Tramadol wpływa na wydolność organizmu, twierdzą naukowcy

Tramadol

Badania wykonane na uniwersytetach w Kent i Granadzie mogą wskazywać, że stosowany przez kolarzy środek przeciwbólowy Tramadol poprawia osiągi fizyczne.

Jak informuje "Cycling Weekly" takie wnioski da się wysnuć po eksperymencie, w którym wzięło udział 19 mężczyzn i 9 kobiet, o "średniej lub wysokiej" sprawności fizycznej. Badanych poproszono o wykonanie rozgrzewki oraz 20-minutowej próby czasowej, podczas której mierzono moc i tętno. Połowie na starcie podano Tramadol, pozostałym placebo.

Uzyskane liczby ujawniły, że średnia moc tych, którym podano środek przeciwbólowy była przeciętnie o 5 procent wyższa od grupy placebo. Osoby te miały również nieznacznie wyższą średnią częstość uderzeń serca (166 uderzeń na minutę w porównaniu do 162).

W drugiej próbie badani podczas 20-minutowej jazdy na czas wykonywali zadania intelektualne. Co ciekawe efekt fizyczny Tramadolu nie był w tym teście tak wyraźny. Nie stwierdzono również istotnej różnicy w radzeniu sobie z zadaniami pomiędzy obiema grupami.

Badania zostały przeprowadzone przy wsparciu finansowym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), która broni się przed wpisaniem Tramadolu na listę środków dopingowych. Od kilku lat postuluje to Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Wybrany we wrześniu nowy prezydent UCI David Lappartient zapowiedział wprowadzenie ograniczeń startowych na kolarzy sięgających po Tramadol. Według raportu z 2015 roku w co 19 przebadanej próbce notowano obecność tego painkillera.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: