Matija Kvasina tymczasowo zawieszony

Chorwacki specjalista od wyścigów etapowych zawieszony za złamanie przepisów antydopingowych w jesieni kariery.

Matija Kvasina został tymczasowo zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Badanie antydopingowe wykazało obecność molidustatu w próbce zawodnika austriackiej grupy Felbermayr - Simplon Wels.

35-letni Chorwat, triumfator ubiegłorocznego Tour of Croatia, podczas testów przeprowadzonych 26 i 28 maja 2017 roku został przyłapany na stosowaniu eksperymentalnego środka HIF-stabilizer BAY 85-3934, znanego również pod bardziej przyjazną nazwą handlową molidustat.

Środek działa stabilizując i chroniąc przed degradacją białko HIF (anghypoxia-inducible factor), czyli czynnik indukowany hipoksją. Hipoksja to stan, w którym do komórek organizmu nie dociera wystarczająco dużo tlenu, a białka HIF działają niczym czujniki jego stężenia. W warunkach obniżonej zawartości tlenu w powietrzu poziom HIF rośnie i stymuluję produkcję erytropoetyny, która jest sygnałem do produkcji większej ilości czerwonych krwinek transportujących tlen po organizmie. Czas półtrwania tych białek w organizmie jest bardzo krótki, ponieważ inaczej dochodziłoby do nieograniczonej i niekontrolowanej produkcji erytrocytów. Molidustat stabilizuje HIF, przez co jego poziom w organizmie rośnie i stymuluje produkcję czerwonych krwinek.

HIF-stabilizer BAY 85-3934 znajduje się w fazie testów klinicznych mających pomóc pacjentom z przewlekłą chorobą nerek, w której naturalna produkcja erytropoetyny jest niewystarczająca, prowadząc do przewlekłej anemii. Obecnie chorobę leczy się stosując rekombinowaną ludzką erytropoetynę (rhEPO). Taka terapia podnosi jednak hematokryt ponad fizjologiczny poziom, co często prowadzi do kolejnych komplikacji, włączając w to nadciśnienie tętnicze. Molidustat jest przyjmowany doustnie i testy na szczurach i makakach nie wykazały skutków ubocznych. Związek znajduje się 2 fazie testów klinicznych na ludziach. 

Innymi podobnymi kandydatami na leki są związki o nazwach handlowych roxadustat, vadadustat czy daprodustat. Wszystkie one znajdują się już w 3 fazie testów klinicznych. Producentami wszystkich tych związków są wielkie koncerny farmaceutyczne jak Bayer czy GSK.

Kvasina w końcówce maja ścigał się w Luksemburgu, do swoich palmares dopisując triumf w wyścigu Fleche du Sud (2.2). Jeśli analiza próbki B potwierdzi wyniki pierwszego badania, Chorwatowi grozi dyskwalifikacja i odebranie zwycięstwa w etapówce.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

  1. TheFoolOnTheHill

    4 lipca 2017, 15:02 o 15:02

    Bardzo fajny artykuł o wpadce dopingu. Podoba mi się, że poza wyświechtanym ten-i-tamten wpadł na coś, jest wytłumaczone, co to jest. 🙂

  2. Bo

    4 lipca 2017, 15:28 o 15:28

    osz to gnida

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: