Superprestige 2017/18 #1: Mathieu van der Poel kontynuuje zwycięską passę

Mathieu van der Poel

Mathieu van der Poel (Beobank-Corendon) wygrał w holenderskim Gieten pierwsze w sezonie 2017/18 przełajowe zawody cyklu Telenet Superprestige.

Mistrz Holandii pokonał mistrza świata Wouta Van Aerta (Crelan – Charles). Trzecie miejsce wywalczył Laurens Sweeck (Era-Circus).

Wyścig na początku przebiegał pod dyktando Van der Poela. 22-latek oderwał się od całej stawki tuż po starcie, zdobywając po pierwszej rundzie 3 sekundy przewagi.

Na miejscami błotnistej, a wzdłuż zbiornika wodnego, piaszczystej trasie, pościg prowadził Van Aert. Belg dołączył do lidera na trzeciej pętli, podobnie jak Kevin Pauwels (Marlux-Napoleon Games). Tempo natychmiast siadło, co sprawiło. że czołówka urosła do dziewięciu zawodników.

Za prowadzenie grupy zabrał się Laurens Sweeck. Obok kolarza Era-Circus z czasem pozostali Van Aert, Van der Poel i Lars van der Haar (Telenet-Fidea Lions).

Taki układ czołówki utrzymał się do siódmej z dziesięciu rund. Van der Poel pozwolił wyszumieć się Sweeckowi, a następnie zaatakował. Próbował na to zagranie odpowiedzieć Van Aert, jednak jego strata rosła w oczach.

Ostatnie okrążenie mistrz Holandii rozpoczął 11 sekund przed mistrzem świata, natomiast Sweeck i Van der Haar odstali na ponad 30 sekund. Sytuacja nie zmieniła się już do mety, pozostała walka o trzeci stopień podium, którą kosztem Van der Haara przechylił na swoją stronę Sweeck.

Wyścig kobiet wygrała 22-latka z Holandii Maud Kaptheijns (Crelan Charles). 34 sekundy straciła Nikki Brammeier (Boels-Dolmans), a trzecie miejsce wywalczyła Sophie de Boer (Breepark).