Mistrzostwa Europy 2017. Kristoff z Boassonem Hagenem po złoto dla Norwegii

Alexander Kristoff

Norweg Alexander Kristoff został mistrzem Europy zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego.

30-letni kolarz pokonał na ostatnich metrach w duńskim Herning Włocha Elię Vivianiego i Holendra Moreno Hoflanda.

9. miejsce na finiszu wywalczył reprezentant Polski Paweł Franczak.

Rywalizacja przebiegała w dobrych warunkach pogodowych, a momentami animuszu kolarzom dodawały podmuchy wiatru. Peleton pokonywał 12 okrążeń na przygotowanej w Herning rundzie o długości 20 kilometrów. Płaska trasa faworyzowała sprinterskie rozstrzygnięcia, ale nie wykluczała manewrów na wiatrach.

Do ucieczki na początku rywalizacji zabrał się pierwszy w historii mistrzostw Islandczyk - Anton Elfarsson - na kole mając Białorusina Nikolaja Shumova oraz Szwajcara Lukasa Spenglera. Tercet po dwóch kółkach notował ponad 12 minut nad peletonem, który zbierał się opieszale, na czwartym kółku ustawiany przez Norwegów, Włochów i Duńczyków. Na piątej rundzie różnic spadła do 10 minut, a na półmetku wynosiła już tylko 6:30.

Na siódmej rundzie wiatr wykorzystali Belgowie i Duńczycy, zaskakując nieprzygotowanych Włochów i Norwegów. Pierwsi w drugiej grupie zostawili Elię Vivnianiego, drudzy czekali na zmieniającego koło Edvalda Boassona Hagena. Włoscy zawodnicy jak jeden mąż spłynęli do drugiej grupki by pomóc swojemu sprinterowi w walce o medale. Azzurri musieli pracować by zredukować minutową różnicę, która powstała po mocniejszym depnięciu Duńczyków.

W obliczu zaciekłej pogoni między grupami na 100 kilometrów przed metą kresu dobiegła ucieczka Elfarssona, Shumova i Spenglera, a przeciąganie liny pomiędzy współpracującymi Belgami i Duńczykami a reprezentacją Włoch trwało kolejne 20 kilometrów.

Włochom udało się dogonić czołówkę na cztery kółka przed końcem, a chwilowy przestój w działaniach bojowych wykorzystał Jens Keukeleire, organizując kolejną ucieczkę. Na kole Belga znaleźli się m.in. Lars Bak (Dania) i Maciej Paterski (Polska), ale akcja sporej grupki została powstrzymana przez Włochów.

Keukeleire nie miał zamiaru odpuszczać i ruszył ponownie, tym razem w towarzystwie Pirmina Langa i Hiszpana Imanola Ervitiego. Trójka na 50 kilometrów przed metą notowała minutę przewagi, ale sytuację szybko opanowali Niemcy, włączając się do pracy na czele grupy.

Akcja Keukeleire'a została zakończona na wjeździe na przedostatnie kółko, ale dzielny Belg szczęścia szukał jeszcze raz. Tym razem bez powodzenia, podobnie jak próbujący się wyrwać spod kurateli Duńczyków i Włochów zawodnicy. Belgowie w osobie Jelle Wallaysa nie ustawali w atakach, ale nie zmieniało to zasadniczo sytuacji. Na wjeździe na ostatnią rundę pokazała się kadra Polski - Paweł Bernas, Maciej Paterski, Kamil Gradek, Grzegorz Stępniak, Karol Domagalski i Michał Gołaś, o pozycje walcząc z Niemcami i Francuzami.

Peleton dziesiątkowało nie tylko tempo, ale i defekty - siły na pogoń po przebitej oponie tracili Belg Jens Debusschere i Bernas - a na 13 kilometrów przed metą do ataku zabrał się Hiszpan Luis Leon Sanchez. Hiszpan na koło natychmiast zabrał kilku kolarzy, w tym Paterskiego, Niemca Jonasa Kocha, Albańczyka Eugerta Zhupę, Holendra Stevena Lammertinka, Włocha Davide Cimolai, Belga Jaspera De Buysta, Francuza Hugo Hofsttetera i Norwega Trulsa Korsaetha.

Polak, Hiszpan i Albańczyk mieli ochotę na pociągnięcie ucieczki, ale sprzeczne interesy w grupie uśmierciły akcję. Kadry Danii i Rosji skasowały odjazd, ale chwilę później musiały znowu gonić za skaczącymi Belgami - Keukeleire tym razem połączył siły z Boassonem Hagenem i Rosjaninem Nikolajem Trusovem.

Belg, Norweg i Rosjanin zyskali kilka sekund, a na 3 kilometry przed metą rządy w peletonie objęli Polacy. Przewaga spadła, ale prujący na czele Norweg ani myślał się poddawać i na1700 metrów przed metą odjechał samotnie, zmuszając do pracy Włochów. Tym na kole czaił się Alexander Kristoff i gdy jego rodaka wchłonęła rozpędzona grupa, mógł spokojnie kontrolować sytuację.

Finisz zakłóciły dwie kraksy, acz upadki miały miejsce na dalszych pozycjach. Masywny Norweg ruszył wcześnie, na ostatnich 200 metrach nieco zamykając Vivianiego przy barierkach. Dwójka wpadła na kreskę równocześnie i o zwycięstwie Kristoffa zdecydował fotofinisz. Włoch zgłaszał pretensje co do linii sprintu rywala, ale sędziowie nie dopatrzyli się naruszenia regulaminu.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 – wyścigu ze startu elity mężczyzn (CC), Herning - Herning (241,2 km - 12 x 20,1 km):

1. Alexander Kristoff (Norwegia)          5:41:10
2. Elia Viviani (Włochy)
3. Moreno Hofland (Holandia)
4. Pascal Ackermann (Niemcy)
5. Luka Mezgec (Słowenia)
6. Edward Theuns (Belgia)
7. Aksel Nommela (Estonia)
8. Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)
9. Paweł Franczak (Polska)
10. Michal Kolar (Słowacja)
...
28. Maciej Paterski (Polska)       00:08
61. Michał Gołaś (Polska)         00:26
62. Kamil Gradek (Polska)
85. Karol Domagalski (Polska)       00:54
87. Paweł Bernas (Polska)         00:58
106. Grzegorz Stępniak (Polska)      02:46
DNF Adrian Banaszek (Polska)
DNF Marcin Białobłocki (Polska)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. BH

  6 sierpnia 2017, 19:17 o 19:17

  Jaką rangę miał ten wyścig?

  • MMK

   6 sierpnia 2017, 20:30 o 20:30

   Rangę kontynentalnego czempionatu - CC.

 2. Wlada

  6 sierpnia 2017, 19:19 o 19:19

  No i w ten sposób nasze szanse na pełny skład na MŚ zmalały praktycznie do zera.
  Tylko cud typu podium Bodnara w Binck bank tour lub zwycięstwo Paterskiego w Norwegii moze nam pomóc.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: