Boels Rental Ladies Tour 2017: etap 5. Ensing po rajdzie Niewiadomej, Van Vleuten królową Holandii

Holenderka Annemiek van Vleuten (Orica-Scott) triumfowała w Wyścigu Dookoła Holandii. Na mecie ostatniego odcinka zameldowała się pierwsza Janneke Ensing (Ale Cipollini).

Holenderka w Sittard okazała się mocniejsza od Lucindy Brand (Team Sunweb) oraz Katarzyny Niewiadomej (WM3 Pro Cycling).

W klasyfikacji końcowej triumfowała Van Vleuten, o 43 sekundy wyprzedzając Annę van der Breggen (Boels Dolmans) i o 1:03 Ellen van Dijk (Team Sunweb). Niewiadoma dzięki zyskom na ostatnim etapie przeskoczyła z 11. na 7. pozycję.

W klasyfikacji ogólnej cyklu Women's WorldTour na prowadzeniu przed ostatnim wyścigiem - Madrid Challenge - prowadzi Van der Breggen.

Poprowadzony na rundzie wokół Sittard etap oferował pole do popisu zawodniczkom dobrze czującym się na krótkich podjazdach. Trzy rundy składały się na blisko 160-kilometrowy odcinek, trudne zakończenie pięciodniowego ścigania w Holandii.

W ucieczce dnia znalazły się Christine Majerus (Boels Dolmans), Amy Cure (Wiggle High5), Jeanne Korevaar (WM3 Pro Cycling), Lucinda Brand i Rozanne Slik (Team Sunweb), Alexis Ryan (Canyon-SRAM), Chloe Hosking (Ale Cipollini), Marta Tagliaferro (Cylance), Winanda Spoor (Lensworld Kuota), Roxane Knetemann (FDJ) oraz Natalie Van Gogh (Parkhotel Valkenburg).

Grupka pracowała zgodnie i szybko uzyskała przewagę 2:20. Punkty na górskich premiach zbierała Ryan, a pod koniec drugiej rundy z peletonu ruszyła Anna van der Breggen (Boels Dolmans). Mistrzynię olimpijską natychmiast pokryła liderka wyścigu Annemiek van Vleuten (Orica-Scott), a przyspieszenie tej dwójki wykrystalizowało 25-osobową grupkę, która po 97 kilometrach traciła do czołowej jedenastki 1:45.

Układ ten nie trwał długo - do ataku zerwała się Katarzyna Niewiadoma (WM3), wraz z Janneke Ensing (Ale Cipollini) szybko przeskakując do ucieczki. Polka nie zamierzała czekać i po chwili oddechu odjechała z Brand, Ensing i Majerus. Holenderki i Luksemburka nie były w stanie utrzymać koła 22-latki na podjazdach i Niewiadoma na 29 kilometrów przed metą została na czele sama.

Polka kręciła bardzo mocno na limburskich szosach i na 15 kilometrów przed metą notowała 45 sekund przewagi nad goniącą trójką i 1:20 nad grupą Van Vleuen. Samotna jazda dała się jednak odczuć w końcówce długiego etapu - Niewiadoma traciła grunt pod nogami i na 5 kilometrów przed metą została złapana przez współpracujące Brand i Ensing.

Ensing natychmiast wyprowadziła kontrę i zyskała kilkadziesiąt metrów. To wystarczyło - Brand nie miała zamiaru pomóc zmęczonej Niewiadomej, co dało Ensing wystarczającą przewagę. Holenderka na mecie zameldowała się samotnie, odnotowując pierwszy triumf w sezonie.

Wyniki 5. etapu Boels Rental Ladies Tour 2017 (2.WWT), Sittard - Sittard (159,7 km):

1. Janneke Ensing (Ale Cipollini)              4:11:57
2. Lucinda Brand (Team Sunweb)                00:30
3. Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling)           00:35
4. Marta Bastianelli (Ale Cipollini)             01:10
5. Roxane Fournier (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)
6. Anouska Koster (WM3 Pro Cycling)
7. Elena Cecchini (Canyon-SRAM)
8. Emilia Fahlin (Wiggle High5)
9. Sheyla Gutierrez (Cylance)
10. Lisa Brennauer (Canyon-SRAM)
...
31. Małgorzata Jasińska (Cylance)               01:10

Klasyfikacja końcowa:

1. Annemiek van Vleuten (Orica-Scott)           14:41:57
2. Anna van der Breggen (Boels Dolmans)            00:43
3. Ellen van Dijk (Team Sunweb)                01:03
4. Lisa Brennauer (Canyon-SRAM)                01:24
5. Linda Villumsen (Team Veloconcept Women)          01:49
6. Chantal Blaak (Boels Dolmans)               01:55
7. Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling)           02:04
8. Janneke Ensing (Ale Cipollini)               02:18
9. Amy Pieters (Boels Dolmans)                02:19
10. Elena Cecchini (Canyon-SRAM)               02:27
...
29. Małgorzata Jasińska (Cylance)               06:09

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: