Mathieu van der Poel spróbuje swoich sił w maratonie

22-letni przełajowiec stanie na starcie odbywających się w niemieckim Singen mistrzostw świata w maratonie MTB.

Mathieu van der Poel (Beobank Corendon) w tym sezonie zachwyca formą. Holender na początku roku wywalczył wicemistrzostwo świata w przełajach, a sezon letni w kolarstwie górskim zaczął od dobrego 8. miejsca na Pucharze Świata w Nowym Mescie. Tydzień później syn legendy przełajów – Adrie van der Poela – triumfował na 2. odcinku szosowego Baloise Belgium Tour.

Mistrz świata w przełajach z 2015 roku belgijskiej etapówki nie ukończył – zaraz po triumfie etapowym van der Poel poleciał na drugą odsłonę Pucharu Świata MTB do Albstadt. Tam pojechał fantastycznie, zajmując druga pozycję. Holender przegrał tylko z mistrzem świata i mistrzem olimpijskim Nino Schurterem.

Kilka dni później pochodzący z Kappelen przełajowiec wygrał dwa etapy Boucles de la Mayene, zwyciężając tym samym w klasyfikacji generalnej wyścigu. Na potwierdzenie swojej formy van der Poel zajął jeszcze 2. miejsce w Bruges Cycling Classic.

22-latek doświadczenia w maratonach nie ma, choć i tak mieć duże szanse na medal w tej imprezie. Mistrzostwa obędą się w dniach 24-25 lipca. Tytułów sprzed roku bronić będą Portugalczyk Tiago Ferreira oraz Szwajcarka Jolanda Neff.

Na starcie czempionatu stanie także wiele gwiazd światowego cross-country m.in. mistrz olimpijski z Londynu Jaroslav Kulhavy, Manuel Fumic, Jose Hermida, Hans Becking, Bartłomiej Wawak czy mistrz świata młodzieżowców Samuel Gaze.

Wśród kobiet sytuacja wygląda jeszcze lepiej – swój start zapowiedziały mistrzyni świata w cross-contry Annika Langvad, Gunn Rita Dahle-Flesjaa, Sabine Spitz czy broniąca tytułu Jolanda Neff.