Giro Rosa 2017: etap 5. Van Vleuten miażdży na czasówce

Annemiek van Vleuten

Annemiek Van Vluten (Orica-Scott) wygrała piąty etap Giro Rosa – prawie 13-kilometrowy odcinek jazdy indywidualnej na czas.

Holenderka na bardzo trudnej trasie w Sant’Elpido a Mare pokonała o 41 sekund swoją rodaczkę Annę van der Breggen (Boels Dolmans), która utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Podium dnia dopełniła Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5).

7. miejsce wywalczyła Katarzyna Niewiadoma (WM3 Energie), po niegroźnym upadku na zjeździe do zwyciężczyni tracąc 2:03.

Wyścig pań dookoła Włoch przenosi się powoli na południe, a na półmetku organizatorzy wyznaczyli etap jazdy na czas, na którym znalazły się dwie wspinaczki. Położony w pierwszej części trasy podjazd liczył 1,6 km przy średnim nachyleniu 11%, a prowadzący bezpośrednio na metę w Sant’Elpido a Mare odcinek witał zawodniczki 2100 metrami wspinaczki, z których najgroźniej prezentowało się ostatnie 500 metrów – Muro di Cocciaro. Tam nachylenie znacząco przekraczało 10%, a momentami dobijało do 30%.

W tych warunkach zawodniczki decydowały się na rywalizację na zwykłych rowerach szosowych, a prowadzenie w rywalizacji wśród pierwszych zawodniczek objęła Norweżka Miriam Bjornsrud (Hitec Products). Wynik 29 minut i 5 sekund przez dłuższą chwilę nie spadał z góry tabeli, ale kolejne zawodniczki zaczęły zbliżać się do ego wyniku i minimalnie go poprawiać.

Znacząco lepiej pojechała Anouska Koster (WM3 Pro Cycling), obejmując prowadzenie po 28 minutach i 26 sekundach męczarni. Czas ten o 14 sekund poprawiła jeszcze Yevgeniya Vysotska, a poniżej 28 minut zeszła Brytyjka Hannah Barnes (Canyon-SRAM). Znakomicie wypadła także Kubanka Arlenis Sierra (Astana Women’s Team), wyprzedzając m.in. Claudię Lichtenberg (Wiggle-High5).

Wśród najlepszych zawodniczek poprzeczkę bardzo wysoko zawiesiła Annemiek van Vleuten, trasę pokonując w 25:29 i wychodząc na prowadzenie. Kraksa spowolniła Niewiadomą, a czasu Holenderki nie zdołała pobić żadna z rywalek i 34-latka wygrała etap, pnąc się przy okazji w klasyfikacji generalnej.

Prowadzenie przed szóstym etapem zachowuje Anna van der Breggen, która dziś zanotowała 41 sekund straty do zwycięskiej rodaczki.

Wyniki 5. etapu Giro Rosa 2017 (2.WWT), Sant’Elpido a Mare – Sant’Elpido a Mare (12,7 km; jazda indywidualna na czas):

1. Annemiek van Vleuten (Orica-Scott)                         25:29
2. Anna van der Breggen (Boels Dolmans)                       00:41
3. Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5)                        01:15
4. Amanda Spratt (Orica-Scott)                                01:48
5. Megan Guarnier (Boels Dolmans)                             01:53
6. Arlenis Sierra (Astana Women's Team)                       02:01
7. Katarzyna Niewiadoma (WM3 Energie)                         02:03
8. Claudia Lichenberg (Wiggle-High5)                          02:10