To Christophe Bassons zatrzymał kolarza podejrzanego o doping mechaniczny

Zatrzymanie oszusta

Były znany kolarz zawodowy Christophe Bassons brał czynny udział w zdemaskowaniu kolarza, korzystającego ze wspomagania mechanicznego podczas amatorskiego wyścigu we Francji.

Jak informują tamtejsze media, Basson, pracujący obecnie w strukturach antydopingowych w regionie Bordeaux, otrzymał sygnały, że w ostatnim czasie jeden z kolarzy amatorów o imieniu Cyryl, prawdopodobnie startuje w wyścigach na rowerze z silnikiem.

Bassons w ostatni weekend postanowił wziąć udział w zawodach, aby z bliska przyjrzeć się Cyrylowi i jego sprzętowi. 43-latek miał zorientować się w sytuacji. Na czwartym okrążeniu opuścił trasę, spakował i odjechał samochodem. Bassons ruszył w pościg. Wraz z dwoma urzędnikami sądowymi z Périgueux udało mu się zatrzymać kolarza.

Zapytałem, czy mogę zobaczyć jego rower. Był nieco tym zaskoczony. Podniosłem bidon. Była tam ukryta bateria, zauważyłem też wystający przewód elektryczny

- powiedział Bassons w "l'Equipe".

Podejrzany będzie odpowiadał przed sądem za oszustwo sportowe.

Bassons zasłynął na przełomie wieków z otwartej krytyki powszechnych praktyk dopingowych wśród kolarzy. Spotkał się z bezpośrednim atakiem ze strony Lance'a Armstronga i ostracyzmem całego peletonu. W 2001 roku z tego powodu zrezygnował ze startu w Tour de France i wkrótce zakończył karierę.

W 2014 roku wyszła jego książka "A Clean Break", w której przedstawił historię złotej ery dopingu w kolarstwie.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: