Ronde van Vlaanderen 1985 - wielki triumf młodego Belga

Ciężka, burzowa i szalona 69. edycja Ronde van Vlaanderen dała jednemu kolarzowi zwycięstwo, o którym niełatwo zapomnieć.

7 kwietnia 1985 roku. W zimny poranek zawodnicy zgłoszeni do udziału w drugim monumencie roku zgromadzili się na rynku w Sint-Niklaas. „De Ronde” ruszyło stamtąd po raz dziewiąty. Przed „kreską” ustawiło się 173 kolarzy, a wśród nich znajdowały się takie gwiazdy jak Sean Kelly (Skil-Sem), Greg LeMond (La Vie Claire-Radar) i Walter Planckaert (Panasonic). Jak zawsze, 271-kilometrowa trasa, jaka na nich czekała, usiana była podjazdami pod Molenberg, Oude Kwaremont, Koppenberg, Taaienberg, Berg ten Houte, Eikenberg, Varent, Keiweg-Leberg, Berendries, Muur-Kapelmuur, Bosberg i Flierendries. Meta została ulokowana na przedmieściach Ninove, w Meerbeke. Wydawało się, że rywalizacja rozstrzygnie się na Muurze – jego średnie nachylenie, wynoszące 9,3% na odcinku 1,1 kilometra, często sprawiało, iż słabsi zgrzytali zębami i walczyli o przetrwanie, a nawet musieli prowadzić rower. Można wręcz powiedzieć, że było to kluczowe miejsce wyścigu.

Początkowo peleton zmagał się z niską temperaturą, lecz była to tylko przygrywka przed nadejściem  żywiołu – wczesnowiosennej burzy. Z nieba lało, a wiatr, z którego znana jest Flandria, miotał zawodnikami z boku na bok. Historyk Rik Wanwalleghem powiedział: „Cały dzień było zimno jak na Syberii, a z nieba lała się woda”.

Mimo to wysokie tempo zostało utrzymane, z jednej strony zawodnicy gnali do mety, z drugiej, coraz więcej z nich rezygnowało z dalszej jazdy. W dziurach na drodze zbierała się woda, tworząc kałuże i prowokując upadki, a sam bruk robił się śliski. Molenberg i Oude Kwaremont pokonano bez wielkich problemów, pomimo ich fatalnego stanu, lecz potem na kolarzy czekało prawdziwe wyzwanie. Koppenberg. Jego nachylenie wynoszące średnio 11,6%, sięgające 22%, sprawiało, że niektórzy tracili równowagę z powodu niskiej prędkości nawet na suchej nawierzchni, a co dopiero potraktowanej deszczem.

Dwa kilometry przed początkiem podjazdu nadszedł kluczowy moment – zatrzymał się jadący w koszulce mistrza Belgii Eric Vanderaerden (Panasonic). Złapał „kapcia” i choć szybko powrócił na szosę, wydawało się, że nie doścignie już głównej grupy. Nic bardziej mylnego. 23-latek znalazł się w peletonie u podnóża wspinaczki, a gdy jadący przed nim konkurenci zaczęli prowadzić rowery objechał ich slalomem i wjechał na szczyt jako piętnasty. W tym samym czasie do boju ruszyli Nico Verhoeven (Skala), Phil Anderson i Eddy Planckaert (obaj Panasonic), a przyspieszenie w czołówce sprawiło, że młodego Flamanda czekała dalsza jazda w pojedynkę.

W końcu udało się. Vanderaerden dołączył do grupy faworytów tuż przed Eikenbergiem. Podczas pościgu znalazł się przy nim Hennie Kuiper (Verandalux-Dries). W tym samym czasie trójka uciekinierów została złapana (ich przewaga wynosiła co najwyżej 30 sekund), a Anderson był jedynym, który potem mógł wytrzymać tempo czołówki. Z przodu kręciło sześciu zawodników – Vanderaerden, Kuiper, Anderson, Kelly, LeMond i Adri van der Poel (Kwantum Hallen-Yoko). Kolejne poruszenie zanotowano dopiero na Berendries, gdy zaatakował niezmęczony wcześniejszą gonitwą Kuiper. Pełen sił był również Vanderaerden, który usiłował do niego doskoczyć, mając na kole swojego australijskiego kolegę z zespołu. Trójka połączyła się przed początkiem następnej wspinaczki – pod Muur.

Na słynnej brukowej drodze prym wiódł 23-letni Belg, który podyktował zabójcze tempo. W ten sposób sprinter starał się zrewanżować za porażkę poniesioną w Mediolan-San Remo, gdzie pierwszy na metę wpadł Kuiper, a kolarz Panasonic ukończył rywalizację na czwartej pozycji. Tym razem Holender „pękł” i nie mógł gonić rywala, a jako że Anderson reprezentował barwy tej samej ekipy co Vanderaerden, również zrezygnował z pościgu. Młody kolarz mógł zaczął budować przewagę.

Bosberg potwierdził jego aspiracje. Przemoczony, minął szczyt 15 sekund przed dwójką rywali. Peleton tracił do niego 45 sekund. Choć przed nim było jeszcze 15 kilometrów, które miał pokonać w pojedynkę, nikt już nie wątpił, że to kolarz z Lummen zwycięży w „Flandryjskiej Piękności” po raz pierwszy w swojej karierze. Posiadał już na swoim koncie trzy sukcesy etapowe na Tour de France, przez dwa dni zakładał żółtą koszulkę  i zdobył trykot najlepiej punktującego zawodnika całej imprezy, ale dopiero teraz jechał po najważniejsze, pierwsze miejsce w wyścigu dookoła swojego ojczystego regionu.

Ostatecznie Vanderaerden wjechał do Meerbeke 41 sekund przed drugim Andersonem, który pozostawił swojego rywala cztery kilometry przed „kreską”. Wyraźnie zmęczony Kuiper stracił minutę i jedną sekundę. Tym samym ekipa Panasonic mogła cieszyć się z drugiego z rzędu wygranego Ronde, jako że 12 miesięcy wcześniej triumf odniósł inny jej kolarz Johan Lammerts.

Rywalizację tego dnia ukończyło zaledwie 24 zawodników. Większość na mecie narzekała na przenikliwe zimno i przede wszystkim deszcz. Wydawało się, że będzie to wyścig jak jeden z wielu, a  przeszedł do historii. Przez Belga atakującego w środku burzy, przez skoki, pościgi i ataki. 69. wyścig Ronde van Vlaanderen – jedna z niezapomnianych, wspaniałych edycji „Flandryjskiej Piękności”.

Eric Vanderaerden w 1987 roku sięgnął po zwycięstwo w Paryż-Roubaix, dołożył dwa kolejne etapy Tour de France, wygrywał również na Vuelta a  Espana i E3 Harelbeke (1986), ale jego kariera nie rozwinęła się tak jak oczekiwali flandryjscy kibice. Ścigał się do 1996 roku, później próbował pozostać w kolarstwie, prowadząc kilka półzawodowych ekip.

Wyniki Ronde van Vlaanderen 1985:

1. Eric Vanderaerden (Bel) Panasonic           6:49:50
2. Phil Anderson (Aus) Panasonic              00:41
3. Hennie Kuiper (Ned) Verandalux-Dries          01:01
4. Noël Segers (Bel) Tonissteiner-TW Rock-BASF       02:03
5. Jef Lieckens (Bel) Lotto
6. Claude Criquelion (Bel) Hitachi
7. Greg LeMond (USA) La Vie Claire
8. Walter Planckaert (Bel) Panasonic            03:46
9. Jean-Marie Wampers (Bel) Hitachi-Splendor        03:48
10. Stefan Mutter (Sui) Carrera-Inoxpran
11. Eddy Planckaert (Bel) Panasonic            04:00
12. Rudy Rogiers (Bel) Hitachi-Splendor
13. Nico Verhoeven (Ned) Skala-Skil            04:05
14. Sean Kelly (Irl) Skil-SEM               06:10
15. Adri Van der Poel (Ned) Kwantum Hallen-Decosol
16. Luc Colijn (Bel) Safir-Ven De Ven           12:12
17. Ludo De Keulenaer (Bel) Panasonic
18. Etienne de Beule (Bel) Verandlux-Dries
19. Thierry Barrault (Fra) La Redoute           15:09
20. Jan Jonkers (Ned) Nikon-Van Schilt
21. Martin Kemp (Ned) Nikon-Van Schilt
22. Paul Haghedooren (Bel) Lotto              15:21
23. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) Peugeot-Shell-Michelin  15:24
24. Allan Peiper (Aus) Peugeot-Shell-Michelin
Mikołaj Krok @miki_krok

Zobacz komentarze

 • Wtedy chodziłem do piątej klasy szkoły podstawowej... Oglądać można było w telewizji tylko Wyścig Pokoju ( był piękny) oraz MŚ w kolarstwie amatorów... Nikt nie marzył ,że kiedykolwiek zobaczy w TV wyścigi zawodowców. Ale jedno muszę powiedzieć o tamtych czasach ... Na pewno na zachodzie sponsorzy garnęli się do sponsorowania kolarskich ekip zawodowych bo było ich o wiele więcej i ubrania kolarskie były bardziej kolorowe i o wiele bardziej pomysłowe aniżeli dziś...

Comments are closed.

Share
Opublikowane przez
Mikołaj Krok @miki_krok

Recent Posts

UCI majstruje przy kolarstwie torowym i przełajowym

Międzynarodowa Unia Kolarska, na posiedzeniu w Lavey-les-Bains, zatwierdziła zmiany w kolarstwie torowym oraz kolarstwie przełajowym. (więcej…)

24 czerwca 2019, 12:40 12:40

Tour de Suisse 2019. Egan Bernal: "Jadę na Tour z Geraintem, on jest naszym liderem"

Egan Bernal z kolejnym skalpem i pokorą przed Tour de France. (więcej…)

24 czerwca 2019, 11:27 11:27

Tour de Suisse 2019. Hugh Carthy: "jeden podjazd, jedna czasówka"

Rajd przez Alpy na ostatnim etapie Tour de Suisse tchnął podmuch wiatru w żagle kariery Hugh Carthy'ego. (więcej…)

24 czerwca 2019, 10:54 10:54

Zdenek Stybar pozostanie w Deceuninck-Quick Step, Viviani raczej nie

O kolejne 2 lata przedłużył z grupą Deceuninck-Quick Step kontrakt Zdenek Stybar. Czech był łączony z CCC Team. (więcej…)

24 czerwca 2019, 10:07 10:07

Route d'Occitanie 2019. Alejandro Valverde zamknął usta krytykom

Wrócił stary dobry Alejandro Valverde (Movistar Team). Mistrz świata po nieudanych ardeńskich klasykach odniósł drugie zwycięstwo w sezonie, triumfując na…

23 czerwca 2019, 19:13 19:13

Korona Kocich Gór 2019. Sukces Patryka Stosza

Patryk Stosz (CCC Development) sięgnął dziś w Skotnikach po zwycięstwo w 7. edycji Korony Kocich Gór (1.2). (więcej…)

23 czerwca 2019, 18:15 18:15