Mistrzostwa Europy 2017: Casper Pedersen kontynuuje duńską passę wśród młodzieżowców

logo mistrzostw Europy 2017

Duńczyk Casper Pedersen po śmiałym ataku wywalczył w Herning tytuł mistrza Europy młodzieżowców w wyścigu ze startu wspólnego.

21-letni torowiec w finale pokonał Francuza Benoita Cosefroya i Szwajcara Marca Hirschiego. 19. miejsce zajął Alan Banaszek.

Dla kadry Danii to kolejny medal - wczoraj w wyścigu orliczek złoto wywalczyła Pernille Mathiesen, natomiast w młodzieżowych wyścigach jazdy na czas złoto i srebro zdobyły Mathiesen i Cecilie Uttrup Ludwig, a złoto Kasper Asgreen.

Zawodnicy w kategorii poniżej 23. roku życia pokonywali osiem rund wokół Herning. Okrążenie liczyło 20 kilometrów i było płaskie, premiujące sprinterskie rozstrzygnięcia i walkę na rantach w takt zrywającego się wiatru.

Wyścig rozpoczął się serią nieudanych ataków i sporą ilością defektów, a pierwszą poważną akcję sformowali Belg Robbe Ghys, Duńczyk Mathias Krigbaum, Włoch Allesandro Pessot, Irlandczyk Darragh O'Mahony i Austriak Patrick Gamper. Piątka uzyskała 20 sekund przewagi na początku trzeciego kółka, a chwilę później wsparcie otrzymała od Holendra Pascala Eenkhoorna i Rosjanina Aleksandra Komina. Akcja nie trwała długo i na półmetku peleton znowu jechał razem.

Na czwartym kółku w ataku znalazł się Piotr Brożyna, kręcąc na czele z Holendrem Hartthijsem de Vriesem, Duńczykiem Andreaem Stockbro, Słoweńcem Luką Cotarem, Łotyszem Martinem Pluto i Norwegiem Bjornarem Øverlandem. Doskoczył jeszcze Szwajcar Reto Muller, ale akcja nie uzyskała więcej niż 25 sekund i została skasowana na piątym kółku.

Na siódmym okrążeniu na czoło wysforowała się 13-osobowa grupka, której zapędy powstrzymać starali się Holendrzy i Hiszpanie. Polską flagę w ucieczce wywiesił Szymon Sajnok, natomiast do grupki po kolejnej serii ataków przedrzeć się udało także Szwajcarowi Marcowi Hirschiemu, Duńczykowi Casperowi Pedersenowi i Rosjaninowi Petrowi Rikunowowi.

Akcja zapowiadała się dobrze, ale praca Holendrów nie poszła na marne - 26 kilometrów przed metą grupkę skasowano. Nie zniechęciło to spóźnionych harcowników - na wjeździe na ostatnią rundę mocniej ruszyli Hirschi, Pedersen, Rikunow oraz Francuz Benoit Cosnefroy. Czwórka początkowo jechała z przewagą 13 sekund, ale kraksy w peletonie i brak zorganizowanej pogoni sprawił, że na 10 kilometrów przed metą zrobiło się z tego 33 sekundy.

Do pracy na czele włączyła się kadra Polski, ale prowadząca czwórka nie odpuszczała i do mety dotarła kilka sekund przed finiszującym najszybciej mistrzem świata Kristofferem Halvorsenem (Norwegia). Złoty medal długim finiszem wywalczył Pedersen, dając rodakom kolejny powód do świętowania.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 - wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (CC), Herning - Herning (160,8 km - 8 x 20,1 km):

1. Casper Pedersen (Dania)       3:31:04
2. Benoit Cosnefroy (Francja)      00:03
3. Marc Hirschi (Szwajcaria)
4. Petr Rikunov (Rosja)
5. Kristoffer Halvorsen (Norwegia)
6. Fabio Jakobsen (Holandia)
7. Imerio Cima (Włochy)
8. Jasper Philipsen (Holandia)
9. Bram Welten (Holandia)
10. Ziga Jerman (Słowenia)
...
19. Alan Banaszek (Polska)
27. Damian Sławek (Polska)
81. Piotr Konwa (Polska)        00:15
99. Michał Paluta (Polska)       00:32
100. Piotr Brożyna (Polska)      00:34
117. Szymon Sajnok (Polska)      03:32

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: