

7.06 – Col du Joly & Col du Pre

8.06 – Signal de Bisanne & Col des Saisies

9.06 – Meribel-Mottaret & Col du Pradier

10.06 – Tignes-le-Lac & Cormet d’Areches / Plan Pichu

11.06 – Lachat & Valmorel / Club Med

12.06 – Frumezan & Col du Grand Cucheron

13.06 – La Toussuire & Col du Chaussy via Lacets de Montvernier

14.06 – Barrage de Plan d’Amont & Valfrejus

15.06 – Col du Mollard & Lac de Pramol

16.06 – Plan du Lac

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: