MŚ Bergen 2017. Team Sunweb pierwszym z dziewięciu kobiecych zespołów

Holenderska grupa Sunweb wywalczyła w Bergen tytuł mistrzyń świata w jeździe drużynowej na czas kobiet.

Ellen van Dijk, Lucinda Brand, Floortje Mackaij, Coryn Rivera, Sabrina Stultiens i Leah Kirchamnn pokonały w norweskim Bergen o 3 sekundy zespół Boels Dolmans, na trasie walczący w składzie Chantal Blaak, Karol-Ann Canuel, Megan Guarnier, Christine Majerus, Amy Pieters i Anna van der Breggen.

Brązowy medal przypadł ekipie Cervelo-Bigla, którą reprezentowały Stephanie Pohl, Lisa Klein, Clara Koppenburg, Lotta Lepistö, Cecilie Uttrup Ludwig i Asleigh Moolman-Pasio.

Słoweńska ekipa BTC City Ljubljana z Eugenią Bujak w składzie zajęła 7. miejsce.

Sześcioosobowe drużyny walczyły na dystansie 42,5 kilometra. Początek był relatywnie płaski, następnie czekała przeprawa do Bergen przez most Askøy, o długości ponad 1000 metrów, za którym 4-kilometrowy techniczny fragment poprzedzi krótki podjazd na Loddefjord (600 m; 10%). W drugiej części 10-kilometrowy płaski odcinek podprowadzał do podjazdu Birkelundsbakken (1,4 km; 7,2%, maks. 16%) na 30 kilometrze. Z tego punktu trasa skierowała na metę, do leżącego w centrum miasta Festplassen.

Do rywalizacji przystąpiło zaledwie dziewięć zespołów, na trasę wyruszając przy temperaturze 16 stopni i przebijającym się zza chmur słońcu. Na pierwszym pomiarze czasu, po 10,5 kilometrach, świetny początek rywalizacji notowały zawodniczki Cervelo-Bigla, o 4 sekundy dystansując ekipę Boels Dolmans i o 5 sekund ekipę Canyon-SRAM. 6. miejsce, ze stratą 57 sekund, zapisywała w tym punkcie Eugenia Bujak i jej koleżanki z BTC City Ljubljana.

Druga część trasy oferowała możliwość rozpędzenia, ale spinające je klamrą dwie wspinaczki były na tyle sztywne, że łamały szyki zespołów, które nie zostawiły wystarczająco sił na ich pokonanie. Kłopotów nie miała ekipa Sunweb, utrzymując sześcioosobowy skład, czwórkami jechały już ekipy Canyon-SRAM i Cervelo-Bigla.

Na drugim punkcie pomiaru, po 31 kilometrach, nadspodziewanie kręciła duńska Virtu Cycling, natomiast walka o medale rozgrywała się między czterema zespołami - prowadzącą grupą Boels Dolmans, 12 sekund wolniejszą Cervelo-Bigla, 15 sekund wolniejszym Sunwebem i tracącą 19 sekund grupą Canyon-SRAM.

Ta ostatnia na finałowym odcinku miała pecha - defekt czwartej zawodniczki spowolnił cały zespół. Płynnie do mety mknęły za to zawodniczki ekipy Sunweb. Zawodniczki holenderskiej ekipy na 7-kilometrowym zjeździe w kierunku trzeciego pomiaru czasu odrobiły 15 sekund do grupy Boels Dolmans i po 38 kilometrach wyprzedzały ją o 22 setne sekundy.

Trzymająca w napięciu do samego końca rozgrywka między dwiema holenderskimi drużynami rozstrzygnęła się na wjeździe do Bergen. Pod batutą Ellen van Dijk Team Sunweb pędził niczym pośpieszny pociąg, utrzymując niewielką różnicę nad faworyzowanymi zawodniczkami Danny'ego Stama. Na mecie uzbierało się tego trzy sekundy - wystarczająco by zdetronizować ubiegłoroczne złote medalistki.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie szosowym 2017 – jazda drużynowa czas elity kobiet (CM), Ravnanger - Bergen (42,5 km):

1. Team Sunweb                55:41
2. Boels Dolmans               00:03
3. Cervelo-Bigla               00:28
4. Canyon-SRAM                01:04
5. Team Virtu Cycling             02:51
6. FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope     03:23
7. BTC City Ljubljana             03:46
8. Bepink Cogeas               04:07
9. Hitec Products               04:58

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: