Torowe Mistrzostwa Europy 2017. Szymon Sajnok czwarty w omnium

Szymon Sajnok zajął 4. miejsce w omnium podczas Torowych Mistrzostw Europy w Berlinie.

20-letni reprezentant Polski w złożonym z czterech konkurencji wieloboju uplasował się tuż za podium, zdobywając 132 punkty, o 10 mniej niż zwycięski Hiszpan Albert Torres.

Sajnok spokojnie przebrnął kwalifikacje do omnium i zmagania rozpoczął od 10. miejsca w scratchu. Lepiej poszło mu w wyścigu tempo – tam Polak finiszował piąty i do wyścigu eliminacyjnego przystąpił na piątej pozycji – 24 punkty za prowadzącym Duńczykiem Juliusem Johansenem.

Kolarz z Kaszub do ofensywy przeszedł w eliminatorze – wprawdzie w walce o zwycięstwo uległ Francuzowi Benjaminowi Tomasowi, ale otrzymał komplet punktów, po tym jak trójkolorowego sędziowie przesunęli na drugie miejsce za nieregulaminowy sprint.

Polak awansował tym samym na pozycję wicelidera zmagań – 16 punktów za Johansenem i tylko dwa oczka przed Thomasem. Z Francuzem Sajnok walczył o pierwsze punkty – reprezentant Polski w kończący zmagania wyścig punktowy rozpoczął od wygrania pierwszego sprintu. Polak punktował też na drugim lotnym finiszu, ale spadł na 4. miejsce po tym jak swoje trzy grosze dorzucił szybko Albert Torres. Hiszpan nadrobionym okrążeniem wskoczył na medalową pozycję, zagrażając prowadzącemu Duńczykowi.

Johansen jechał dość flegmatycznie i obudził się dopiero na 25 kółek przed końcem. Czteroosobowy odjazd z udziałem m.in. Sajnoka rozgrzał rywalizację, a w pogoń rzucili się Thomas i Torres. Dwójka zdobywała punkty na kolejnych finiszach, ale żadnemu z nich nie udało się wyprzedzić Duńczyka. Temu sił nie wystarczyło jednak na końcówkę – przyspieszenie Alberta Torresa okazało się decydujące i Hiszpan na kresce zdobył 10 punktów, o dwa oczka przeskakując Johansena i o 5 Thomasa.

Sajnok walczył do końca i trzecią pozycją na finiszu zapewnił sobie czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej omnium.