La Course by Le Tour de France 2017: etap 1. Triumf Van Vleuten na Col d'Izoard

Annemiek van Vleuten

Annemiek van Vleuten (Orica - Scott) wygrała na przełęczy Izoard pierwszy etap 4. edycji wyścigu La Course by Le Tour de France.

34-letnia Holenderka wyprzedziła na mecie Elizabeth Deignan (Boels - Dolmans) i Elise Longo Borghini (Wiggle High5).

Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling) zameldowała się ze stratą 2:52, zajmując 9. pozycję.

Górska próba dla kobiecego peletonu rozpoczęła się w Briançon, prowadząc ku Col d'Izoard (14,1 km; 7,3%), z metą na wysokości 2360 metrów.

Tempo od startu było wysokie, kontrolowane przez zawodniczki Boels Dolmans. Ucieczkę udało się mimo to zawiązać Lindzie Villumsen z Team VéloCONCEPT Women, która zdobyła ponad 40 sekund przewagi.

Na samym początku wspinaczki pożegnaliśmy Eugenię Bujak (BTC City Ljubljana) i Mariane Vos (WM3 Pro Cycling). Villumsen trzymała się dzielnie, Kolarkę Nowej Zelandii doścignięto dopiero 9 kilometrów przed metą.

Najbardziej wymagający odcinek Izoard rozpoczął się dopiero dwa kilometry dalej. W czołówce pozostało 6 zawodniczek, niespodziankę stanowił brak liderki Boels Megan Guarnier.

Tempo narzucane przez Elizabeth Deignan spadło, czołówka urosła do dziesięciu dziewczyn.

5 kilometrów przed metą, w momencie gdy zaczęła odstawać Niewiadoma, zaatakowała Annemiek van Vleuten. Holenderka objęła samotne prowadzenie, w pościgu znalazły się Deignan, Shara Gillow (FDJ) i Elisa Longo Borghini.

Van Vleuten odskoczyła na kilkadziesiąt sekund, dojeżdżając niezagrożona do mety. Znakomita Deignan finiszowała druga, trzecia Longo Borghini wyprzedziła po drodze słabnącą Gillow.

Wyniki 1. etapu La Course by Le Tour de France 2017 (1.WWT), Briançon - Izoard (67,5 km):

  1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica - Scott             2:07:18
  2 Elizabeth Deignan (GBr) Boels Dolmans                  00:43
  3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                01:23
  4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                     01:28
  5 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  01:33
  6 Amanda Spratt (Aus) Orica - Scott                      01:41
  7 Lauren Stephens (USA) Team Tibco - Silicon Valley      01:51
  8 Ana Christina Sanabria Sanchez (Col) Servetto Gius     02:24
  9 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Procycling              02:52
 10 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana                 03:04
 11 Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  03:12
 12 Ashleigh Moolman Pasio (RSA) Cervelo Bigla             03:16
 13 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini                     03:38
 14 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb                    04:25
 15 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb                       04:34
 16 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon SRA Racing
 17 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
 18 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 19 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans                   04:50
 20 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling               05:08
 21 Nikola Noskova (Cze) Bepink Cogeas
 22 Linda Villumsen (NZl) Team Veloconcept Women           05:15
 23 Olena Pavlukhina (Aze) Astana Women's Team             05:19
 24 Katrine Aalerud (Nor) Hitec Products                   05:35
 25 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco - Silicon Valley Ba     05:51
 26 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld - Kuota             06:00
 27 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb                      06:48
 28 Ane Santesteban Gonzales (Spa) Ale Cipollini           06:58
 29 Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld - Kuota                07:25
 30 Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High5
 31 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
 32 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Wiggle High5                 07:29
 33 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana               07:32
 34 Antri Christoforou (Cyp) Servetto Giusta               07:46
 35 Alexandra Manly (Aus) Orica - Scott                    08:12
 36 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana                 08:22
 37 Małgorzata Jasińska (Pol) Cylance Pro Cycling          08:28
 38 Carlee Taylor (Aus) Ale Cipollini                      08:37
 39 Severine Eraud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futurosco  08:55
 40 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco - Silicon Valley B     09:09
 41 Camilla Pedersen (Den) Team Veloconcept Women          09:14
 42 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                      09:29
 43 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team                 09:34
 44 Rachel Neylan (Aus) Orica - Scott                      09:49
 45 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla                   10:04
 46 Alison Jackson (Can) Bepink Cogeas                     10:12

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: