IO 2020. Madison w programie olimpijskim

logo Igrzysk w Tokio 2020

Torowa konkurencja madison oraz zawody BMX Freestyle Park zostały włączone do programu igrzysk olimpijskich w Tokio.

Widowiskowe konkurencje zostały zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) i w 2020 roku pojawią się w programie zmagań zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Tym samym w Tokio kolarze we wszystkich dyscyplinach powalczą o 22 komplety medali - cztery więcej niż w Rio de Janeiro.

Rozgrywany w parach wyścig amerykański (madison) w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich figurował już w latach 2000 - 2008. Zawody BMX Freestyle Park w olimpijskich zmaganiach pojawią się po raz pierwszy.

Madison to wyścig rozgrywany na dystansie 60 kilometrów (mężczyźni) lub 30 kilometrów (kobiety), w którym reprezentujące poszczególne kraje pary zawodników (najczęściej sprinter i średniodystansowiec) walczą o zdobycie jak największej ilości punktów. Te przyznawane są czterem najlepszym zespołom na lotnych sprintach (co 10 okrążeń), a także za nadrobienie kółka nad rywalami (+20 punktów).

BMX Freestyle Park to z kolei zawody, w których zawodnicy prezentują swoje umiejętności na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, za dwa minutowe przejazdy otrzymując oceny za trudność, oryginalność, styl i wykonanie trików.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: