Torowe Mistrzostwa Europy 2017: skład kadry Polski

Polski Związek Kolarski (PZKol) podał skład kadry narodowej na Torowe Mistrzostwa Europy (18-22 października).

Na 23-osobowej liście znajdują się zawodniczki i zawodnicy, którzy w przeszłości stawali już na podiach mistrzostw Starego Kontynentu i są te osiągnięcia w stanie powtórzyć. Mistrz świata w scratchu Adrian Tekliński walczył będzie o poprawienie drugiego miejsca w tej konkurencji sprzed roku, a w omnium i wyścigu punktowym powalczy wielokrotna medalistka imprezy i trzykrotna mistrzyni świata Katarzyna Pawłowska.

Nie bez szans są też startujący w omnium Szymon Sajnok czy broniący tytułu sprzed roku sprinterzy na czele z Kamilem Kuczyńskim i Krzysztofem Makselem, a o kolejne wysokie lokaty walczyć powinny zespoły startujące w wyścigach drużynowych na dochodzenie - w tym srebrna przed rokiem kadra kobiet.

Biało-czerwoni przed rokiem z francuskiego welodromu w Saint-Quentin-en-Yvelines przywiozła pięć krążków - jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy.

W tym roku w konkurencjach sprinterskich obsada składa się z kolarzy klubów ALKS Stal Grudziądz i GK Piast Szczecin. Trener Igor Krymski, który zastępuje zwolnionego niedawno Andrzeja Tołomanowa, do sprintu drużynowego powołał Macieja Bieleckiego, Kamila Kuczyńskiego (obaj GK Piast Szczecin), a także Krzysztofa Maksela, Rafała Sarneckiego i Mateusza Rudyka (wszyscy ALKS). Do zmagań indywidualnych zgłoszeni są za to Kuczyński, Maksel, Rudyk, Sarnecki i Mateusz Lipa.

Dodatkowo w keirinie wystartować mogą Kuczyński, Lipa, Maksel i Rudyk, a w wyścigu na kilometr Kuczyński, Lipa, Maksel i Sarnecki.

W wyścigach sprinterskich kobiet zobaczymy cztery Polki. Do sprintu indywidualnego i drużynowego, a także keirinu i wyścigu na 500 metrów trener Daniel Meszka zgłosił Julitę Jagodzińską (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Marlenę Kawęcką (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Urszulę Łoś i Aleksandrę Tołomanow (ALKS Stal Grudziądz).

Silną kadrę przygotował trener Jacek Kasprzak pod kątem wyścigów średniodystansowych mężczyzn. W wyścigu drużyn na dochodzenie o wynik w granicach 4 minut walczyli będą Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice), Szymon Krawczyk (Voster Uniwheels), Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto), Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), Adrian Tekliński (SKC Tufo Prostejov) oraz Bartosz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz).

Dokładny podział ról w wyścigu czwórek dokonany zostanie w Berlinie, wiadomo jednak, że w wyścigu punktowym powalczy Banaszek, w eliminatorze Krawczyk, w wyścigu indywidualnym na dochodzenie swoich sił spróbują 19-letni Rudyk i 20-letni Staniszewski, w omnium w szranki stanie Sajnok, a walkę w scratchu stoczy srebrny w tej konkurencji przed rokiem Tekliński. Kadra Polski wystąpi też w madisonie, a wyścig par zawojować spróbują Staniszewski i Wojciech Pszczolarski (SKC Tufo Prostejov).

Na każdą możliwość przygotowane są też podopieczne Piotra Zaradnego. Kadra Polski kobiet w konkurencjach średniodystansowych do wyścigu drużynowego na dochodzenie skład oparty jest o Katarzynę Pawłowską (Boels Dolmans), Justynę Kaczkowską (UKKS Imielin Team) i Darię Pikulik (Cervelo Bigla), a na liście są także Monika Graczewska (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Nikol Płosaj (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik).

W zmaganiach indywidualnych zgłoszona są także Pawłowska i Kaczkowska. Pierwsza wystąpi też w wyścigu punktowym, natomiast druga w scratchu. W omnium i eliminatorze pojedzie Daria Pikulik, a duet w madisonie kobiet zawodniczka Cervelo Bigla stworzy z Nikol Płosaj.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: