Polska kadra na MŚ w maratonie MTB 2017

Brzózka - Piasecki

W najbliższą niedzielę (25 czerwca br.) w niemieckim Singen odbędzie się tegoroczna edycja mistrzostw świata w maratonie MTB. W wyścigu męskiej elity Polskę reprezentować będzie m.in. dwójka zawodników JBG-2 Professional MTB Team – Adrian Brzózka i Patryk Piasecki, którzy wywalczyli kwalifikacje w eliminacjach.

Liczącą 98 km trasę obaj kolarze pokonają na rowerach BMC Teamelite 01, czyli modelach bez tylnego zawieszenia. Polacy celują w miejsca w pierwszej dziesiątce.

Mistrzostwa świata w maratonie MTB organizowane są od 2003 r. Ostatnim razem odbyły się we francuskim Laissac – pierwsze trzy miejsca zajęli Tiago Ferreira (Portugalia), Alban Lakata (Austria) oraz Kristian Hynek (Czechy). W ubiegłych latach tęczową koszulkę mistrza zdobywali m.in. Ralph Näf (Szwajcaria) oraz Jaroslav Kulhavý (Czechy).

W 2017 r. mistrzowskie zawody odbędą się 25 czerwca w niemieckiej miejscowości Singen, gdzie już wcześniej organizowano maratony MTB. Przewiduje się, że widownia liczyć będzie ok. 8 tys. osób, co byłoby wynikiem podobnym do frekwencji notowanej w trakcie wyścigów w poprzednich latach.

Priorytetowy start

Polskę reprezentować będzie dwójka czołowych kolarzy górskich – Adrian Brzózka oraz Patryk Piasecki, którzy w maju br. wywalczyli kwalifikację do kadry na mistrzostwa świata. Na linii startu pojawi się również m.in. dwóch innych zawodników JBG-2 Professional MTB Team – Wojciech Halejak i Mariusz Michałek, a także Bartłomiej Wawak, Paweł Kowalkowski (Kross Centrum Rowerowe Olsztyn) i Dariusz Batek (CST MTB TEAM). Jak ocenia Kornel Osicki, trener polskiej kadry MTB, realistycznym celem jest walka o pierwszą dziesiątkę.

Mamy dwóch bardzo mocnych zawodników. Bartłomieja Wawaka i Adriana Brzózkę stać na miejsca w czołówce. Mam nadzieję, że wyścig ułoży się po naszej myśli i zawodnicy będą walczyć o czołowe miejsca, a nawet o medale

– komentuje Kornel Osicki.

Dla dwójki kolarzy JBG-2 tegoroczne mistrzostwa świata to jeden z głównych priorytetów w bieżącym sezonie. Adrian Brzózka, który jest aktualnym mistrzem Polski w maratonie, liczy na dobry wynik.

Mistrzostwa świata mają dla nas bardzo duży priorytet. To będzie najważniejszy start kończący pierwszą połowę tego sezonu. Starty w maju oraz czerwcu były podporządkowane właśnie wyścigowi w Singen. Zadowolony będę z miejsca w pierwszej piętnastce. Pierwsza dziesiątka da mi dużo satysfakcji

– mówi Adrian Brzózka.

Za głównego faworyta mistrzostw uważany jest Tiago Ferreira. Portugalczyk zdobył w ubiegłym roku zarówno tytuł mistrza świata, jak i Europy. Charakterystyka tegorocznej trasy jest zbliżona do ubiegłorocznej, co będzie dodatkowo sprzyjać Ferreirze.

Szybka trasa w starym stylu

W Badenii-Wirtembergii na kolarzy czeka trasa licząca w sumie 98 km (2 okrążenia po 49 km). Przewyższenia będą sięgać ok. 2800 m. Trasa uznawana jest za stosunkowo prostą pod względem technicznym. Kolarze i trenerzy wskazują, że jej charakterystyka przypomina szlaki z lat 90. ubiegłego wieku. W efekcie mniejsze znaczenie będą mieć umiejętności techniczne zawodników.

Trzy lata temu właśnie w Singen startowaliśmy w mistrzostwach Europy. Wiemy więc, czego się spodziewać. Trasa jest łatwa technicznie, ale wymagająca fizycznie. Ma typowo interwałowy charakter. Na raczej łatwych technicznie zjazdach nic nie powinno nas zaskoczyć. Zdecydowanie głównymi elementami będą strome podjazdy szutrowe, po kamieniach, fragmentami po asfalcie, przejazdy po łące i po lesie

– tłumaczy Patryk Piasecki.

Adrian Brzózka zaznacza z kolei, że w efekcie wyścig będzie nieprzewidywalny, a dzięki otwartym przestrzeniom i krótkim podjazdom sprytniejsi zawodnicy o mniejszych możliwościach mogą wykorzystywać warunki do „przewiezienia” się na kole innych zawodników.

Dwukrotnie ścigałem się w Singen w mistrzostwach Europy. Jeśli trasa nie uległa większym modyfikacjom, to będzie bardzo szybko. Twarde podłoże i raczej szerokie drogi prowadzą przez lasy oraz łąki Schwarzwaldu. Interwałowy charakter i krótkie zjazdy nie dadzą odpocząć na żadnym fragmencie trasy

– dodaje aktualny mistrz Polski w maratonie MTB.

Mistrzowski wyścig elity mężczyzn rozpocznie się w niedzielę (25 czerwca br.) o godz. 10:20. Ceremonia wręczenia medali zaplanowana jest na godz. 16:00.

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Ribaldo

    23 czerwca 2017, 13:41 o 13:41

    Patrząc na listę startową na stronie UCI jeszcze Paweł Kowalkowski z Kross Centrum Rowerowe Olsztyn jedzie na mistrzostwa.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: