Vuelta a Burgos 2017: etap 1. Mikel Landa wreszcie po swoje

Mikel Landa i Alberto Contador

Mikel Landa (Team Sky) wygrał pierwszy etap 37. Vuelta a Burgos i objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej wyścigu.

Bask po ataku z niewielkiej grupki na podjeździe w Burgos pokonał Rosjanina Siergieja Czerneckiego (Astana) oraz Francuza Juliana Alaphilippe'a (Quick-Step Floors).

Pierwszy etap ścigania w prowincji Burgos nie nastręczał większych przeszkód - kolarze pokonywali krótki i w delikatnie pofałdowany odcinek, zmarszczony w końcówce jedynie dwoma wspinaczkami pod zamek na wzgórzu św. Michała.

W ucieczce dnia znaleźli się mocni zawodnicy - Marc Soler (Movistar Team), David López i Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Pieter Serry (Quick-Step Floors), Benjamin King (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA), Jerome Cousin (Cofidis), a także Fernando Orijuela (Manzana Postobon), Daniel Diaz (Delko Marseille Provence KTM), Etienne Van Empel (Roompot Nederlandse Loterij), Connor Dunne (Aqua Blue Sport), Nikita Stalnov (Astana) Joan Bou (Nippo-Vini Fantini) i Ibai Salas (Burgos-BH).

Grupka uzyskała cztery i pół minuty przewagi nad peletonem we wczesnej fazie odcinka, ale podzieliła się na dwie części po lotnym sprincie na 65 kilometrze i po dalszych atakach na kolejnych 20 kilometrach. Na czele zostali Geoghegan Hart, Serry, King, Arroyo, Orjuela, Diaz, Dunne, Cousin oraz Stalnov, broniąc spadającej do 2 minut przewagi.

Pościgiem kierował zespół Direct Energie, akcję kasując na 24 kilometry przed finiszem. W takim układzie do pracy wzięli się kolarze Quick-Step Floors oraz Team Sky, natomiast szczęścia na własną rękę próbował Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM).

Akcja Łotysza nie zmieniła biegu wyścigu, a na 6 kilometrów przed metą, po pokonaniu pierwszej wspinaczki na Alto de Castillo, na czele zmaterializowali się Mikel Landa (Team Sky), Sergei Chernetski (Astana), Matteo Trentin (Quick-Step Floors) oraz Adam Hansen (Lotto Soudal). Grupka z 10 sekundami przewagi nad główną grupą osiągnęła centrum Burgos i na krótkim podjeździe walczyła o etapowe zwycięstwo.

Landa na ostatnich metrach nie miał kłopotu z ograniem kolarza kazachskiej ekipy, natomiast pracy ekipy starał się nie zmarnować Julian Alaphilippe,w eskorcie Enrica Masa na metę docierając 3 sekundy później.

Polskich kolarzy zabrakło w wyścigu.

Wyniki 1. etapu Vuelta a Burgos 2017 (2.HC), Burgos - Burgos (151 km):

1. Mikel Landa (Team Sky)                             3:25:58
2. Sergei Chernetski (Astana)                           00:02
3. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)               00:03
4. Enric Mas (Quick-Step Floors)                        00:05
5. Daniel Moreno (Movistar Team)                        00:07
6. Carlos Barbero (Movistar Team)
7. Jetse Bol (Manzana Postobon)
8. Sjoerd Van Ginneken (Roompot Nederlandse Loterij)
9. Garikoitz Bravo (Euskadi Basque Country - Murias)
10. Mauro Finetto (Delko Marseille Provence KTM)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: