Rozpoczyna się Karpacki Wyścig Kurierów 2017

W sobotę, w Tarnowie, rozpocznie się Karpacki Wyścig Kurierów. Zaliczana do cyklu UCI Europe Tour impreza potrwa do wtorku. 

Rozgrywany ku pamięci posłańców odpowiedzialnych za przenoszenie meldunków podczas II Wojny Światowej wyścig zostanie zorganizowany po raz 34. - jego pierwsza edycja odbyła się w latach 70. ubiegłego wieku, lecz potem trafił w niepamięć. W 2009 roku, dzięki decyzji Tomasza Wójcika i Marka Kosickiego, obecnie pełniących role kolejno dyrektora "Karpackiego" oraz prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego, rywalizacja odbyła się jednak ponownie i od tego czasu nie zniknęła z kolarskiego kalendarza. Obecnie startują w nim zawodnicy do 23 lat, a więc ci urodzeni po 1995 roku.

Przed rokiem rywalizacja rozpoczęła się na Węgrzech i przez Słowację poprowadziła do Polski, a konkretniej do Tarnowa. W klasyfikacji generalnej triumfował Hamish Schreurs, który wygrał w prologu w Veszprem i na trasie trzeciego etapu, prowadzącego do Ciężkowic.

Trasa Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017

29 kwietnia – prolog: Tarnów (3,1 km)

Tegoroczna edycja "Karpackiego" rozpocznie się w drugim największym mieście Małopolski, a więc w Tarnowie - tam, gdzie przed rokiem znajdowała się meta całej rywalizacji. Tym razem młodzi zawodnicy będą ścigać się na trasie krótkiego prologu, którego start i meta umiejscowione zostaną w okolicach stadionu klubu sportowego "Błękitni". Krótka czasówka nie jest zbyt wymagająca - jest kompletnie płaska, a na jej trasie znajdują się ledwie trzy zakręty, w tym jeden nawrót.

30 kwietnia – etap 1: Nowy Sącz - Oświęcim (167,5 km)

Drugiego dnia na kolarzy czeka pofałdowany etap, który - według organizatorów - przypomina ardeńskie klasyki. Na trasie ulokowano cztery premie górskie - Pisarzowa (4,2 km; 3,1%), Krasne Lasocice (2,3 km; 3,8%), Mogilany (1,1 km; 3,5%) oraz Polanka Hallera (1,5 km; 3,5%). Finisz został umiejscowiony na oświęcimskim rynku. 100 metrów przed metą kolarzy czeka 90-stopniowy zakręt w lewo, który może popsuć szyki sprinterom.

1 maja – etap 2: Oświęcim - Jabłonka (106 km)

Najtrudniejszy etap 34. Karpackiego Wyścigu Kurierów, liczy sobie ledwie 106 kilometrów. Na kolarzy czekać będą trzy premie górskie - Łękawica (2,5 km; 3,6%), Przysłop (3,6 km; 5,2%) oraz dach całej imprezy - Przełęcz Krowiarki (9,2 km; 4,5%), która znajdzie się niecałe 18 kilometrów przed metą. Te prowadzą głównie w dół do Jabłonki, gdzie zakończy się rywalizacja.

2 maja – etap 3: Veszprem - Papa (146 km)

Po niemal 400 kilometrowym przejeździe, peleton zawita na Węgry. Finałowy odcinek jest  płaski, na trasie znajduje się jedna premia górska (1 km; 2,3%). Meta zostanie umiejscowiona w Papie, przy stadionie sportowym, gdzie odbędzie się również dekoracja 34. "Karpackiego".

Ekipy na starcie

Na starcie stanie 30 ekip, w tym osiem reprezentacji narodowych - Polski, Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Rosji. Chęć startu zgłosiło również siedem drużyn z licencją UCI Continental - AGO-Aqua Service, LKT Team Brandenburg, Team Wiggins, Dukla Banska Bystrica, Rog–Ljubljana, Destil–Jo Piels i ISD–Jorbi.

Stawkę domkną Topforex-Lapierre, Guerciotti-Redonella, GKS Cartusia Kartuzy, DT Cycling Team Friuli, WV De Jonge Renner, Pogoń Mostostal Puławy, Ked-Stevens Team Berlin, Delio Gallina Colosio, Metec-TKH, TC Chrobry Scott Głogów, Mugen Race Team Veloki, PS Team Thuringen, Cipollini Ise Seweturec, Wielerploeg Groot Amsterdam i Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: