Danielo - odzież kolarska

Czy sędziowie będą mogli korzystać z zapisów wideo?

Studio reżysera transmisji na żywo

Szef jury Tour de France, Philippe Mariën, chce, by w przyszłości komisarze wyścigu mogli przy podejmowaniu decyzji korzystać z materiału wideo.

Do tej pory sędziowie towarzyszą zawodnikom w samochodach jeżdżącymi przed albo za peletonem. Są obecni na mecie, lecz głowę „zaprzątniętą” mają innymi sprawami. Mariënowi chodzi przede wszystkim o to, żeby pod uwagę brać zdjęcia wideo/powtórki ze sprinterskich finałów.

Po 4. etapie “Grand Boucle” do domu wysłano Petera Sagana (Bora-hansgrohe), który miał spowodować upadek Marka Cavendisha (Dimension Data). Jednak sami zawodnicy czy dziennikarze mocno skrytykowali decyzję jury.

Musimy mieć sędziego siedzącego przed ekranem, podobnie jak w piłce nożnej, który będzie mógł obserwować wszelkie sporne sytuacje. Wówczas będziemy mogli szybko reagować

– powiedział Mariën w wywiadzie dla gazety “Het Nieuwsblad”.

Po 2011 roku 52-letni Mariën był drugi raz w swojej karierze głównym sędzią na „Wielkiej Pętli”.

Jeśli chodzi o Sagana, to po tym wszystkim napisał do mnie mój przyjaciel: nie oglądaj TV, nie czytaj maili, Facebooka, nie wchodź na Twittera. Dostałem maile z całego świata. Obojętnie jaką decyzji byśmy podjęli, i tak byłoby źle

– dodał.

1 Comments

  1. arek

    29 lipca 2017, 09:42 o 09:42

    Dziwne… u konkurencji przeczytałem takie coś:
    “Musi być sędzia, który będzie podejmował decyzję na podstawie transmisji telewizyjnej. Taki sędzia musi siedzieć przed telewizorem podczas sprintu, koncentrować się tylko na nim i natychmiast podjąć decyzję, nie patrzeć później na nagrania”
    Tutaj jest napisane:
    “Mariënowi chodzi przede wszystkim o to, żeby pod uwagę brać zdjęcia wideo/powtórki ze sprinterskich finałów.”
    Nie wiem kto przetłumaczył poprawnie i o co naprawdę chodziło szefowi jury, ale “natychmiast podjąć decyzje i nie patrzeć na nagrania” kłóci się wg mnie z “brać pod uwagę zdjęcia wideo / powtórki”.

    Akurat sytuacja z Saganem wymaga primo kilkunastu kamer dublujących się nawzajem (żeby skróty kamer i martwe pola nie zakłócały/wypaczały obserwacji) a secundo starannej analizy obrazu z tych kamer – więc wielokrotnego obejrzenia powtórek przede wszystkim.