Mistrzostwa Europy 2017: Casper Pedersen kontynuuje duńską passę wśród młodzieżowców

logo mistrzostw Europy 2017

Duńczyk Casper Pedersen po śmiałym ataku wywalczył w Herning tytuł mistrza Europy młodzieżowców w wyścigu ze startu wspólnego.

21-letni torowiec w finale pokonał Francuza Benoita Cosefroya i Szwajcara Marca Hirschiego. 19. miejsce zajął Alan Banaszek.

Dla kadry Danii to kolejny medal – wczoraj w wyścigu orliczek złoto wywalczyła Pernille Mathiesen, natomiast w młodzieżowych wyścigach jazdy na czas złoto i srebro zdobyły Mathiesen i Cecilie Uttrup Ludwig, a złoto Kasper Asgreen.

Zawodnicy w kategorii poniżej 23. roku życia pokonywali osiem rund wokół Herning. Okrążenie liczyło 20 kilometrów i było płaskie, premiujące sprinterskie rozstrzygnięcia i walkę na rantach w takt zrywającego się wiatru.

Wyścig rozpoczął się serią nieudanych ataków i sporą ilością defektów, a pierwszą poważną akcję sformowali Belg Robbe Ghys, Duńczyk Mathias Krigbaum, Włoch Allesandro Pessot, Irlandczyk Darragh O’Mahony i Austriak Patrick Gamper. Piątka uzyskała 20 sekund przewagi na początku trzeciego kółka, a chwilę później wsparcie otrzymała od Holendra Pascala Eenkhoorna i Rosjanina Aleksandra Komina. Akcja nie trwała długo i na półmetku peleton znowu jechał razem.

Na czwartym kółku w ataku znalazł się Piotr Brożyna, kręcąc na czele z Holendrem Hartthijsem de Vriesem, Duńczykiem Andreaem Stockbro, Słoweńcem Luką Cotarem, Łotyszem Martinem Pluto i Norwegiem Bjornarem Øverlandem. Doskoczył jeszcze Szwajcar Reto Muller, ale akcja nie uzyskała więcej niż 25 sekund i została skasowana na piątym kółku.

Na siódmym okrążeniu na czoło wysforowała się 13-osobowa grupka, której zapędy powstrzymać starali się Holendrzy i Hiszpanie. Polską flagę w ucieczce wywiesił Szymon Sajnok, natomiast do grupki po kolejnej serii ataków przedrzeć się udało także Szwajcarowi Marcowi Hirschiemu, Duńczykowi Casperowi Pedersenowi i Rosjaninowi Petrowi Rikunowowi.

Akcja zapowiadała się dobrze, ale praca Holendrów nie poszła na marne – 26 kilometrów przed metą grupkę skasowano. Nie zniechęciło to spóźnionych harcowników – na wjeździe na ostatnią rundę mocniej ruszyli Hirschi, Pedersen, Rikunow oraz Francuz Benoit Cosnefroy. Czwórka początkowo jechała z przewagą 13 sekund, ale kraksy w peletonie i brak zorganizowanej pogoni sprawił, że na 10 kilometrów przed metą zrobiło się z tego 33 sekundy.

Do pracy na czele włączyła się kadra Polski, ale prowadząca czwórka nie odpuszczała i do mety dotarła kilka sekund przed finiszującym najszybciej mistrzem świata Kristofferem Halvorsenem (Norwegia). Złoty medal długim finiszem wywalczył Pedersen, dając rodakom kolejny powód do świętowania.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2017 – wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (CC), Herning – Herning (160,8 km – 8 x 20,1 km):