Tour de France 2017 w liczbach

Peleton za słonecznikami

Tour de France 2017 liczył 21 etapów. Kolarze mieli do pokonania łączenie 3 540 kilometrów. Jak prezentują się pozostałe liczby “Wielkiej Pętli”?

1  tyle sekund zabrakło Mikelowi Landzie (Team Sky), aby stanąć na podium tegorocznego Tour de France.

3 Polakiem, który wygrał etap Tour de France jest Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe). Polak okazał się bezkonkurencyjny na trasie czasówki w Marsylii, o sekundę wyprzedzając Michała Kwiatkowskiego (Team Sky). W poprzednich edycjach trzy etapy wygrał Rafał Majka i jeden Zenon Jaskuła.

49 debiutantów stanęło na starcie wyścigu w Dusseldorfie. Dziewięciu z nich reprezentowało jedną ekipę – Wanty – Groupe Gobert. Ponadto dwóch żółtodziobów odniosło zwycięstwa etapowe – Lilian Calmejane (Direct Energie) i Primoz Roglic (LottoNL – Jumbo).

12 ekip odniosło zwycięstwa etapowe na tegorocznym Tour de France. Pięć przypadło drużynie Quick-Step Floors dzięki Marcelowi Kittelowi. Cztery wywalczyli kolarze Team Sunweb. Dwie wiktorie powędrowały do kolarzy Bora-Hansgrohe i LottoNL – Jumbo, a po jednej do  Team Sky, FDJ, Astana, Direct Energie, Cannondale-Drapac, AG2R La Mondiale, Trek-Segafredo i Dimension Data.

18 lat – tyle wyniosła różnica między najstarszym, a najmłodszym zawodnikiem Tour de France. 40-letni Haimar Zubeldia (Trek-Segafredo) mógłby być ojcem 22-letniego Elie Gesberta (Fortuneo-Oscaro).

51 sekund Chris Froome (Team Sky) nadrobił nad Rigoberto Uranem (Cannondale-Drapac) na trasie czasówki otwierającej Tour de France. W trakcie wyścigu przewaga zmniejszyła się do 27 sekund, ale ostatecznie Froome wygrał wyścig z przewagą 54 sekund nad Kolumbijczykiem.

3 zawodników FDJ ukończyło 104. edycję “Grande Boucle”. Są to Davide Cimolai, Oliver Le Gac i Rudy Molard. Wcześniej z imprezą pożegnali się: Arnaud Demare, Jacopo Guarnieri, Mikael Delage, Ignatas Konovalovas, Arthur Vichot i Thibaut Pinot.

17 start w Tour de France zaliczył w tym roku Sylvain Chavanel (Direct Energie). Tym samym Francuz ma na koncie najwięcej startów w “Wielkiej Pętli” razem z Stuartem O’Gradym i Jensem Voigtem. Chavanel podpisał niedawno nowy kontrakt, co oznacza, że w przyszłym roku może ustanowić nowy rekord.

4:35:52 – tyle wyniosła różnica między pierwszym i ostatnim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej. Co ciekawe, ostatnim zawodnikiem był klubowy kolega zwycięzcy – Luke Rowe.

716 590 euro na swoich kontach zapisali kolarze Team Sky za dobrą postawę w “Wielkiej Pętli”. Sam Chris Froome zgarnął 500 000 za zwycięstwo. Z kolei najmniej zarobili kolarze Cofidisu – 19 230 euro.

1 047 kilometrów w ucieczce spędził Thomas De Gendt (Lotto Soudal). Belg przejechał przed peletonem prawie 1/3 wyścigu. To nie wystarczyło mu na zdobycie nagrody dla najwaleczniejszego kolarza w wyścigu, która notabene trafiła do Warrena Barguil (Team Sunweb).

5 pasm górskich pokonał peleton tegorocznego Tour de France. Najpierw kolarze zmagali się w Wogezach, dalej w Jurze, następnie w Pirenejach, Masywie Centralnym oraz w Alpach.

2 642 m.n.p.m. na takiej wysokości usytuowano najwyższą premię górską w tegorocznym wyścigu Dookoła Francji. Na Col du Galibier pierwszy zameldował się Primoz Roglic.