Tour de Pologne 2017: etap 1: Kniaź Sagan najlepszy w Krakowie

Mistrz świata Peter Sagan (Bora-hansgrohe) wygrał po finiszu na krakowskich Błoniach pierwszy etap 74. edycji Tour de Pologne i na podium przywdział koszulkę lidera wyścigu.

Przyozdobiony sumiastym wąsem Słowak na ostatnich metrach zostawił w tyle Australijczyka Caleba Ewana (Orica-Scott) oraz Holendra Danny'ego van Poppela (Team Sky).

Na 8. miejscu finiszował Paweł Franczak (Reprezentacja Polski).

Kolarze pokonywali krótki, acz pagórkowaty odcinek na szosach stolicy Małopolski, w końcówce czterokrotnie przekręcając 4-kilometrową rundę wokół krakowskich Błoni.

W ucieczce dnia znalazło się dwóch Polaków - Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) i Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) - a także Holender Martijn Keizer (LottoNL - Jumbo) oraz Amerykanin Charles Planet (Team Novo Nordisk).

Czwórka, której udało się odjechać chwilę po starcie, wypracowała sobie na pierwszych 30 kilometrach ponad 3 minuty przewagi nad peletonem. Sytuację kontrolowała ekipa Orica-Scott, pracująca na Caleba Ewana - kolarze australijskiej formacji prowadzili peleton i troszczyli się o to, by w końcówce doprowadzić do finiszu z grupy.

50 kilometrów przed metą do pracy przyłączyli się kolarze Bora-hansgrohe, powoli zmniejszając przewagę prowadzących. Keijzer punkował na górskich premiach na 71 i 97 kilometrze, po drugiej wspinaczce odrywając się wraz z Paterskim od Bernasa i Planeta.

Duet na ostatnie 30 kilometrów wjechał z zapasem 40 sekund i prowadzenie powiększył do 1:20. Keijzer zgarnął jeszcze punkty na lotnej premii, ale na 16 kilometrów przed metą nie wytrzymał tempa Paterskiego i to zawodnik CCC Sprandi Polkowice znalazł się na celowniku peletonu. Ten na wjeździe na Błonia znacząco przyspieszył i zlikwidował akcję "Patery" na 15 kilometrów przed finałem.

Grupy sprinterów na rundach narzuciły mocne tempo - do pracy zabrali się kolarze Sunweb, ciągnąc grupę na ostatnie 4 kilometry. Na kole kolegów z Bora-hansgrohe pewnie trzymał się mistrz świata Peter Sagan, natomiast 2,5 kilometra przed metą kilka metrów zyskali Daniel Oss (BMC Racing) i Tomasz Marczyński (Lotto Soudal).

Pościg mieli prowadzić kolarze Orica-Scott, ale szyk peletonu posypał się i rozpoczęły się ataki. 1300 metrów przed metą ruszył kolarz Quick-Step Floors, ale jego akcję zakończono 400 metrów prze metą. W grupie doszło do kraksy, w której ucierpiał m.in. Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski), ale nie zatrzymał to najszybszych kolarzy - na czele natychmiast znalazł się Ewan, walcząc bark w bark ze Kristianem Sbaraglim (Dimension Data).

Duet nie miał jednak wiele do powiedzenia gdy po prawej stronie przebił się Peter Sagan. Słowak dał pokaz czystej mocy i pewnie sięgnął po etapowe zwycięstwo.

Wyniki 1. etapu Tour de Pologne 2017 (2.UWT), Kraków - Kraków (130 km):

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                             2:56:16
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott
3 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
4 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
5 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
6 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
7 Roberto Ferrari (Ita) UAE-Emirates
8 Paweł Franczak (Pol) Reprezentacja Polski
9 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
10 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
11 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb
12 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
13 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
14 Tom Van Asbroeck (Ned) Cannondale-Drapac
15 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
16 Sondre Enger (Nor) AG2R La Mondiale
17 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
18 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
19 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom-Rusvelo
20 Jose Goncalves (Por) Katusha-Alpecin
21 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
22 Wout Poels (Ned) Team Sky
23 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
24 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
25 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team
26 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
28 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
29 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
30 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE-Emirates
31 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
32 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team
33 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
34 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
35 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
36 Dayer Uberney Quintana Royas (Col) Movistar Team
37 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
38 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
40 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
41 Gregor Muhlberger (Aus) Bora-Hansgrohe
42 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
43 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
44 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
45 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
46 Ben O'Connor (USA) Dimension Data
47 Sacha Modolo (Ita) UAE-Emirates
48 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
49 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
50 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
51 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
52 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL-Jumbo
53 Paweł Cieślik (Pol) Reprezentacja Polski
54 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
55 Matej Mohoric (Slo) UAE-Emirates
56 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
57 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
58 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL-Jumbo
59 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL-Jumbo
60 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
61 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
62 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
63 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
64 Kamil Gradek (Pol) Reprezentacja Polski
65 Pavel Brutt (Rus) Gazprom-Rusvelo
66 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
67 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
68 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin
69 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
70 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
71 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
72 Adam Yates (GBr) Orica-Scott
73 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
74 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
75 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
76 Tom Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
77 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
78 Adam Stachowiak (Pol) Reprezentacja Polski
79 David Lonzano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
80 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
81 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
82 Przemysław Niemiec (Pol) UAE-Emirates
83 Robert Power (Aus) Orica-Scott
84 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
85 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
86 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
87 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin
88 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
89 Jeremy Maison (Fra) FDJ
90 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
91 Frantisek Sirs (Cze) CCC Sprandi Polkowice
92 Marc Fournier (Fra) FDJ
93 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
94 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
95 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
96 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo
97 Sebastien Reichenbach (Swi) FDJ
98 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
99 Valerio Conti (Ita) UAE-Emirates
100 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb
101 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
102 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
103 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
104 Daniil Frominykh (Ukr) Astana Pro Team
105 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
106 Chad Haga (USA) Team Sunweb
107 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
108 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
109 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
110 Rory Sutherland (USA) Movistar Team
111 Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-Scott
112 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
113 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
114 Emanuel Piaskowy (Pol) Reprezentacja Polski
115 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
116 Diego Rosa (Ita) Team Sky
117 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
118 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
119 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
120 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
121 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
122 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
123 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb
124 Oskar Gatto (Ita) Astana Pro Team
125 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
126 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
127 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
128 Kevin Reza (Fra) FDJ
129 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        01:00
130 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
131 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott                                01:09
132 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             01:30
133 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
134 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                             01:31
135 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
136 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
137 Marek Rutkiewicz (Pol) Reprezentacja Polski
138 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   02:24
139 Sam Bewley (NZl) Orica-Scott
140 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
141 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
142 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE-Emirates
143 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
144 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
145 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL-Jumbo                    04:39
146 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe                     04:57
147 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
148 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                       05:23
149 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
150 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
151 Paweł Bernas (Pol) Reprezentacja Polski                      05:24
152 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
DNF Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                             2:56:06
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott                                    00:04
3 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                                 00:06
4 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                                00:09
5 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team                           00:10
6 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
7 Roberto Ferrari (Ita) UAE-Emirates
8 Paweł Franczak (Pol) Reprezentacja Polski
9 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
10 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
11 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb
12 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
13 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
14 Tom Van Asbroeck (Ned) Cannondale-Drapac
15 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
16 Sondre Enger (Nor) AG2R La Mondiale
17 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
18 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
19 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom-Rusvelo
20 Jose Goncalves (Por) Katusha-Alpecin
21 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
22 Wout Poels (Ned) Team Sky
23 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
24 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
25 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team
26 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
28 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
29 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
30 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE-Emirates
31 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
32 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team
33 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
34 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
35 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
36 Dayer Uberney Quintana Royas (Col) Movistar Team
37 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
38 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
40 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
41 Gregor Muhlberger (Aus) Bora-Hansgrohe
42 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
43 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
44 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
45 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
46 Ben O'Connor (USA) Dimension Data
47 Sacha Modolo (Ita) UAE-Emirates
48 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
49 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
50 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
51 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
52 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL-Jumbo
53 Paweł Cieślik (Pol) Reprezentacja Polski
54 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
55 Matej Mohoric (Slo) UAE-Emirates
56 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
57 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
58 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL-Jumbo
59 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL-Jumbo
60 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
61 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
62 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
63 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
64 Kamil Gradek (Pol) Reprezentacja Polski
65 Pavel Brutt (Rus) Gazprom-Rusvelo
66 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
67 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
68 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin
69 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
70 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
71 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
72 Adam Yates (GBr) Orica-Scott
73 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
74 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
75 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
76 Tom Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
77 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
78 Adam Stachowiak (Pol) Reprezentacja Polski
79 David Lonzano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
80 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
81 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
82 Przemysław Niemiec (Pol) UAE-Emirates
83 Robert Power (Aus) Orica-Scott
84 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
85 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
86 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
87 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin
88 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
89 Jeremy Maison (Fra) FDJ
90 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
91 Frantisek Sirs (Cze) CCC Sprandi Polkowice
92 Marc Fournier (Fra) FDJ
93 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
94 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
95 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
96 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo
97 Sebastien Reichenbach (Swi) FDJ
98 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
99 Valerio Conti (Ita) UAE-Emirates
100 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb
101 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
102 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
103 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
104 Daniil Frominykh (Ukr) Astana Pro Team
105 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
106 Chad Haga (USA) Team Sunweb
107 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
108 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
109 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
110 Rory Sutherland (USA) Movistar Team
111 Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-Scott
112 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
113 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
114 Emanuel Piaskowy (Pol) Reprezentacja Polski
115 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
116 Diego Rosa (Ita) Team Sky
117 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
118 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
119 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
120 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
121 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
122 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
123 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb
124 Oskar Gatto (Ita) Astana Pro Team
125 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
126 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
127 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
128 Kevin Reza (Fra) FDJ
129 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
130 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
131 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
132 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
133 Marek Rutkiewicz (Pol) Reprezentacja Polski
134 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
135 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE-Emirates
136 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
137 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
138 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
139 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        01:10
140 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott                                01:19
141 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             01:40
142 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                             01:41
143 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   02:34
144 Sam Bewley (NZl) Orica-Scott
145 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
146 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL-Jumbo                    04:49
147 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe                     05:07
148 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
149 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      05:30
150 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  05:31
151 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                       05:33
152 Paweł Bernas (Pol) Reprezentacja Polski

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. fanD

    29 lipca 2017, 16:53 o 16:53

    P. Sagan cieszył się z wygranej bardziej niż na tdf:)

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: