Tour de France 2017: etap 20. Marsylia zdobyta! Maciej Bodnar przed Kwiatkowskim

Maciej Bodnar

Maciej Bodnar wygrał w Marsylii dwudziesty etap Tour de France, jazdę indywidualną na czas o długości 22,5 kilometra.

Kolarz grupy Bora-hansgrohe na piłkarskim stadionie Orange Velodrome pokonał o jedną sekundę Michała Kwiatkowskiego oraz o 6 sekund lidera wyścigu Christophera Froome'a (obaj Team Sky).

Trasa przedostatniego etapu "Wielkiej Pętli" nie była wymagająca technicznie, należało uważnie pokonać kilka ciasnych zakrętów, główną przeszkodą po drodze do mety był podjazd przy Notre-Dame de la Garde (1,2 km; 9,5%). Rywalizacja przebiegała w porównywalnych warunkach atmosferycznych, świeciło słońce i nieco wiało od morskiego wybrzeża.

Pierwszy dobry wynik zanotował Taylor Phinney, którego czas wyraźnie, bo o 1:06, poprawił Maciej Bodnar. Krótko po kolarzu Bora-hansgrohe zameldował się były mistrz świata Vasil Kiryienka (Team Sky), który nie włączył się jednak do walki o wysokie pozycje.

Inaczej było w przypadku aktualnego mistrza świata. Tony Martin (Katusha-Alpecin) na pierwszym pomiarze (10,2 km) tracił do naszego kolarza jedną sekundę, jednak po wjeździe na Notre-Dame de la Garde (15,6 km) różnica urosła do 14 sekund. Zjazd i płaską końcówkę do mety panowie pojechali porównywalnie, "Panzerwagen" finiszował ze stratą 14 sekund.

"Bodiemu" nie zagroził Stefan Küng (BMC Racing), a mistrz Europy Jonathan Castroviejo (Movistar) upadł tuż po starcie. Gorąco zrobiło się dopiero za sprawą Michała Kwiatkowskiego.

Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas na pierwszym pomiarze poprawił wyniki Bodnara o 6 sekund. "Kwiato" przy Notre-Dame de la Garde utrzymywał przewagę, ta jednak stopniała do zaledwie jednej sekundy. Prowadzenie ważyło się do ostatnich metrów. Kolarz Team Sky przeciął kreskę niemal w tym samym czasie, stoper pokazał 1'15 sekundy straty do 32-latka z Chrząstawy Małej.

Zawiódł jeden z faworytów Primož Roglic (LottoNL-Jumbo). Wydawało się, że Polaków mógł praktycznie tylko pokonać Chris Froome. Lider wyścigu miał podwójną motywację, gdyż nie tylko walczył o swój pierwszy etap w tegorocznym Tourze, ale w klasyfikacji generalnej bronił 23 sekund przewagi nad Romainem Bardetem (Ag2r La Mondiale) oraz 29 sekund nad Rigoberto Uranem (Cannondale- Drapac).

Do gry włączył się jednak również Alberto Contador (Trek-Segafredo), który początkowo tracił 13 sekund, a na podjeździe przegrywał z Kwiatkowskim o niespełna sekundę. "El Pistolero" końcówkę miał jednak dużo słabszą, meldując się na mecie spóźniony o 21 sekund.

Na pierwszym pomiarze Uran, do najlepszego w tym punkcie Kwiatkowskiego, tracił 26 sekund, Bardet - 45 sekund, Froome zameldował się w tym punkcie ze stratą zaledwie 2 sekund. Na Notre-Dame de la Garde Kolumbijczyk wjechał spóźniony o 21 sekund, Francuz - 1:17, natomiast żółta koszulka powiększyła swoją stratę do 3 sekund.

Nerwowe minuty oczekiwania na przyjazd Froome'a, i jest! Brytyjczyk niemal dogonił Bardeta, ale że ten dojechał do mety ze stratą ponad 2 minut po Bodnara, wszystko stało się jasne. Polski dzień w Marsylii!

Wyniki 20. etapu Tour de France 2017 (GT), Marsylia (22,5 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                   28:15
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                    00:01
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                    00:06
  4 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                    00:14
  5 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                        00:20
  6 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                00:21
  7 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                       00:28
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac               00:31
  9 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                    00:34
 10 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                00:37
 11 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors                   00:41
 12 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                  00:42
 13 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                    00:43
 14 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo               00:49
 15 Mikel Landa (Spa) Team Sky                           00:51
 16 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                     00:56
 17 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac               01:06
 18 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                       01:07
 19 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                     01:09
 20 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale             01:11
 21 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                 01:13
 22 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                      01:16
 23 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                      01:21
 24 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac             01:22
 25 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                  01:25
 26 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                    01:26
 27 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                01:27
 28 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 29 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 30 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                  01:28
 31 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 32 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                        01:34
 33 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates
 34 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                   01:36
 35 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 36 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                   01:42
 37 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                   01:46
 38 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 39 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors                01:47
 40 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors                01:52
 41 Maxime Bouet (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 42 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 43 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 44 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 45 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                           01:54
 46 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb                      01:56
 47 Damien Howson (Aus) Orica-Scott
 48 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 49 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                   01:58
 50 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                   02:01
 51 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 52 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                 02:03
 53 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
 54 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro          02:07
 55 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team                  02:08
 56 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team       02:10
 57 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 58 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                   02:11
 59 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
 60 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                02:13
 61 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 62 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                 02:15
 63 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro            02:16
 64 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo               02:19
 65 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
 66 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 67 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac              02:20
 68 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                           02:23
 69 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                  02:25
 70 Thomas Degand (Bel) Wanty
 71 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 72 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                02:26
 73 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
 74 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott
 75 Julien Simon (Fra) Cofidis                           02:27
 76 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                    02:28
 77 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 78 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                   02:30
 79 Frederik Backaert (Bel) Wanty
 80 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin               02:32
 81 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty                     02:33
 82 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                     02:34
 83 Pierre Luc Perichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 84 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors           02:35
 85 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                02:36
 86 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 87 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
 88 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                 02:44
 89 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb
 90 Rudy Molard (Fra) FDJ
 91 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo                    02:45
 92 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                  02:46
 93 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                    02:47
 94 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
 95 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 96 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team           02:50
 97 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 98 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 99 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                      02:54
100 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
101 Luke Rowe (GBr) Team Sky
102 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                 02:56
103 Florian Senechal (Fra) Cofidis                       03:00
104 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
105 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty                 03:04
106 Daniel Navarro (Spa) Cofidis                         03:05
107 Guillaume Martin (Fra) Wanty
108 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
109 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro          03:07
110 Christian Knees (Ger) Team Sky
111 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
112 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
113 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                 03:08
114 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                    03:09
115 Eduardo Sepulveda (Arg) Team Fortuneo - Oscaro       03:10
116 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                  03:11
117 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis                        03:15
118 Marco Minnaard (Ned) Wanty
119 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                     03:18
120 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac                03:20
121 Yoann Offredo (Fra) Wanty                            03:21
122 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                 03:22
123 Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
124 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
125 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin             03:23
126 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                    03:24
127 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                03:25
128 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
129 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac
130 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
131 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty                         03:26
132 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates            03:27
132 Sergio Henao (Col) Team Sky
134 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
134 Dion Smith (NZl) Wanty
136 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                03:30
137 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin             03:31
138 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb
139 Davide Cimolai (Ita) FDJ                             03:32
140 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                     03:38
141 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                 03:40
142 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
143 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                 03:41
144 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                  03:44
145 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo           03:47
146 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac               03:49
147 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
148 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data     03:51
149 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida
150 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                   03:53
151 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                  03:57
152 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal                 03:58
153 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
154 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                    03:59
155 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                     04:05
156 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates               04:06
157 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott                      04:09
158 Esteban Chaves (Col) Orica-Scott                     04:11
159 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
160 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                         04:23
161 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo               04:24
162 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis
163 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                    04:25
164 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin             04:32
165 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida                   04:38
166 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                  04:45
167 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo               05:10

Punkty

  1 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                      20 pkt
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                       17
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                       15
  4 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                       13
  5 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                           11
  6 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                   10
  7 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                           9
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac                   8
  9 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                        7
 10 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                    6
 11 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors                       5
 12 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                      4
 13 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                        3
 14 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                   2
 15 Mikel Landa (Spa) Team Sky                               1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                    28:49
  2 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                  00:08
  3 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                    00:09
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                      00:47
  5 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac             00:48
  6 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                00:53
  7 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                    00:54
  8 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                        01:00
  9 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates
 10 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                01:02
 11 Damien Howson (Aus) Orica-Scott                      01:22
 12 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team       01:36
 13 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                 01:41
 14 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro            01:42
 15 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                01:52
 16 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                     02:00
 17 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac              02:02
 18 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                     02:20
 19 Florian Senechal (Fra) Cofidis                       02:26
 20 Guillaume Martin (Fra) Wanty                         02:31
 21 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                     02:44
 22 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                    02:50
 23 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team           02:51
 24 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 25 Dion Smith (NZl) Wanty                               02:53
 26 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo           03:13
 27 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                   03:19

Drużynowo

  1 Team Sky                                           1:25:43
  2 Cannondale-Drapac                                    02:01
  3 BMC Racing Team                                      02:14
  4 Katusha-Alpecin                                      02:24
  5 Team Sunweb                                          02:35
  6 Movistar Team                                        02:37
  7 Lotto Soudal                                         02:46
  8 Orica-Scott                                          02:52
  9 Trek-Segafredo                                       02:55
 10 Bora-Hansgrohe                                       02:56
 11 Direct Energie                                       03:07
 12 Quick-Step Floors                                    03:22
 13 Astana Pro Team                                      03:52
 14 AG2R La Mondiale                                     04:06
 15 UAE Team Emirates                                    04:39
 16 Team LottoNl-Jumbo                                   04:46
 17 Team Fortuneo - Oscaro                               04:47
 18 Cofidis                                              06:10
 19 Wanty                                                06:30
 20 Dimension Data                                       07:06
 21 Bahrain-Merida                                       08:01
 22 FDJ                                                  08:43

Klasyfikacja generalna po 20. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                 83:55:16
  2 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac               00:54
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                 02:20
  4 Mikel Landa (Spa) Team Sky                           02:21
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                      03:05
  6 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors                04:42
  7 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                        06:14
  8 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates               08:20
  9 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                08:49
 10 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                     09:25
 11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                 14:48
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                   15:28
 13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale             24:38
 14 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                           25:28
 15 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                33:21
 16 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Oscaro            36:46
 17 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                   37:43
 18 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                  37:47
 19 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                   39:36
 20 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                      42:04
 21 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                     42:39
 22 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                 50:04
 23 Guillaume Martin (Fra) Wanty                         53:52
 24 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott                    59:58
 25 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie             01:04:22
 26 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale              01:12:43
 27 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo - Oscaro         01:12:51
 28 Daniel Navarro (Spa) Cofidis                      01:14:35
 29 Sergio Henao (Col) Team Sky                       01:16:32
 30 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale              01:21:16
 31 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin          01:25:25
 32 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team               01:32:02
 33 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team               01:32:35
 34 Thomas Degand (Bel) Wanty                         01:34:02
 35 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie             01:35:16
 36 Rudy Molard (Fra) FDJ                             01:35:55
 37 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale               01:38:33
 38 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo            01:39:49
 39 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates              01:45:23
 40 Marco Minnaard (Ned) Wanty                        01:48:11
 41 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates            01:49:40
 42 Pierre Luc Perichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro  01:57:29
 43 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac              01:57:52
 44 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                01:59:09
 45 Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida              02:00:38
 46 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo            02:01:30
 47 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                     02:01:59
 48 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale              02:03:24
 49 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac           02:03:27
 50 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                02:04:45
 51 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates         02:04:53
 52 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo              02:06:30
 53 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors        02:06:57
 54 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac            02:10:23
 55 Maxime Bouet (Fra) Team Fortuneo - Oscaro         02:13:23
 56 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis                     02:15:28
 57 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                 02:17:48
 58 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team           02:19:14
 59 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team          02:21:28
 60 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                 02:22:26
 61 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                   02:24:05
 62 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team    02:25:36
 63 Esteban Chaves (Col) Orica-Scott                  02:27:34
 64 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale              02:28:02
 65 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                02:29:46
 66 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb                 02:30:04
 67 Eduardo Sepulveda (Arg) Team Fortuneo - Oscaro    02:31:05
 68 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                02:35:33
 69 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                02:36:36
 70 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team             02:37:39
 71 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo                 02:38:33
 72 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida                 02:40:10
 73 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team               02:41:03
 74 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin               02:43:36
 75 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin          02:44:01
 76 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                        02:44:20
 77 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac          02:47:11
 78 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data         02:48:16
 79 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                 02:49:17
 80 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo             02:49:22
 81 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe              02:53:42
 82 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                 02:53:51
 83 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                 02:54:48
 84 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                    02:54:54
 85 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie              02:55:13
 86 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 87 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac              02:55:27
 88 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                 02:56:27
 89 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                 02:56:43
 90 Damien Howson (Aus) Orica-Scott                   02:56:57
 91 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac           02:57:56
 92 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                 03:00:21
 93 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                 03:03:28
 94 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team        03:04:11
 95 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                 03:04:49
 96 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                 03:05:13
 97 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team        03:05:25
 98 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates             03:05:53
 99 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott                03:06:55
100 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                 03:08:13
101 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty                  03:09:38
102 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors             03:09:48
103 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro       03:13:10
104 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team               03:13:44
105 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie             03:14:24
106 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data               03:15:12
107 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors                03:15:13
108 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team               03:17:53
109 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida              03:18:16
110 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates               03:19:21
111 Yoann Offredo (Fra) Wanty                         03:20:50
112 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                    03:21:15
113 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal              03:22:31
114 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac             03:23:00
115 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team             03:24:42
116 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                03:24:58
117 Julien Simon (Fra) Cofidis                        03:29:21
118 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data  03:30:54
119 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida                03:32:06
120 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team               03:32:14
121 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo               03:32:59
122 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                03:36:13
123 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida              03:36:22
124 Dion Smith (NZl) Wanty                            03:39:24
125 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro       03:39:45
126 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                 03:41:34
127 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates      03:41:52
128 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe             03:43:33
129 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis                       03:43:45
130 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                  03:43:52
131 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin          03:45:40
132 Frederik Backaert (Bel) Wanty                     03:46:36
133 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                  03:46:47
134 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                  03:47:08
135 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                03:47:10
136 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal               03:47:20
137 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data             03:48:18
138 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty                      03:51:18
139 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                      03:51:29
140 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors            03:51:38
141 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                     03:52:34
142 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                03:53:08
143 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                  03:55:10
144 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                   03:55:29
145 Christian Knees (Ger) Team Sky                    03:55:31
146 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                 03:59:06
147 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty              03:59:48
148 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb                 04:01:54
149 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                  04:03:00
150 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin            04:03:45
151 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott                   04:04:13
152 Davide Cimolai (Ita) FDJ                          04:06:15
153 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data               04:09:02
154 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors            04:10:25
155 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin                04:13:50
156 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb                   04:14:43
157 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                  04:15:24
158 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo        04:16:12
159 Florian Senechal (Fra) Cofidis                    04:17:12
160 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                          04:17:21
161 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac            04:18:15
162 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                  04:18:41
163 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                      04:19:10
164 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo            04:24:13
165 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                04:26:43
166 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo            04:30:16
167 Luke Rowe (GBr) Team Sky                          04:35:52

Klasyfikacja punktowa

  1 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     364 pkt
  2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       204
  3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              200
  4 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   163
  5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin               158
  6 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     146
  7 Christopher Froome (GBr) Team Sky                      133
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac                 106
  9 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors                  106
 10 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                       100
 11 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                        96
 12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                    94
 13 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo              94
 14 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                   88
 15 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                         87
 16 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                    83
 17 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                     79
 18 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                            78
 19 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                       70
 20 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                 63

Klasyfikacja górska

  1 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                       169 pkt
  2 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                  80
  3 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                      64
  4 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                  55
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                       51
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                    47
  7 Mikel Landa (Spa) Team Sky                              45
  8 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                      37
  9 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                   36
 10 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                      32
 11 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors                   29
 12 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                28
 13 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac                  26
 14 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                        23
 15 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                         22
 16 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                      21
 17 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                   20
 18 Daniel Navarro (Spa) Cofidis                            19
 19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                              16
 20 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                         15

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                     84:01:30
  2 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates               02:06
  3 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                27:07
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                      35:50
  5 Guillaume Martin (Fra) Wanty                         47:38
  6 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale              01:06:29
  7 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie             01:29:02
  8 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team    02:19:22
  9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team             02:31:25
 10 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac          02:40:57
 11 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                 02:43:03
 12 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro         02:48:59
 13 Damien Howson (Aus) Orica-Scott                   02:50:43
 14 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac           02:51:42
 15 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                 02:57:14
 16 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team        02:57:57
 17 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                 02:58:59
 18 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team               03:11:39
 19 Dion Smith (NZl) Wanty                            03:33:10
 20 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                  03:37:38
 21 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                  03:40:33
 22 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                03:46:54
 23 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                  03:48:56
 24 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                 03:52:52
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo        04:09:58
 26 Florian Senechal (Fra) Cofidis                    04:10:58
 27 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                          04:11:07

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                         252:04:09
  2 AG2R La Mondiale                                     07:14
  3 Trek-Segafredo                                    01:44:46
  4 BMC Racing Team                                   01:49:49
  5 Orica-Scott                                       01:52:21
  6 Movistar Team                                     01:55:52
  7 Cannondale-Drapac                                 02:15:25
  8 Team Fortuneo - Oscaro                            02:18:18
  9 Lotto Soudal                                      02:28:18
 10 Astana Pro Team                                   02:28:39
 11 UAE Team Emirates                                 02:42:43
 12 Team Sunweb                                       03:23:38
 13 Direct Energie                                    03:32:35
 14 Wanty                                             03:54:30
 15 Quick-Step Floors                                 04:02:19
 16 Cofidis                                           04:06:05
 17 Team LottoNl-Jumbo                                04:46:44
 18 Bora-Hansgrohe                                    05:22:07
 19 Katusha-Alpecin                                   05:29:11
 20 Bahrain-Merida                                    05:49:48
 21 Dimension Data                                    05:51:41
 22 FDJ                                               06:41:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

13 Comments

  1. fanD

    22 lipca 2017, 17:49 o 17:49

    Super! Co za wspaniały tdf 😛

  2. Sid

    22 lipca 2017, 17:54 o 17:54

    Popłakałem się ze szczęścia.
    Brawo Maciek, brawo Michał!!!!!
    Ten dzień przechodzi do historii polskiego kolarstwa!!!!

  3. Cypek2

    22 lipca 2017, 17:55 o 17:55

    Wspaniale! Komu, jak nie im dwum - należało się. Szkoda że nie może być dwóch zwycięzców. Fantastyczna jazda! Gratulacje Bodi!

  4. fanD

    22 lipca 2017, 17:58 o 17:58

    Realizacja do bani. Żabojady nawet nie pokazały wywiadu Z Maćkiem..

  5. Cypek2

    22 lipca 2017, 18:26 o 18:26

    Zgadzam się...aby nie było wywiadu ze zwycięzcą etapu. Żenada! Kj im w oko. TdF jedzie na opinii. Uważam że był to dość nudny wyścig. Obiecuję sobie znacznie więcej po Vuelcie.

  6. Tomo

    22 lipca 2017, 19:25 o 19:25

    Brawo! Należało mu się za tegoroczny tour (raz zabrakło 250 metrów) i ubiegłoroczny (piękny odjazd z Saganem i Froomem)

  7. undef

    22 lipca 2017, 19:41 o 19:41

    Brak dekoracji i wywiadu w relacji eurosportu z mackiem to żenada tego roku,od startu do mety a nie pokazują najważniejszego

    • fanD

      23 lipca 2017, 15:01 o 15:01

      Popieram

  8. bans

    22 lipca 2017, 22:32 o 22:32

    Jak słychać nie tylko polscy komentatorzy błyszczą ignorancją: czytania imienia "Maciej" przez Francuzów chyba nic nie przebije... "Masjeż"...

  9. md

    22 lipca 2017, 23:48 o 23:48

    No coś wspaniałego. Wielki szacunek. Kibice kolarstwa są wniebowzięci

  10. cHarlie

    23 lipca 2017, 01:50 o 01:50

    Mistrzostwa Polski w jeździe na czas - dogrywka. Wideoweryfikacja była? PS: na Piłkarskich Mistrzostwach Świata w 1998 r. ten stadion nie miał dachu.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: