Monte Oiz ostatnim podjazdem Vuelta a Espana 2018

La Pandera

Od ośmiu do dziesięciu górskich końcówek znajdzie się na trasie Vuelta a Espana 2018. Jednym z dwóch-trzech nowych podjazdów będzie przedostatniego dnia wyścigu ścianka Monte Oiz w Kraju Basków.

Na razie wiemy, że wyścig rozpocznie się na południu Hiszpanii. 25 sierpnia kolarze zaliczą otwarcie w Maladze na około 10-kilometrowym odcinku jazdy indywidualnej na czas. Później, po opuszczeniu Andaluzji, peleton powinien kierować się wzdłuż granicy z Portugalią na północ Półwyspu Iberyjskiego.

Dyrektor Vuelty, Javier Gulien, zapewnił że sprawdzony schemat nie zostanie zmieniony. W pierwszym tygodniu możemy spodziewać się kilku końcówek, na krótkich, lecz stromych ściankach, w tym Caminito del Rey (3,9 km; 7,8%). Dłuższe podjazdy pojawią się w drugiej części rywalizacji, niemal przesądzony jest powrót La Camperona (8,5 km; 7,4%, maks. 25%), leżącej w północno-zachodniej części kraju. Na początku trzeciego tygodnia zapewne znajdzie się drugi etap jazdy indywidualnej.

Przedostatniego dnia rywalizacji kolarze powalczą w Kraju Basków, finiszując na debiutującym podjeździe Monte Oiz. Wspinaczka formalnie liczy 20 kilometrów, począwszy od Guerniki, miasta-symbolu, zbombardowanego w 1937 roku przed lotnictwo Luftwaffe, w czasie wojny domowej w Hiszpanii.

Zasadnicza część zacznie się od Balcón de Bizkaia, prowadząc betonową drogą na wysokość 1026 metrów. Średnie nachylenie ostatnich 5 kilometrów przekracza 12%, sięgając 25%.

Zbocze Oiz również przeszło do ciemnych kart historii. W 1985 roku doszło tam do katastrofy lotniczej, w której zginęło 148 osób.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. wojtekk_b

    26 października 2017, 17:50 o 17:50

    z wyglądu takie trochę baskijskie Ventoux 😉

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: