100 Giro - część 3

Giro d'Italia świętuje swoją 100 edycję. Co działo się podczas 99 poprzednich?

12... (1924) gdzie w wyścigu startuje po raz pierwszy i jedyny kobieta: Alfonsina Strada. Walcząc z trudami trasy, silniejszymi kolarzami i problemami technicznymi miała problemy z dojeżdżaniem do mety. Jednak zainteresowanie jakie generowała skłaniało organizatorów do przymykania oko na notoryczne przekraczanie limitu czasu.

13... (1925) gdzie Alfredo Binda debiutuje w wyścigu, a Constante Girardengo nie jest w stanie go zdystansować. "Gira" wygrał sześć z dwunastu etapów, ale nigdy nie był w stanie zyskać przewagi nad Bindą. Stosunki pomiędzy dwójką były zawsze w najlepszym wypadku poprawne, mimo, że raz ścigali się nawet w jednym zespole podczas sześciodniówki w Mediolanie, to nie podawali sobie nawet rąk.

14... (1926) gdzie po kraksie na pierwszym etapie Binda traci tyle czasu, że zamiast o walce o zwycięstwo, myśli o tym jak pomóc Brunero zostać pierwszym trzykrotnym zwycięzcą Giro d'Italia. Pomógł im w tym zdecydowanie legendarny pech Girardengo, który po kraksie i uszkodzeniu roweru w Abruzji (znowu!) wycofał się z wyścigu prowadząc w klasyfikacji generalnej.

15... (1927) gdzie Tulio Campagnolo startuje w wyścigu, ale nie kończy nawet pierwszego etapu. Kilka lat później pomysły młodego Włocha zrewolucjonizują kolarstwo, a jego produkty staną się obiektem westchnień. W wyścigu Binda daje popis i wygrywa dwanaście z piętnastu rozegranych etapów a także cały wyścig. W samych tylko bonifikatach uzbierał 12 minut.

16... (1928) gdzie w Giro startuje największy peleton w historii. Na starcie w Mediolanie stanęło 298 kolarzy, ale na mecie wyścigu zameldowało się tylko 124. Binda ze swoim bratem wygrywają siedem etapów wyścigu, a Alfredo również cały wyścig.

Cykl Giro 100:

Część 1 (1909 - 1914)   Część 2 (1919 - 1923)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. bezaq

    7 maja 2017, 13:30 o 13:30

    Girardengo, a nie Girrdegno !!!

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: