Tour de France 2017: etap 1. Geraint Thomas w deszczowym Düsseldorfie

Geraint Thomas w drodze po zwycięstwo na 1 etapie TdF

Geraint Thomas wygrał etap jazdy indywidualnej na czas, który otworzył 104. wyścig Tour de France.

Walijczyk z Team Sky na 14-kilometrowym dystansie w Düsseldorfie pokonał o 5 sekund Stefana Künga (BMC Racing) oraz o 7 sekund kolegę z zespołu Vasila Kiriyenke.

8. miejsce wywalczył Michał Kwiatkowski (Team Sky), który był wolniejszy o 15 sekund. Rafał Majka (Bora-hansgrohe) przejechał bez przygód, meldując się na mecie ze stratą 49 sekund do zwycięzcy.

Opadami deszczu przywitała kolarzy tegoroczna "Wielka Pętla". Pierwszy wyruszył na trasę Elie Gesbert (Team Fortuneo - Oscaro), a najlepszy czas początkowo należał do Nikiasa Arndta (Team Sunweb).

Trasa nie była trudna techniczna, ale na mokrej nawierzchni groziła upadkami, o czym przekonali się Dylan Groenewegen, George Bennett, Primoz Roglic (wszyscy LottoNl-Jumbo), Tony Gallopin (Lotto Soudal) oraz najboleśniej Alejandro Valverde (Movistar) i Ion Izagirre (Bahrain-Merida). Hiszpanie na pechowym zakręcie zakończył wyścig.

Chwilami deszcz ustępował, by znów z mżawki przejść w intensywniejszy opad. Michał Kwiatkowski ruszył w kiepskich warunkach, ale na pomiarze czasu (8,1 km) notował najlepszy wynik, ten sam co prowadzący Kiriyenka. W drugiej części poszło mu jednak gorzej, tracąc na mecie do kolegi z Team Sky 8 sekund.

Czas Białorusina wyraźnie poprawił Geraint Thomas, który na półmetku notował stratę 3 sekund. Deszcz nie ustępował, gdy ruszyli najlepsi. Po upadku Valverde faworyci uważniej pokonywali zakręty.

Zaryzykował Tony Martin. Faworyt gospodarzy poprawił o sekundę czas Kwiatkowskiego na punkcie pomiarowym, ale rewelacyjnego w drugiej części trasy Thomasa nie był w stanie pokonać. Mała niespodzianka, również dla samego Walijczyka, stała się faktem.

Wyniki 1. etapu Tour de France 2017 (GT), Düsseldorf (14 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          16:04
  2 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      00:05
  3 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         00:07
  4 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      00:08
  5 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors                 00:10
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                      00:12
  7 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 00:15
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
  9 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors                  00:16
 10 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 11 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 12 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac                 00:17
 13 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 14 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                          00:19
 15 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team               00:20
 16 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
 17 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale             00:25
 18 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 19 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      00:27
 20 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                  00:29
 21 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               00:30
 22 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 00:31
 23 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   00:32
 24 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 25 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                     00:33
 26 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   00:34
 27 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin               00:36
 28 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
 29 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                          00:37
 30 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 31 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors                  00:39
 32 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 33 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:40
 34 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 35 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 36 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    00:41
 37 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
 38 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 39 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                00:42
 40 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott
 41 Damien Howson (Aus) Orica-Scott                        00:43
 42 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 43 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    00:44
 44 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 45 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                 00:45
 46 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                          00:46
 47 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
 48 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:47
 49 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 50 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      00:48
 51 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 52 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 53 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 54 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                       00:49
 55 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
 56 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors
 57 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
 58 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
 59 Arnaud Demare (Fra) FDJ
 60 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                00:50
 61 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
 62 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb                        00:51
 63 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 64 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                00:52
 65 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 66 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 67 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  00:53
 68 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo                  00:54
 69 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
 70 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 71 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
 72 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 73 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team         00:55
 74 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 75 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  00:56
 76 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
 77 Christian Knees (Ger) Team Sky
 78 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
 79 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:57
 80 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors                 00:58
 81 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb                       00:59
 82 Rudy Molard (Fra) FDJ
 83 Pierre Luc Perichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 84 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 85 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                    01:00
 86 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 87 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 88 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott                        01:01
 89 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 90 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               01:02
 91 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
 92 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 93 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb                      01:03
 94 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 95 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac
 96 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott                      01:04
 97 Maxime Bouet (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 98 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 99 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                   01:05
100 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                   01:06
101 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac
102 Mikel Landa (Spa) Team Sky                             01:08
103 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
104 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   01:09
105 Eduardo Sepulveda (Arg) Team Fortuneo - Oscaro
106 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
107 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     01:10
108 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida
109 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
110 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
111 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      01:11
112 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
113 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates                 01:12
114 Daniel Mclay (GBr) Team Fortuneo - Oscaro
115 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
116 Esteban Chaves (Col) Orica-Scott                       01:13
117 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb
119 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
120 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credit     01:14
121 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
122 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
123 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        01:15
124 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                 01:16
125 Sergio Henao (Col) Team Sky
126 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
127 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
128 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
129 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert          01:17
130 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
131 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
132 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:18
133 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                             01:20
134 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida
135 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
136 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
137 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
138 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
139 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
140 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
141 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
142 Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
143 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  01:21
144 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert           01:23
145 Mickael Delage (Fra) FDJ
146 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits      01:24
147 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team                    01:25
148 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
149 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     01:27
150 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
151 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
152 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             01:28
153 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:29
154 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
155 Yoann Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
156 Arthur Vichot (Fra) FDJ
157 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
158 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                   01:32
159 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
160 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert       01:36
161 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       01:37
162 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
163 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo - Oscaro            01:39
164 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida                       01:40
165 Davide Cimolai (Ita) FDJ
166 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     01:41
167 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert           01:42
168 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
169 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   01:43
170 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
171 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
172 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
173 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo - Oscaro              01:45
174 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
175 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   01:46
176 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
177 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                  01:47
178 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
179 Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ                             01:48
180 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
181 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                    01:50
182 Luke Rowe (GBr) Team Sky
183 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
184 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobe     01:54
185 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo             01:55
186 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits        01:57
187 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
188 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal                   01:59
189 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          02:12
190 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
191 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin               02:13
192 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
193 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits        02:23
194 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 02:26
195 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott                       03:01
196 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                       03:03
DNF Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
DNF Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida

Punkty

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             20 pkt
  2 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                         17
  3 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            15
  4 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                         13
  5 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors                    11
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         10
  7 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     9
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                          8
  9 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors                      7
 10 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                  6
 11 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                             5
 12 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac                     4
 13 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                        3
 14 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                              2
 15 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                   1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      16:09
  2 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale             00:20
  3 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                  00:24
  4 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   00:29
  5 Simon Yates (GBr) Orica-Scott                          00:32
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:35
  7 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    00:36
  8 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
  9 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
 10 Damien Howson (Aus) Orica-Scott                        00:38
 11 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac               00:39
 12 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                00:47
 13 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  00:48
 14 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team         00:50
 15 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                      01:05
 16 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 17 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates                 01:07
 18 Daniel Mclay (GBr) Team Fortuneo - Oscaro
 19 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credit     01:09
 20 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        01:10
 21 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                               01:15
 22 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 23 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits      01:19
 24 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     01:22
 25 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             01:23
 26 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert           01:37
 27 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert                 01:42
 28 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo             01:50
 29 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       02:07

Drużynowo

  1 Team Sky                                               48:31
  2 Quick-Step Floors                                      00:37
  3 Team Sunweb                                            00:58
  4 Team LottoNl-Jumbo                                     01:01
  5 Katusha-Alpecin
  6 BMC Racing Team                                        01:07
  7 Movistar Team                                          01:08
  8 Bora-Hansgrohe                                         01:19
  9 Orica-Scott
 10 Astana Pro Team
 11 Cannondale-Drapac                                      01:31
 12 Trek-Segafredo                                         01:55
 13 AG2R La Mondiale                                       01:59
 14 Dimension Data                                         02:02
 15 FDJ                                                    02:06
 16 Lotto Soudal                                           02:09
 17 Direct Energie                                         02:12
 18 Bahrain-Merida                                         02:36
 19 UAE Team Emirates                                      02:43
 20 Team Fortuneo - Oscaro                                 02:53
 21 Cofidis, Solutions Credits                             02:56
 22 Wanty - Groupe Gobert                                  03:50

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

8 Comments

  1. fan

    1 lipca 2017, 18:57 o 18:57

    Pomiar czasu to jakiś masę tak. Kable im namokły ?

    • fan

      1 lipca 2017, 18:59 o 18:59

      Masę tak=maserak..

  2. moimzdaniem

    1 lipca 2017, 19:06 o 19:06

    Parę razy usłyszałem "pechowy zakręt" - ale czy to był ten sam zakręt? Valverde uderzył w barierki z flagami, dwa inne upadki widziałem na zakręcie z zielonymi reklamami (Skody?) i kolarze wpadli w barierki bez flag.

  3. edek

    1 lipca 2017, 19:32 o 19:32

    Fatalnie się wyścig układa już od startu. Totalna dominacja Sky, strata Valverde. Ciężko mi sobie wyobrazić że ktoś rozbije pulę i podejmie walkę

    • Bo

      1 lipca 2017, 19:58 o 19:58

      Jak fatalnie? Co ty pieprzysz. Jedna czasowka za nami a Rafal z czasem Porte i Quintany lepiej od Contadora i Aru. Nawet tak samo jak Talansky ktory na niewiele dluzszej czasowce w Usa pokonal go o 40 sekund. A jesli masz kompleks Sky no to wspolczuje. To troche tak jakby w noznej miec kompleks Realu a w kosza Barcelony lub Stambulu. Zawsze najbogatsi beda tez jednymi z najlepszych. I tak nikomu nie podkupili Frooma tylko sami go uksztaltowali.

  4. mat99

    1 lipca 2017, 19:35 o 19:35

    No to chyba już "po wyścigu". Chyba możemy się już zastanawiać, kto będzie drugi i dalej...

  5. As

    1 lipca 2017, 19:38 o 19:38

    Szkoda Valverdziaka, a Nairo jest teraz w czarnej dupie. Będzie miał problem żeby wejść na podium.

  6. RobRock

    2 lipca 2017, 09:47 o 09:47

    Wyścig może rozstrzygnąć się na płaskim. Na szczęście Rafał zdaje sobie z tego sprawę. Wspominał o tym. Co roku ten sam zestaw zdarzeń: strata w czasówkach, porwany peleton, jazda na rantach, defekty, kraksy, jazda w ogonie peletony gdy coś się dzieje. Zaczynają się góry i minimum 3-4 minuty straty. Przy wyrównanym poziomie nie do odrobienia.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: