Górskie Mistrzostwa Polski 2017. Zwycięstwo Mateusza Taciaka

Mateusz Taciak wywalczył złoty medal Górskich Szosowych Mistrzostw Polski. Kolarz CCC Sprandi Polkowice sięgnął po tytuł jadąc w ucieczce przez większość wyścigu.

Mateusz Taciak oderwał się już na pierwszym okrążeniu, gdy uformowała się silna, 10-osobowa grupka. Kolarz CCC Sprandi Polkowice ruszył do przodu w towarzystwie m.in. Emanuela Piaskowego (Team Hurom), Piotra Konwy (TC Chrobry Scott), Kamila Zielińskiego (Domin), czy też Adama Stachowiaka (Voster).

Gdy przewaga wzrosła do ok. 2 minut, po ok. 50 kilometrach, tempo pogoni zaczęło wzrastać. Zaczęły się kontrataki, a wśród próbujących przeskoczyć z grupy zasadniczej byli m.in. Adrian Kurek, a potem Maciej Paterski. Dosyć szybko peleton przerzedził się do kilkunastu osób, dochodziło do niezliczonych akcji i po którejś z nich do czołówki dołączyło kilku zawodników.

Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak zbyt długo, gdyż około 30 km przed metą z ucieczki zaatakował Taciak, a z nim Stachowiak i Piaskowy. Trójka ta zgodnie współpracowała, zdołała odeprzeć pogoń i między sobą rozdzieliła medale.

Ten z najcenniejszego kruszcu, a także biało-czerwoną koszulkę mistrza Polski, wywalczył Taciak, po finiszu pod górę w miejscowości Wysowa-Zdrój. Ograł w nim Stachowiaka, a trzeci był Piaskowy. Dla zawodnika polkowickiej ekipy był to trzeci medal w tej imprezie po brązie w 2011 i srebrze w 2012.

Jest to moja pierwsza koszulka indywidualnego mistrza Polski w elicie, więc na pewno jest to dla mnie coś wielkiego. W ostatnim czasie czułem, że forma jest, tylko brakowało szczęścia. Dziś to szczęście mi sprzyjało. Byłem zawsze tam gdzie miałem być

- opowiadał Mateusz Taciak.

Było nas tylko pięciu z zespołu na tym wyścigu, więc nie było mowy o jakiejś zaawansowanej strategii. Musieliśmy po prostu być w każdej ważnej akcji. Gdy odjechała grupa z Adamem Stachowiakiem, Kamilem Zielińskim, czy Emanuelem Piaskowym, nie mogliśmy takiej ucieczki odpuścić. Spodziewałem się, że ktoś do nas później przeskoczy i tak się stało, bo dołączył do nas m.in. Maciej Paterski oraz kilku rywali. Nie jechaliśmy jednak razem zbyt długo, gdyż oderwaliśmy się potem w trójkę.

Na finiszowych metrach przyspieszył Piaskowy. Chwilę odczekałem, doszedłem go i jako pierwszy rozpocząłem sprint. Zależało mi na tym, by z pierwszej pozycji wejść w ostatni zakręt, jadąc po krótszym łuku.

Ekipa CCC Sprandi Polkowice wraca z mistrzostw nie tylko ze złotym medalem w elicie, ale również srebrem Kamila Małeckiego w kategorii U23. Wjechał on na metę na 13. miejscu, przegrywając jedynie z Piotrem Konwą.

inf. prasowa

Wyniki Górskich Mistrzostw Polski 2017, Uście Gorlickie - Wysowa - Zdrój (150 km):

1. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)      4:00:03
2. Adam Stachowiak (Voster Uniwheels Team)       00:02
3. Emanuel Piaskowy (Hurom Team)            00:05
4. Jacek Morajko (Wibatech 7R Fuji)          01:25
5. Adrian Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team)    02:55
6. Michał Podlaski (Voster Uniwheels Team)       02:58

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: