Sylwester Szmyd: "Giro się zaczęło!"

Po etapach na Blockhaus i dzisiejszej czasówce możemy powiedzieć, że Giro się zaczęło! Do tego układa się pięknie, tak jak chyba każdy z nas, kibiców, by sobie tego życzył. Ja na pewno.

Od początku Giro ciekawe, właściwie jak zawsze. Zmiany liderów, Etna, która nic nie pokazała jeśli chodzi o faworytów, ale premiuje odwagę i duży wysiłek Polanca. Zresztą sam podjazd wjechany przez pierwsza grupę dosyć wolno, bo w okolicy 5,5 W/kg.

Blockhaus to już spektakl. Duża selekcja od samego dołu i właściwie trójka faworytów z wigilii Giro z przodu już na 6 km do szczytu. Nairo wygrywa pokonując blisko 40-minutowy podjazd ze średnią 6,2W/kg i 1725 VAM. Biorąc pod uwagę długość podjazdu, to robi wrażenie. Według mnie jednak Kolumbijczyk nie wygra łatwo. Kolejne ataki i pierwsze kilkaset metrów kosztowały go bardzo dużo. Na tyle, że ostatnie 3 km podjazdu wjechał tak samo jak Pinot, a Dumoulin był tam nawet szybszy. Jasne, krótki etap i jeden podjazd, ale właśnie dlatego będzie ciekawie.

Dziś na czasówce knock-out ze strony Dumoulina dla pozostałych. Oropa nic nie zmieni. Według mnie Nairo nie nadrobi więcej niż 20 sekund. Tym samym będzie zmuszony na 16 etapie jechać w stylu Contadora i właściwie od pierwszego podjazdu, od Mortirolo, atakować żeby pozbyć się Holendra, zerwać, zniszczyć.

Nie spodziewam się już cudów, w stylu tych zeszłorocznych, ze strony Nibalego, który niczym Popeye zmieniający się po zjedzeniu szpinaku w siłacza, zmienił się w innego zawodnika na ostatnich 3 etapach Giro i, jak pamiętamy, nadrobił blisko 5-minutową stratę.

Mamy teraz kilka etapów dla uciekinierów, gdzie już nie będzie tak łatwo odjechać jak na pierwszych etapach, ale za to dużo większe prawdopodobieństwo dojechania odjazdów. Tu życzę powodzenia kolegom z CCC no i pewnie "Gołemu" bo chyba Sky po upadku liderów zmienia taktykę.

Aaa, Rafał wygrywa etap i lideruje w Kalifornii. Miła niespodzianka, bo już myślałem, że będziemy musieli czekać do Tour de France, żeby o nim usłyszeć. Sympatycznie, tym bardziej, że od tego roku wyścig trafił do kalendarza WorldTour. Pozostaje nam trzymać kciuki o finałowe zwycięstwo i może nawet jeszcze jeden etap z meta pod górę za dwa dni.

Sylwester Szmyd o życiu kolarza w sieci pisał od lat. W sezonie 2017, z perspektywy byłego już zawodnika i prowadzącego firmę Szmyd Coaching, na łamach Rowery.org będzie dzielił się swoimi obserwacjami z największych imprez.

Sylwester Szmyd

Urodzony 2 marca 1978 roku w Bydgoszczy przez lata był ostoją polskiego kolarstwa w światowym peletonie. Najczęściej widoczny na trudnych górskich etapach, gdzie nadając tempo szybko odchudzał czołową grupę. Przez 16 lat sportowej kariery ścigał się w koszulkach Tacconi Sport, Mercatone-Uno, Saeco, Lampre, Liquigas, Movistar i CCC. Z 23 ukończonymi Wielkimi Tourami był gregario di lusso największych gwiazd światowego peletonu: Marco Pantaniego, Gibo Simoniego, Damiano Cunego czy Ivana Basso. Jego zwycięstwo na Górze Wiatrów, słynnym Mont Ventoux (2009), na trwałe wpisało się do annałów polskiego kolarstwa. Po zakończeniu kariery skupił się na dzieleniu się z amatorami swoją wiedzą i doświadczeniem, zakładając firmę trenerską Szmyd Coaching.

Zobacz komentarze

  • Jeśli nie powtórzy się sytuacja z Vuelty to wygra Dumoulin . Jeśli wypadnie Stelvio z powodu śniegu np , to na pewno . Liczę jednak , że Nairo jeszcze pogoni towarzystwo.

Recent Posts

Dookoła Mazowsza 2020: etap 2. Felix Groß najlepszy na torze w Służewcu

Felix Groß wygrał na Służewcu drugi etap wyścigu Dookoła Mazowsza – jazdę indywidualną na czas.

16 lipca 2020, 17:48

Lotto Soudal zakazuje wyjazdu do Plouay

Grupa Lotto Soudal nie zezwala swoim zawodnikom na udział w Mistrzostwach Europy w Plouay. Mają trenować w odosobnieniu i nie…

16 lipca 2020, 15:05

Sibiu Cycling Tour 2020. Kevin Rivera i Mathieu van der Poel nie dojadą

Kevin Rivera nie stanie do obrony tytułu w rozpoczynającym się w następny czwartek Sibiu Cycling Tour.

16 lipca 2020, 14:07

Trasa Il Lombardia 2020

Na klasycznej, rzec można, trasie przebiegnie 114. edycja włoskiego monumentu Il Lombardia. W nietypowym terminie, bo 15 sierpnia, kolarze pokonają…

15 lipca 2020, 21:28

Dookoła Mazowsza 2020. etap 1 anulowany

Pierwszy etap 63. edycji wyścigu Dookoła Mazowsza został przerwany i ostatecznie anulowany.

15 lipca 2020, 17:43

Roger de Vlaeminck: "Remco Evenepoel musi przejść przez przełaje"

Roger de Vlaeminck namawia Remco Evenepoela do startów w wyścigach przełajowych. Zwycięzca wszystkich pięciu monumentów, uważa że pomogło by to…

15 lipca 2020, 15:39