Ranking Światowy kobiet na zakończenie sezonu 2017

peleton kobiet przejeżdża przez tory kolejowe

35-letnia Annemiek van Vleuten zwyciężyła w Rankingu Światowym 2017, prowadzonym przez Międzynarodową Unię Kolarską.

Po dwóch latach dominacji Amerykanki Megan Guarnier, tym razem całe podium zajęły kolarki z "kraju tulipanów". Na drugiej pozycji sklasyfikowano Annę van der Breggen, a na trzecim Marianne Vos.

Van Vleuten w zakończonym sezonie odniosła dziewięć triumfów, na czele z tytułem mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas, La Course by Le Tour de France, Boels Rental Ladies Tour i dwoma etapami Giro Rosa.

W najlepszej setce rankingu zmieściły się tylko dwie Polki. Katarzynę Niewiadomą sklasyfikowano na piątej pozycji, o dwie wyżej w porównaniu z rokiem poprzednim. Katarzyna Bujak z miejsca dwudziestego piątego przesunęła się na siedemnaste.

W klasyfikacji narodów cztery czołowe pozycje powtórzyły się. Holandia, wyprzedziła Stany Zjednoczone, Włoch i Australię. Polskę na szóstą pozycję zepchnęła Wielka Brytania.

W zestawieniu drużyn ponownie najlepsza była grupa Boels Dolmans. Z siódmego na drugie przeskoczył Team Sunweb, a z szóstego na trzecie Orica-Scott.

Ranking Światowy kobiet na zakończenie sezonu 2017:

  1 VAN VLEUTEN Annemiek                  ORS  1475 pkt
  2 VAN DER BREGGEN Anna                  DLT  1252
  3 VOS Marianne                          WM3  1012
  4 VAN DIJK Ellen                        SUN  1003
  5 NIEWIADOMA Katarzyna                  WM3   999
  6 RIVERA Coryn                          SUN   951
  7 D'HOORE Jolien                        WHT   934
  8 MOOLMAN-PASIO Ashleigh                CBT   766
  9 DEIGNAN Elizabeth                     DLT   713
 10 LONGO BORGHINI Elisa                  WHT   711
 11 LEPISTÖ Lotta Pauliina                CBT   705
 12 BLAAK Chantal                         DLT   656
 13 HOSKING Chloe                         ALE   604
 14 MAJERUS Christine                     DLT   577
 15 GARFOOT Katrin                        ORS   546
 16 BRENNAUER Lisa                        LPR   545
 17 BUJAK Eugenia                         BTC   514
 18 CECCHINI Elena                        LPR   510
 19 LUDWIG Cecilie Uttrup                 CBT   494
 20 GUARNIER Megan                        DLT   491
 21 SIERRA Arlenis                        ASA   482
 22 BRAND Lucinda                         SUN   466
 23 STEPHENS Lauren                       TIB   450
 24 KIRCHMANN Leah                        SUN   430
 25 GILLOW Shara                          FDJ   426
 26 WILD Kirsten                          CPC   423
 27 WINDER Ruth                           UHC   416
 28 BARNES Hannah                         LPR   408
 29 BRONZINI Giorgia                      WHT   400
 30 DIDERIKSEN Amalie                     DLT   397
 31 CONFALONIERI Maria Giulia             LWK   390
 32 ENSING Janneke                        ALE   387
 33 BASTIANELLI Marta                     ALE   385
 34 SPRATT Amanda                         ORS   356
 35 FOURNIER Roxane                       FDJ   348
 36 PIETERS Amy                           DLT   341
 37 GUTIERREZ RUIZ Sheyla                 CPC   330
 38 ROY Sarah                             ORS   328
 39 ELVIN Gracie                          ORS   305
 40 DUYCK Ann-Sophie                      DRP   299
 41 KOPECKY Lotte                         LSL   269
 42 BARNES Alice                          DRP   268
 43 NILSSON Hanna                         BTC   244
 44 CORDON RAGOT Audrey                   WHT   242
 45 WILES Tayler                          UHC   237
 46 ANDERSEN Susanne                      HPU   231
 47 KLEIN Lisa                            CBT   229
 48 KOSTER Anouska                        WM3   229
 49 FERRAND PREVOT Pauline                LPR   221
 50 LELEIVYTE Rasa                        VAI   207
 51 HALL Katharine                        UHC   203
 52 THOMAS Leah                           T20   193
 53 FAHLIN Emilia                         WHT   189
 54 EDMONDSON Annette                     WHT   184
 55 CANUEL Karol-Ann                      DLT   179
 56 AMIALIUSIK Alena                      LPR   173
 57 MARKUS Riejanne                       WM3   172
 58 BECKER Charlotte                      HPU   169
 59 ZABELINSKAYA Olga                     BPK   165
 60 DELZENNE Elise                        LSL   161
 61 VILLUMSEN Linda                       TVC   161
 62 DOEBEL-HICKOK Krista                  CPC   160
 63 VAN DE REE Monique                    LWD   159
 64 KESSLER Nina                          HPU   158
 65 HEINE Vita                            HPU   155
 66 NOSKOVÁ Nikola                        BPK   154
 67 BUURMAN Eva                           PVD   153
 68 GUDERZO Tatiana                       LWK   150
 69 MOBERG Emilie                         HPU   148
 70 SIMMONDS Hayley                       WNT   145
 71 SPEROTTO Maria Vittoria               BPK   142
 72 MALLING SIGGAARD Christina            TVC   139
 73 KING Danielle                         CPC   138
 74 LAY Kirsti                            RLW   126
 75 BATAGELJ Polona                       BTC   125
 76 CROMWELL Tiffany                      LPR   121
 77 GARCIA CANELLAS Margarita Victoria    BDP   114
 78 NGUYEN Thi That                             113
 79 LICHTENBERG Claudia                   WHT   112
 80 TENNIGLO Moniek                       WM3   112
 81 RYAN Kendall                          TIB   112
 82 KENNEDY Lucy                                111
 83 DREXEL CLOUTHIER Ingrid               TIB   110
 84 ERIĆ Jelena                           BTC   109
 85 WORRACK Trixi                         LPR   108
 86 RYAN Alexis                           LPR   102
 87 BALSAMO Elisa                         VAL   102
 88 IAKOVENKO Anastasiia                        100
 89 MACKAIJ Floortje                      SUN    99
 90 VAN GOGH Natalie                      PVD    99
 91 VILMANN Marie                         CBT    98
 92 SOMRAT Phetdarin                      TWC    96
 93 ROOIJAKKERS Paulien                   PVD    96
 94 PALADIN Soraya                        ALE    95
 95 RADOTIĆ Mia                           BTC    93
 96 STRICKER Anna Zita Maria              BTC    93
 97 MUNOZ GRANDON Paola Andrea            BDP    93
 98 ALBRECHT Lex                          TIB    91
 99 GUARISCHI Barbara                     LPR    90
100 WILLIAMS Elizabeth                    HBS    90
...
121 PAWŁOWSKA Katarzyna                   DLT    67
184 SZYBIAK Ewelina                              31
198 LACH Marta                                   28
229 PLICHTA Anna                          WM3    21
236 JASIŃSKA Małgorzata                   CPC    19
348 KARASIEWICZ Karolina                         10
355 WILKOS Katarzyna                              9
398 PIKULIK Daria                         CBT     7
417 BRZEŹNA Monika                                7
499 SKALNIAK Agnieszka                    ASA     4
520 NERLO Aurela                                  3
611 RATAJCZAK Alicja                              2

Klasyfikacja narodów:

  1 HOLANDIA                       5398 pkt
  2 STANY ZJEDNOCZONE              2545
  3 WŁOCHY                         2396
  4 AUSTRALIA                      2260
  5 WIELKA BRYTANIA                1672
  6 POLSKA                         1639
  7 BELGIA                         1602
  8 NIEMCY                         1163
  9 DANIA                          1155
 10 FRANCJA                        1061
 11 RPA                             924
 12 KANADA                          914
 13 FINLANDIA                       726
 14 NORWEGIA                        634
 15 HISZPANIA                       622
 16 LUKSEMBURG                      600
 17 KUBA                            522
 18 SZWECJA                         497
 19 ROSJA                           347
 20 BIAŁORUŚ                        255
 21 UKRAINA                         232
 22 LITWA                           230
 23 NOWA ZEALANDIA                  226
 24 SŁOWENIA                        210
 25 CZECHY                          199

Klasyfikacja drużynowa

  1 BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM                       DLT  3368 pkt
  2 TEAM SUNWEB                                     SUN  3050
  3 ORICA SCOTT                                     ORS  2705
  4 WM3 PRO CYCLING TEAM                            WM3  2412
  5 CERVELO - BIGLA PRO CYCLING TEAM                CBT  2334
  6 WIGGLE HIGH5                                    WHT  2287
  7 CANYON SRAM RACING                              LPR  1814
  8 ALE CIPOLLINI                                   ALE  1471
  9 BTC CITY LJUBLJANA                              BTC  1092
 10 CYLANCE PRO CYCLING                             CPC  1051
 11 FDJ NOUVELLE AQUITAINE FUTUROSCOPE              FDJ  1033
 12 UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM               UHC   901
 13 HITEC PRODUCTS                                  HPU   793
 14 TEAM TIBCO - SILICON VALLEY BANK                TIB   763
 15 DROPS                                           DRP   673
 16 LENSWORLD - KUOTA                               LWK   664
 17 ASTANA WOMEN'S TEAM                             ASA   652
 18 BEPINK COGEAS                                   BPK   639
 19 LOTTO SOUDAL LADIES                             LSL   473
 20 PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM      PVD   423
 21 TEAM VIRTU CYCLING                              TVC   420
 22 SHO - AIR TWENTY20                              T20   380
 23 BIZKAIA - DURANGO                               BDP   290
 24 LARES - WAOWDEALS WOMEN CYCLING TEAM            LWD   279
 25 AROMITALIA VAIANO                               VAI   269
 26 RALLY CYCLING                                   RLW   259
 27 TEAM WNT PRO CYCLING                            WNT   253
 28 VALCAR PBM                                      VAL   155
 29 THAILAND WOMEN'S CYCLING TEAM                   TWC   149
 30 HAGENS BERMAN / SUPERMINT                       HBS   146
 31 LOINTEK                                         LTK   134
 32 SERVETTO GIUSTA                                 SER   130
 33 VISIT DALLAS DNA PRO CYCLING                    DNA   121
 34 SPORT VLAANDEREN - GUILL D'OR                   SVG   115
 35 S.C. MICHELA FANINI                             MIC   115
 36 MINSK CYCLING CLUB                              MCC    74
 37 CHINA CHONGMING - LIV PRO CYCLING               GPC    69
 38 GIUSFREDI BIANCHI                               GSB    51
 39 CONCERIA ZABRI-FANINI-GUERCIOTTI                CZG    36
 40 COLAVITA/BIANCHI USA                            COV    30
 41 TOP GIRLS FASSA BORTOLO                         TOP    27
 42 TEAM ILLUMINATE                                 ILU    14
 43 SAS - MACOGEP                                   SAS    10
 44 WEBER SHIMANO LADIES POWER                      SLP     9

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: