Tour de l'Avenir 2017: etap 9. Rajd Sivakova, wyścig Bernala

Pavel Sivakov

Kolumbijczyk Egan Bernal triumfował w 54. edycji Tour de l'Avenir. Ostatni etap, z górskim finałem na Col du Mollard, wygrał Rosjanin Pavel Sivakov.

Rosyjski kolarz po samotnej akcji na Col du Mollard na mecie zameldował się dwie i pół minuty przed Amerykaninem Neilsonem Powlessem i trzy minuty przed prowadzącym grupkę lidera swoim rodakiem Dmitrijem Strakhovem.

Czwarty na mecie Kolumbijczyk Egan Bernal przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, nawiązując do osiągnięć Nairo Quintany, Estebana Chavesa oraz Miguela Angela Lopeza. Podium dopełnili Belg Bjorg Lambrecht oraz Duńczyk Niklas Eg.

Młodzi zawodnicy ostatniego dnia w Alpach pokonywali 106-kilometrowy odcinek z Col de Madeleine (24,3 km; 6,2%) i finałową Col du Mollard (11,3 km; 7,5%).

W ucieczce na pierwszych kilometrach znaleźli się Białorusin Yahor Shpakouski, Bretończyk Florian Cam, Amerykanin Neilson Powless, Brytyjczyk Mark Stewart, Włosi Giovanni Carboni i Edoardo Affini, Holender Pascal Eenkhoorn, Portugalczyk Hugo Nunes oraz Rosjanin Aleksandr Vlasov.

Grupkę mocno przerzedziły pierwsze kilometry alpejskiej przełęczy, rzedł też peleton, prowadzony przez lidera Egana Bernala i jego dwóch kolegów. Na czele szalał Florian Cam, a z peletonu wyskoczył Pavel Sivakov. Rosjanin szybko przeskoczył do Eenkhoorna, a chwilę potem wraz z Holendrem dojechał do czołówki, w tym punkcie złożonej z Powlessa, Cama, Vlasova i Carboniego.

Peleton naciągany atakami Amerykanina Wiliama Barty tracił 1:50 i na dwa kilometry przed szczytem Madeleine ścigał Sivakova, Vlasowa i Powlessa, którzy wysforowali się na czoło. Vlasov po wykonanej na rzecz Sivakova pracy szybko spłynął, a Amerykanin i Rosjanin jako pierwsi rozpoczęli zjazdy.

Za dwójką podążał Vlasov, a kontrę z 30-osobowej grupki lidera wyprowadził Francuz Victor Lafay. Na zjeździe trójkolorowy zawodnik wyszedł na trzecią pozycję i finałową wspinaczkę rozpoczął 2 minuty za prowadzącymi. Grupa Bernala traciła w tym punkcie 3 minuty.

Na Col du Mollard szybko ruszył Sivakov, na ostrzejszym początku szybko zyskując 30 sekund nad Powlessem. Rosyjski kolarz, triumfator młodzieżowego Giro d'Italia, pewnie kręcił po etapowe zwycięstwo, natomiast grupka Bernala zmniejszała się z każdym kilometrem, a wśród odpadających znaleźli się zarówno Gracjan Szeląg, jak i Brytyjczyk James Knox. Tempo nie było powalające - Sivakov utrzymywał swój bufor i nieniepokojony zmierzał na metę.

2 kilometry przed metą lider wyścigu przycisnął mocniej, a na jego kole utrzymał się Duńczyk Jonas Grengaard Wilsly. Dwójkę złapała siedmioosobowa grupka z Duńczykiem Niklasem Egiem, Belgiem Bjorgiem Lambrechtem i Czechem Michalem Schleglem.

Sivakov w końcówce miał sporo czasu by świętować, a zawodnicy w grupce lidera pogodzili się z faktem, że w klasyfikacji generalnej nie zajdą znaczące zmiany. Bernal wprowadził rywali na ostatnie metry, kreskę przecinając za Strakhovem, 3 minuty po Sivakowie.

Wyniki 9. etapu Tour de l'Avenir 2017 (2.Ncup), Bourg-Saint-Maurice - Albiez-Montrond (107,4 km):

  1 Pavel Sivakov (Rus) Russia                      3:03:27
  2 Neilson Powless (USA) USA                         02:31
  3 Dmitrii Strakhov (Rus) Russia                     03:01
  4 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Colombia
  5 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark
  6 Bjorg Lambrecht (Bel) Belgium
  7 Lucas Hamilton (Aus) Australia
  8 Niklas Eg (Den) Denmark
  9 Matteo Fabbro (Ita) Italy
 10 Tobias S. Foss (Nor) Norway
 11 Steff Cras (Bel) Belgium
 12 Michal Schlegel (Cze) Czech Republic
 13 Michael Storer (Aus) Australia                    03:07
 14 Jai Hindley (Aus) Australia                       03:09
 15 Michel Ries (Lux) Luxembourg                      03:36
 16 Artem Nych (Rus) Russia                           04:00
 17 James Knox (GBr) Great Britain                    04:05
 18 Gino Mäder (Swi) Switzerland                      04:30
 19 Marc Hirschi (Swi) Switzerland                    04:49
 20 Daniel Martinez Poveda (Col) Colombia             04:51
 21 Valentin Madouas (Fra) France                     05:04
 22 Johannes Schinnagel (Ger) Germany                 05:43
 23 Pascal Eenkhoorn (Ned) Netherlands                06:35
 24 Jesper Schultz (Den) Denmark
 25 Gracjan Szeląg (Pol) Poland                       06:39
 26 Victor Lafay (Fra) France                         07:24
 27 Anders Skaarseth (Nor) Norway                     07:40
 28 Sean Bennett (USA) USA
 29 Aurélien Paret-Peintre (Fra) France               07:53
 30 Kevin Geniets (Lux) Luxembourg                    08:13
 31 Patrick Müller (Swi) Switzerland                  08:47
 32 Aleksandr Vlasov (Rus) Russia                     09:43
 33 Anthony Rappo (Swi) Switzerland
 34 Cristian Munoz Lancheros (Col) Colombia           11:28
 35 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Colombia            11:29
 36 Andre Carvalho (Por) Portugal                     13:05
 37 Jonas Abrahamsen (Nor) Norway                     13:35
 38 Aleksandr Riabushenko (Blr) Belarus               14:17
 39 Marcel Neuhauser (Aut) Austria
 40 Matthew Teggart (Irl) Ireland
 41 Nikolai Cherkasov (Rus) Russia
 42 Larry Valvasori (Lux) Luxembourg
 43 Martin Schäppi (Swi) Switzerland
 44 Jakub Otruba (Cze) Czech Republic
 45 Casper Pedersen (Den) Denmark
 46 Edoardo Affini (Ita) Italy                        15:53
 47 Tom Wirtgen (Lux) Luxembourg                      17:45
 48 Simon Guglielmi (Fra) Auvergne Rhône-
 49 Florian Cam (Fra) Bretagne
 50 Jan Maas (Ned) Netherlands                        18:41
 51 Patrick Haller (Ger) Germany                      19:15
 52 Kasper Asgreen (Den) Denmark                      20:21
 53 Hugo Nunes (Por) Portugal
 54 Darragh O'mahony (Irl) Ireland
 55 José Fernandes (Por) Portugal
 56 Dominik Neuman (Cze) Czech Republic
 57 Tiago Antunes (Por) Portugal
 58 Thibault Guernalec (Fra) Bretagne
 59 Maxime Roger (Fra) Auvergne Rhône- Alpes
 60 Callum Scotson (Aus) Australia
 61 Francesco Romano (Ita) Italy                      21:42
 62 Jan Petelin (Lux) Luxembourg
 63 Ian Garrison (USA) USA                            24:10
 64 William Barta (USA) USA
 65 Petr Rikunov (Rus) Russia                         26:33
 66 Ilya Volkau (Blr) Belarus
 67 Mohcine Elkouraji (Mar) Morocco
 68 Lukas Schlemmer (Aut) Austria
 69 Kristoffer Halvorsen (Nor) Norway
 70 Christopher Lawless (GBr) Great Britain
 71 Lahcen Sabbahi (Mar) Morocco
 72 Patrick Gamper (Aut) Austria
 73 Nicolas Malle (Fra) Bretagne
 74 Michał Paluta (Pol) Poland
 75 Léo Danes (Fra) Auvergne Rhône-
 76 Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands
 77 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Norway
 78 Lars Van Den Berg (Ned) Netherlands
 79 Roman Lehky (Cze) Czech Republic
 80 Scott Davies (GBr) Great Britain
 81 Samuel Jenner (Aus) Australia
 82 Szymon Tracz (Pol) Poland
 83 Emmanuel Morin (Fra) Bretagne
 84 Robert Stannard (Aus) Australia
 85 Simon Sellier (Fra) France
 86 Syver W?rsted (Nor) Norway
 87 Alan Riou (Fra) Bretagne
 88 Hayato Okamoto (Jpn) Japan
 89 Emiel Planckaert (Bel) Belgium
 90 Aaron Verwilst (Bel) Belgium
 91 Axel Journiaux (Fra) France
 92 Stephen Bassett (USA) USA
 93 Imerio Cima (Ita) Italy
 94 Florian Nowak (Ger) Germany
 95 Yahor Shpakouski (Blr) Belarus
 96 Justin Oien (USA) USA
 97 Stan Dewulf (Bel) Belgium
 98 Daire Feeley (Irl) Ireland
 99 Uladzimir Harakhavik (Blr) Belarus
100 Atsushi Oka (Jpn) Japan
101 Piotr Brożyna (Pol) Poland
102 Felix Gall (Aut) Austria
103 Takeaki Amezawa (Jpn) Japan
104 Masahiro Ishigami (Jpn) Japan
105 Julius Van Den Berg (Ned) Netherlands
106 Mark Stewart (GBr) Great Britain                  26:41
107 Oliver Wood (GBr) Great Britain
DNF Wldy Sandoval Garzon (Col) Colombia
DNF Giovanni Carboni (Ita) Italy
DNF Adam Sekanina (Cze) Czech Republic
DNS Benjamin Brkic (Aut) Austria
DNS Michael O'loughlin (Irl) Ireland

Klasyfikacja końcowa wyścigu

  1 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Colombia         29:56:33
  2 Bjorg Lambrecht (Bel) Belgium                     01:09
  3 Niklas Eg (Den) Denmark                           01:12
  4 Lucas Hamilton (Aus) Australia                    01:28
  5 Steff Cras (Bel) Belgium                          02:03
  6 Michal Schlegel (Cze) Czech Republic              02:06
  7 Tobias S. Foss (Nor) Norway                       02:11
  8 James Knox (GBr) Great Britain                    02:38
  9 Michael Storer (Aus) Australia                    03:14
 10 Jai Hindley (Aus) Australia                       04:10
 11 Dmitrii Strakhov (Rus) Russia                     05:04
 12 Artem Nych (Rus) Russia                           06:07
 13 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark               06:59
 14 Marc Hirschi (Swi) Switzerland                    07:12
 15 Valentin Madouas (Fra) France                     07:37
 16 Gino Mäder (Swi) Switzerland
 17 Matteo Fabbro (Ita) Italy                         07:38
 18 Aurélien Paret-Peintre (Fra) France               12:27
 19 Michel Ries (Lux) Luxembourg                      13:18
 20 Daniel Martinez Poveda (Col) Colombia             13:20
 21 Jesper Schultz (Den) Denmark                      18:07
 22 Neilson Powless (USA) USA                         18:12
 23 Patrick Müller (Swi) Switzerland                  19:45
 24 Pavel Sivakov (Rus) Russia                        20:19
 25 Gracjan Szeląg (Pol) Poland                       23:35
 26 Johannes Schinnagel (Ger) Germany                 27:45
 27 Anders Skaarseth (Nor) Norway                     28:45
 28 Cristian Munoz Lancheros (Col) Colombia           30:26
 29 Callum Scotson (Aus) Australia                    30:37
 30 Tiago Antunes (Por) Portugal                      30:41
 31 Victor Lafay (Fra) France
 32 Kevin Geniets (Lux) Luxembourg                    31:41
 33 Marcel Neuhauser (Aut) Austria                    31:55
 34 Aleksandr Riabushenko (Blr) Belarus               32:38
 35 Aleksandr Vlasov (Rus) Russia                     33:06
 36 Sean Bennett (USA) USA                            33:24
 37 Anthony Rappo (Swi) Switzerland                   36:22
 38 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Colombia            40:05
 39 Takeaki Amezawa (Jpn) Japan                       40:33
 40 Pascal Eenkhoorn (Ned) Netherlands                40:39
 41 Hugo Nunes (Por) Portugal                         40:40
 42 Matthew Teggart (Irl) Ireland                     40:49
 43 Martin Schäppi (Swi) Switzerland                  40:58
 44 Scott Davies (GBr) Great Britain                  41:58
 45 Larry Valvasori (Lux) Luxembourg                  42:08
 46 Jonas Abrahamsen (Nor) Norway                     42:18
 47 Robert Stannard (Aus) Australia                   42:35
 48 William Barta (USA) USA                           44:00
 49 José Fernandes (Por) Portugal                     45:11
 50 Jakub Otruba (Cze) Czech Republic                 45:49
 51 Lars Van Den Berg (Ned) Netherlands               47:28
 52 Simon Guglielmi (Fra) Auvergne Rhône-             47:53
 53 Florian Cam (Fra) Bretagne                        48:03
 54 Maxime Roger (Fra) Auvergne Rhône- Alpes          48:42
 55 Edoardo Affini (Ita) Italy                        49:00
 56 Nikolai Cherkasov (Rus) Russia                    50:08
 57 Patrick Haller (Ger) Germany                      50:47
 58 Petr Rikunov (Rus) Russia                         51:45
 59 Andre Carvalho (Por) Portugal                     52:15
 60 Jan Petelin (Lux) Luxembourg                      52:20
 61 Tom Wirtgen (Lux) Luxembourg                      54:15
 62 Piotr Brożyna (Pol) Poland                        54:35
 63 Florian Nowak (Ger) Germany                       55:57
 64 Thibault Guernalec (Fra) Bretagne                 56:22
 65 Aaron Verwilst (Bel) Belgium                      56:30
 66 Jan Maas (Ned) Netherlands                        57:36
 67 Roman Lehky (Cze) Czech Republic                  59:19
 68 Stan Dewulf (Bel) Belgium                         59:29
 69 Alan Riou (Fra) Bretagne                       01:00:52
 70 Michał Paluta (Pol) Poland                     01:02:20
 71 Kasper Asgreen (Den) Denmark                   01:03:32
 72 Dominik Neuman (Cze) Czech Republic            01:03:36
 73 Francesco Romano (Ita) Italy                   01:04:57
 74 Casper Pedersen (Den) Denmark                  01:05:18
 75 Mohcine Elkouraji (Mar) Morocco                01:05:31
 76 Christopher Lawless (GBr) Great Britain        01:07:03
 77 Atsushi Oka (Jpn) Japan                        01:08:41
 78 Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands            01:09:48
 79 Simon Sellier (Fra) France
 80 Ilya Volkau (Blr) Belarus                      01:10:00
 81 Justin Oien (USA) USA                          01:11:52
 82 Léo Danes (Fra) Auvergne Rhône-                01:13:09
 83 Masahiro Ishigami (Jpn) Japan                  01:13:21
 84 Patrick Gamper (Aut) Austria                   01:13:45
 85 Szymon Tracz (Pol) Poland                      01:14:34
 86 Emiel Planckaert (Bel) Belgium                 01:14:37
 87 Samuel Jenner (Aus) Australia
 88 Yahor Shpakouski (Blr) Belarus                 01:15:04
 89 Kristoffer Halvorsen (Nor) Norway              01:17:34
 90 Imerio Cima (Ita) Italy
 91 Julius Van Den Berg (Ned) Netherlands
 92 Oliver Wood (GBr) Great Britain                01:17:42
 93 Felix Gall (Aut) Austria                       01:18:01
 94 Axel Journiaux (Fra) France                    01:19:58
 95 Ian Garrison (USA) USA                         01:20:39
 96 Darragh O'mahony (Irl) Ireland                 01:21:13
 97 Daire Feeley (Irl) Ireland                     01:21:22
 98 Mark Stewart (GBr) Great Britain               01:21:47
 99 Hayato Okamoto (Jpn) Japan                     01:22:33
100 Stephen Bassett (USA) USA                      01:22:58
101 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Norway              01:26:02
102 Uladzimir Harakhavik (Blr) Belarus             01:26:54
103 Lukas Schlemmer (Aut) Austria                  01:27:08
104 Emmanuel Morin (Fra) Bretagne                  01:29:15
105 Syver Warsted (Nor) Norway                     01:36:44
106 Nicolas Malle (Fra) Bretagne                   01:44:31
107 Lahcen Sabbahi (Mar) Morocco                   02:19:36

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: