Israel Cycling Academy rozwiązała umowę z Ahmetem Örkenem

Ahmet Örken

Sport próbuje łączyć, polityka i religia dzielą. Na prośbę Ahmeta Örkena grupa Israel Cycling Academy rozwiązała umowę z tureckim kolarzem.

Czterokrotny mistrz Turcji w jeździe indywidualnej na czas we wrześniu tego roku podpisał dwuletni kontrakt z izraelskim zespołem. To było wydarzenie, muzułmanin dołączył do izraelskiej grupy. Po zakończeniu zgrupowania w nowej ekipie, pod koniec listopada został mianowany Ambasadorem Pokoju przez izraelską organizację non-profit "Peres Center for Peace and Innovation", założoną przez byłego prezydenta Izraela Szimona Peresa. Niestety Örken nie dostanie okazji zaprezentowania się w koszulce Cycling Academy na światowych szosach.

Powodem jest zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie, po decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że posunięcie to może doprowadzić do zerwania stosunków dyplomatycznych Turcji z Izraelem. W takiej sytuacji kolarz znalazł się pod presją opuszczenia "wrogiego" zespołu, której nie mógł się przeciwstawić.

W oświadczeniu przekazanym zespołowi Örken napisał, że "ostatnie wydarzenia zmusiły mnie do opuszczenia drużyny".

Moja rodzina w Konyi, a zwłaszcza moja matka i brat, znaleźli się w nieznośnej sytuacji. Choć cieszę się statusem zawodowego kolarza, to przede wszystkim jestem oddanym synem i bratem. Pozostanę bardzo wdzięczny zespołowi, od samego początku czułem się tu jak w rodzinie. Będę nadal kibicował temu projektowi, rozwijającemu się zarówno w peletonie, jak i poza kolarstwem.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: