MŚ Bergen 2017. Julius Johansen - samotny łowca

Julius Johansen

Duńczyk Julius Johansen zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego juniorów na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym w Bergen.

Wicemistrz Europy w jeździe na czas samotnie osiągnął metę wyścigu, o 51 sekund wyprzedzając Włochów Lukę Rastellego i Michele Gazzolego.

Zawodnicy do lat 18 wystartowali z Rong, kierując się wzdłuż fiordów ku Bergen. Po 40 kilometrach wjechali na pokonywaną 5 razy rundę o długości 19,1 kilometra, z dwoma podjazdami w pierwszej części pętli, przy Arstad (1 km; 5%) i Mount Ulriken (1,5 km; 6,5%). Z tego wzniesienia pozostawał szybki zjazd oraz płaski i miejscami techniczny fragment do linii startu/mety na Festplassen.

7-osobową czołówkę w pierwszej fazie zmagań utworzyli Jonas Iversby Hvideberg (Norwegia), Gleb Brussenskiy (Kazachstan), Giulio Masotto (Włochy), Danny van der Tuuk (Holandia), Mark Donovan (Wielka Brytania), Graydon Staples (Kanada) i Mohammed Medrazi (Maroko), uzyskując przewagę minuty nad peletonem.

Grupka przy pochmurnym niebie nie wypracowała większego prowadzenia, a po spokojnie przekręconej pierwszej rundzie, zaczęła tracić grunt pod nogami. Przeskoczyć próbowali kolejni zawodnicy, a na Łososiowym Wzgórzu udało się to Kazachowi Danilowi Marukhinowi, Czechowi Karelowi Vacekowi i Niemcowi Leonowi Heinschke.

Dziesiątka na 40 kilometrów przed metą miała w zapasie 25 sekund nad peletonem sterowanym przed kadrę Danii. Kolarze z Półwyspu Jutlandzkiego przy wychodzącym słońcu i dość suchej nawierzchni złapali wiatr w żagle i na dwa kółka przed końcem kontrolowali sytuację, kręcąc 28 sekund za ucieczką. W 80-osobowym peletonie barwy Polski reprezentował tylko Dawid Burczak.

Na podjeździe czołówka schudła do Donovana, Brussenskiego i przeskakującego wcześniej Luki Rastellego, natomiast na czele peletonu zaktywizowali się Julius Johansen (Dania), Thomas Pidcock (Wielka Brytania), Andrea Innocenti (Włochy) i Maikel Zijlaar (Holandia).

Przewaga trójki utrzymywała się na poziomie 20-25 sekund, a w głównej grupie sytuację opanować próbowali Skandynawowie. Atak ponowił wicemistrz Europy w jeździe na czas - Julius Johansen - na 21,5 kilometra przed metą przeskakując do prowadzącej trójki. W jego ślady poszli kolejni zawodnicy i na wjeździe na ostatnią rundę w czołówce kręcili też Idar Andersen (Norwegia), Thymen Arensman (Holandia), Matteo Jorgenson (USA) i Luca Colnaghi (Włochy), a 10 sekund traciła mocno naciągnięta grupa z Pidcockiem na czele.

Z czołówki przed podjazdem odskoczyli Arensman i Johansen, szybko rozbudowując niewielką przewagę. Duńczyk nie zamierzał na kole wozić pasażerów i urwał Holendra, rozpoczynając samotny rejs po złoto. Pogoń zorganizować próbowali Włosi - Rastelli i Colnaghi odjechali razem na podjeździe, a z peletonu wyskoczył Filippo Zana.

Bezskutecznie. Johansen parł do przodu i na zjeździe miał już niemal pół minuty przewagi. Za jego plecami Włosi zmienili się w obowiązkach pościgu - Rastelli samotnie ruszył w pogoń, a Zana i Colnaghi utrzymywali tempo Donovana i Arensmana.

Prowadzący Duńczyk na 6 kilometrów przed metą notował 15 sekund przewagi nad goniącym Włochem i 36 sekund nad grupką goniącą, co pozwalało mu myśleć o złocie. Przewaga okazała się wystarczająca i śmiały reprezentant Danii na mecie mógł świętował złoto, zanim na kresce o dwa kolejne medale rozpaczliwie walczyli Włosi. Rastelli na plecach czuł już oddech goniących, ale zdołał wybronić srebro, natomiast szarżujący na ostatnim kilometrze Zana osłabł i honoru Italii bronił Michele Gazzoli, na finiszu ubiegając finiszujących Niemców i Brytyjczyków.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie szosowym 2017 - wyścig ze startu wspólnego juniorów (CM), Rong - Bergen (133,8 km; 39,5 km + 17,9 km + 4 rundy):

1. Julius Johansen (Dania)           3:10:48     
2. Luca Rastelli (Włochy)             00:51
3. Michele Gazzoli (Włochy)
4. Niklas Markl (Niemcy)
5. Jake Stewart (Wielka Brytania)
6. Florian Kierner (Austria)
7. Filippo Zana (Włochy)
8. Olav Hjemsaeter (Norwegia)
9. Yevgeniy Fedorov (Kazachstan)
10. Jacob Hindsgaul Madsen (Dania)
...
61. Dawid Burczak (Polska)            06:47
70. Mikołaj Konieczny (Polska)          06:53

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. edi

  23 września 2017, 13:25 o 13:25

  Czyżby nie było w Polsce lepszych kolarzy juniorów od tych co uczestniczyli w MŚ ?.Tak słaby występ nie tłumaczą kraksy.

 2. Noel

  23 września 2017, 22:06 o 22:06

  Czas na dekomunizację PZKol!

  • TomAsz

   23 września 2017, 22:12 o 22:12

   Czyli?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: