Prudential RideLondon-Surrey Classic 2017. Kristoff wreszcie zwycięski

Alexander kristoff

Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin) triumfował na mecie 6. edycji londyńskiego klasyku RideLondon-Surrey Classic.

Norweski sprinter pokonał na londyńskiej The Mall Duńczyka Magnusa Corta Nielsena (Orica-Scott) i Australijczyka Michaela Matthewsa (Team Sunweb).

185-kilometrowy wyścig w środkowej części prowadził w pagórkowatym terenie przez Staple Lane (57 km), Leith Hill (78 km), Ranmore (95 km i 114 km) oraz Box Hill (134,5 km; 2,5 km; 5%), leżącym 51 kilometrów przed metą.

Ściganie w ucieczce zainaugurowali Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Julien Duval (AG2R La Mondiale), Twan Catelijns (LottoNL - Jumbo), Wesley Kreder (Wanty-Groupe Gobert) i Iljo Keisse (Quick-Step Floors). Grupka wypracowała sobie niemal cztery minuty przewagi, ale już po pierwszej górskiej premii zmniejszyła stan posiadania, gdyż tempa nie wytrzymali Duval i Kreder.

W peletonie pracowały ekipy Sky i UAE Team Emirates, na pagórkach Surrey zmniejszając liczebność grupy zasadniczej i zmniejszając przewagę. Różnica na półmetku wynosiła zaledwie dwie minuty, ale gwałtownie zaczęła spadać po trzecim kategoryzowanym podjeździe, gdy z grupki rozpoczęły się ataki.

Prowadząca peletonik grupa Sky skasowała odjazd, ale na drugiej wspinaczce pod Ranmore kilka zespołów dostrzegło szansę na nowe rozdanie. Grupę rozruszać próbował Matteo Trentin (Quick-Step Floors), do którego szybko dojechał Daryl Impey (Orica-Scott), a chwilę później przeskoczyć udało się też Jasperowi Stuyvenowi (Trek-Segafredo).

Trójka uzyskała nieco ponad 20 sekund przewagi i różnicę utrzymywała wobec braku koordynacji w grupie pościgowej. Na Box Hill zegar pokazywał 30 sekund przewagi, a do pracy powoli i bez wymiernych efektów zabrali się zawodnicy Katusha-Alpecin i Team Sunweb.

Przeciąganie liny trwało ponad 30 kilometrów. Dopiero na podjeździe w Wimbledon Village, 15 kilometrów przed metą, przed metą siły opuściły Impeya, a jego dwaj współtowarzysze zacisnąć musieli zęby i kręcić mocno by utrzymać 13 sekund przewagi.

Pościg nie układał się - pracował Ramon Sinkeldam z Team Sunweb, nie otrzymując wsparcia od kontrolujących sytuację zawodników Trek-Segafredo. 10 kilometrów przed metą na czoło w pościgu wysunęli się zawodnicy Katusha-Alpecin, ale przewaga wciąż nie spadała.

Trentin i Stuyven solidarnie pracowali na rzecz przechytrzenia peletonu, na 3 kilometry przed metą wciąż dysponując 12 sekundami przewagi. Potworny wysiłek zaczął się jednak dawać we znaki, a włączenie się do pracy ekipy Orica-Scott zakończyła akcję na kilometr przed metą pod pałacem Westminsterskim.

Pociąg sprinterski na The Mall ustawili kolarze Bora-hansgrohe, ale rozpoczynający wcześnie sprint Irlandczyk Sam Bennett otrzymał zdecydowany odpór ze strony Skandynawów - Alexandra Kristoffa i finiszującego środkiem Magnusa Corta Nielsena. Norweg długim finiszem wymęczył młodszego rywala i na kresce odniósł pierwsze od 3 miesięcy zwycięstwo.

Wyniki Prudential RideLondon-Surrey Classic 2017 (1.WT), Londyn - Londyn (185,5 km):

1. Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin)       4:05:42
2. Magnus Cort Nielsen (Orica-Scott)
3. Michael Matthews (Team Sunweb)
4. Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac)
5. Wouter Wippert (Cannondale-Drapac)
6. Jean-Pierre Drucker (BMC Racing)
7. Zakkari Dempster (Israel Cycling Academy)
8. Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
9. Rudy Barbier (AG2R La Mondiale)
10. Oliver Naesen (AG2R La Mondiale)
...
39. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)      00:04
79. Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice)      09:04
85. Leszek Pluciński (CCC Sprandi Polkowice)    13:09
100. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)     13:13

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: