Środowisko bez zrozumienia dla Chrisa Froome'a

Chris Froome

Sprawa przekroczenia dozwolonego poziomu salbutamolu przez Chrisa Froome'a podczas Vuelta a Espana nie schodzi z łamów kolarskich mediów. W wypowiadanych licznie opiniach trudno znaleźć obrońców Brytyjczyka i jego zespołu.

Na razie Froome trenuje i jakby nigdy nic przygotowuje się do sezonu. Team Sky będzie starał się przekonać gremia antydopingowe, że podwyższony poziom środka astmatycznego w pobranym moczu od czterokrotnego zwycięzcy Tour de France nie wynikał z błędu zawodnika, ale naturalnej reakcji organizmu. Greg Lemond uważa obraną linię obrony za niepoważną.

To jest najbardziej śmieszna wymówka jaką kiedykolwiek słyszałem. Jeśli tak twierdzi, to po prostu złamał zasady i powinien zostać odpowiednio ukarany. Na sprawę Froome'a należy spojrzeć w szerszym kontekście, tego co działo się wokół Team Sky przez wiele miesięcy, pamiętając o wypowiedziach Shane Suttona, zagubionych zapisów treningów, paczki Wigginsa

- powiedział amerykański emeryt szos na łamach "The Times".

Swoje zdanie, nie tylko na temat Froome'a, ale sportowców-astmatyków ma również Mathieu van der Poel.

Osoby cierpiące na astmę mogą zrozumieć Froome'a, ale ja mówiąc szczerze uważam, że kolarstwo i uprawianie sportu w ogóle, jest dla ludzi zdrowych. Właśnie tak należy je promować. Czy mamy wyjątki dla piratów drogowych? Jeśli na drodze dozwolona jest prędkość 100 km, a ty pędzisz 200, to za złamanie przepisów otrzymasz mandat. Dla mnie to pozytywna próba dopingowa. Gdy dozwolone jest 1000, a było 2000 to nie ma o czym mówić. To najzwyczajniej pozytywny test

- stwierdził dominator przełajowych dróg, w rozmowie z holenderską telewizją.

W podobnym tonie wypowiedział się Jan Bakelants.

Zostanie zawieszony i bardzo dobrze. W podobnej sprawie Ulissi dostał 2 lata, później zredukowane do 9 miesięcy. Nie rozumiem, jak Froome chce się z tego wywinąć. Istnieje precedens, WADA nie przyjmie jego wyjaśnień.

Słowa kolarza Ag2r La Mondiale niejako potwierdza były szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Dick Pound. Kanadyjczyk uważa, że WADA podejmie akcję, jeżeli UCI łagodnie potraktuje Froome'a.

WADA prawdopodobnie zajmie się wówczas sprawą, która ostatecznie trafi do Sportowego Trybunału Arbitrażowego.

Na co innego zwraca uwagę Tom Dumoulin, którego ekipa, Team Sunweb, przystąpiła do programu antydopingowego, organizowanego przez Holenderską Agencję Antydopingową.

Nie znam szczegółów sprawy, jedyne, co wiem, to to, że Froome ma pozytywny wynik. Myślę, że byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby właściwe władze podjęły decyzję tak szybko, jak to tylko możliwe. Teoretycznie ktoś jest niewinny, dopóki nie zostanie udowodniona mu wina, ale w moim zespole obowiązują inne zasady. Zdaję sobie sprawę, że w podobnym przypadku zostałbym natychmiast zawieszony. W Sky mają do tego odmienne podejście.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. fan

    6 stycznia 2018, 18:21 o 18:21

    Lekarz chyba dopuszcza do pracy czy nie. Chory to chyba na leczenie.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: