MPCC chce zawieszenia Chrisa Froome'a

Ruch na rzecz wiarygodności kolarstwa (MPCC) domaga się od Team Sky tymczasowego dobrowolnego zawieszenia Chris Froome’a, aż do momentu całkowitego wyjaśnienia jego sprawy.

Brytyjczyk w trakcie tegorocznej Vuelta a Espana dwukrotnie przekroczył dozwolony poziom salbutamolu. Zwycięzca Tour de France i Vuelty z tego roku tłumaczy się problemami zdrowotnymi, które pojawiły się w Hiszpanii. Jednak przez samo inhalowanie się przekroczenie magicznej granicy ustalonej przez UCI jest mało prawdopodobne.

Organizacja w wystosowanym komunikacie przyznaje, że choć Team Sky nie jest jej członkiem, to w temacie przekroczonego poziomu salbutamolu chciałaby zabrać głos.

MPCC cytuje punkt trzeci swojego regulaminu, który mówi o natychmiastowym zawieszeniu zawodnika po otrzymaniu wiadomości o pozytywnym teście, co ma zapewnić transparentność procesu.

Z tego powodu MPCC i jego rada, bez czynienia jakichkolwiek założeń co do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, prosi zespół Sky aby dobrowolnie zawiesił zawodnika do zakończenia postępowania. To pozwoliłoby zespołowi i zawodnikowi na spokojne skupienie się na obronie, ale także pozwoliłoby na uniknięcie napięć między wieloma managerami i zawodnikami

- czytamy w oświadczeniu.

MPCC domaga się także aby Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyjrzała się bliżej wypowiedziom byłego trenera British Cycling - Shane'a Suttona - który stwierdził niedawno, że występowanie o wyłączenia dla celów terapeutycznych (TUE) było częścią strategii marginal gains.

MPCC to organizacja zrzeszająca 43 zawodowe ekipy (65% wszystkich zespołów WorldTour i ProContinental) i opowiadająca się za wprowadzeniem ostrzejszych przepisów antydopingowych. Jej członkowie kierują się dobrowolnie przyjętymi zasadami, na mocy których objęci nimi kolarze poddawani są dodatkowym badaniom (w tym na kortykosteroidy przed startami imprez WorldTour), a ich ekipom trudniej zatrudnić kolarza w przeszłości zawieszonego za złamanie przepisów antydopingowych.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: