Doping mechaniczny. UCI broni swoich skanerów

skanowanie roweru tabletem w poszukiwaniu silniczka

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), w odpowiedzi na dziennikarskie śledztwo, które zakwestionowało sens przeprowadzanych testów na doping mechaniczny, wydała oficjalny komunikat, przedstawiając swoje racje.

Przypomnijmy, że "Il Corriere della Sera", program "Stade 2" telewizji France 2 oraz niemiecka ARD, spróbowały zweryfikować skuteczność wykonywanych przez komisarzy UCI badań, przy pomocy specjalnie przygotowanego do tego tabletu. Według dziennikarzy urządzenie podawało błędne wskazania i było "ślepe" na rower wyposażony w elektromagnetyczne koło indukcyjne.

W odpowiedzi kolarskie władze podkreśliły, że skaner wykazuje 100-procentową skuteczność w wykrywaniu ukrytych silniczków, pod warunkiem, że jest użyty przez przeszkolony do tego personel. UCI zaprosiło dziennikarzy "Stade 2" na demonstrację i szkolenie w tym zakresie.

W komunikacie zaznaczono, że alternatywne metody wykrywania moto-dopingu również są stosowane, ale ze względu na ich specyfikę w ograniczonym zakresie.

Skanowanie termowizyjne ma zastosowanie wyłącznie w momencie, gdy silnik jest uruchomiony, lub krótko po jego użyciu. Skanowanie promieniami X jest czasochłonne, wymaga dużej przestrzeni oraz ze względu na bezpieczeństwo publiczne podlega licznym restrykcjom.

UCI zapewniła, że we współpracy ze swoimi partnerami, nie ustaje w wysiłkach, aby nadążyć za postępem technologicznym w obszarze wspomagania mechanicznego. Pozostaje przy tym otwarta na wszystkie sugestie, które mogłyby pomóc w walce z potencjalnymi moto-oszustami.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. Władysław Dar

  4 września 2017, 15:21 o 15:21

  Przy Armstrongu też byli skuteczni...

  • 😲

   4 września 2017, 17:50 o 17:50

   Indurain też brał i wielu innych ale dla większości był tylko jeden doper w historii.

   • kuna

    4 września 2017, 19:11 o 19:11

    a skąd wiesz że brał? nie masz nic oprócz pomówień

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: