Mistrzostwa Europy 2017. Zwycięstwo Marianne Vos

Marianne Vos finiszuje po zwycięstwo

Marianne Vos wygrała w Herning wyścig ze startu wspólnego elity kobiet o tytuł mistrzyni Europy.

Holenderka pokonała na ostatnich metrach reprezentantkę Włoch Giorgie Bronzini oraz Rosjankę Olge Zabelinskaye.

W decydującym odjeździe znalazła się Katarzyna Pawłowska, ale po upadku straciła szansę na miejsce na podium. 16. miejsce wywalczyła Eugenia Bujak.

Kolarski sześciokrotnie pokonywały przygotowaną w Herning rundę - 20 kilometrów po płaskim terenie, na którym największe szanse miały zawodniczki zaprawione w sprintach i bojach z bocznym wiatrem.

Na trasie ciekawsza akcja, z udziałem Katarzyny Wilkos, zawiązała się dopiero 50 kilometrów przed metą. Z reprezentantką Polski zabrały się Audrey Cordon Ragot, Aude Biannic (obie Francja), Christine Majerus (Luksemburg), Ann-Sophie Duyck (Belgia), Amy Pieters (Holandia), Romy Kasper (Niemcy), Anna Maria Stricker (Włochy) i Julie Leth (Dania). Dziewiątka odskoczyła na 26 sekund, co zaalarmowało Holenderki. Zdecydowany pościg sprawił, że akcja została zlikwidowana przed wjazdem na przedostatnie okrążenie.

Zawodniczki w pomarańczowych koszulkach naciągnęły peleton, z czego wyłoniła się grupa w kładzie Eugénie Duval (Francja), Chantal Blaak (Holandia), Christine Majerus (Luksemburg), Elisa Longo Borghini (Włochy), Camilla Pedersen (Dania) i Lourdes Oyarbide Jimenez (Hiszpania), jednak ten odjazd długo nie przetrwał, tak samo jak solowa akcja Anny Plichty.

Decydujący odjazd zapoczątkowała Olga Zabelinskaya. Do Rosjanki dołączyły Katarzyna Pawłowska, Marianne Vos (Holandia), Sheyla Gutiérrez (Hiszpania), Elisa Longo Borghini, Giorgia Bronzini (Włochy) i Charlotte Becker (Niemcy). Siódemka na ostatnią rundę wpadła z przewagą 35 sekund.

Próby zniwelowania dystansu przez Francuzki, Dunki i Belgijki nie miały dużych szans powodzenia, a pozostałym reprezentacjom układ na czele pasował. Czołówka, z której odpadła Gutiérrez, powiększyła różnicę do 45 sekund, a końcowe 5 kilometrów rozpoczęła z zapasem 31 sekund.

Chwilę później na prostej drodze upadła Pawłowska, grzebiąc tym szanse na medal, z gry wypadła również Becker. Kilometr przed metą mocniej depnęła Zabelinskaya, gubiąc napędzającą odjazd Longo Borghini.

Rosjance pozostał brązowy medal, ponieważ nawet nie spróbowała na finiszu zagrozić szybkim Vos i Bronzini. Holenderka nie zmarnowała wielkiej szansy, dokładając kolejny tytuł do swojej przebogatej sportowej kolekcji.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 - wyścig ze startu wspólnego elity kobiet (CC), Herning - Herning (120,6 km - 6 x 20,1 km):

1. Marianne Vos (Holandia)      2:51:13
2. Giorgia Bronzini (Włochy) 
3. Olga Zabelinskaya (Rosja)      00:02
4. Roxane Fournier (Francja)      00:15
5. Amalie Dideriksen (Dania) 
6. Jolien D'hoore (Belgia)
7. Kristen Wild (Holandia)
8. Lotta Lepisto (Finlandia)
9. Maria Confalonieri (Włochy)
10. Emilia Fahlin (Szwecja)
...
16. Eugenia Bujak (Polska)
28. Katarzyna Wilkos (Polska)
30. Małgorzata Jasińska (Polska)
37. Karolina Karasiewicz (Polska)
43. Ewelina Szybiak (Polska)
55. Monika Brzeźna (Polska)
78. Anna Plichta (Polska)       00:24
87. Katarzyna Pawłowska (Polska)   06:22

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. smok

  5 sierpnia 2017, 17:49 o 17:49

  A co z Niewiadomą? Nie startowała? Dlaczego?

  • TomAsz

   5 sierpnia 2017, 17:52 o 17:52

   Miała wolne.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: