Torowe Mistrzostwa Europy 2017. Złota Kaczkowska, pięć polskich krążków na otwarcie

Złoto Kaczkowskiej, srebro Sławka, Prokopyszyna i sprinterów oraz brąz Staniszewskiego na otwarcie mistrzostw Europy na torze.

Justyna Kaczkowska zdobyła złoty medal Juniorskich i Młodzieżowych Torowych Mistrzostw Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Polka na welodromie w portugalskiej Anadii wygrała kwalifikacje z wynikiem 3:31.545 i w finale mierzyła się z Brytyjką Eleanor Dickinson. Ta zaczęła mocniej od Polki, ale broniąca tytułu zawodniczka z Imielina kontrolowała sytuację i na ostatnich kółkach przyspieszyła, wynikiem 3:32.684 powtarzając sukces z Montichairi.

Srebrny medal zawisł na szyi Damiana Sławka – wicemistrz Polski młodzieżowców na szosie na torze w Anadii wywalczył drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym orlików, ulegając tylko Portugalczykowi Ivo Oliveirze.

Srebro do Polski przywiezie także Filip Prokopyszyn – kolarz LKS Trasa Zielona Góra w scratchu juniorów uległ tylko Czechowi Danielowi Baborowi.

Srebrny medal w sprincie drużynowym juniorów zdobyli Krystian Ruta, Bartosz Daszkiewicz, Daniel Rochna, Łukasz Kowal i Cezary Łączkowski.

Polska obsada poprawiła rekord Polski i w kwalifikacjach sprintu drużynowego wykręciła 45.450, zajmując drugie miejsce. W rundzie kwalifikującej do finału Kowal, Rochna i Łączkowski zanotowali czas 45.234, a w finale bezskutecznie próbując wygrać z Rosjanami.

Po brąz w wyścigu indywidualnym na dochodzenie orlików sięgnął z kolei Daniel Staniszewski. Polak zakwalifikował się do małego finału i tam bez problemów poradził sobie ze Stefanem Bisseggerem, doganiając Szwajcara po niecałych trzech minutach rywalizacji.

Mistrzostwa Europy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych rozgrywane są w dniach 18-23 lipca w portugalskiej Anadii.